


Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU)
$1,519.36 • View Prices • By Apple
Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) is a Mac Ultrabook powered by Apple M5 with 16 GB RAM and 1 TB SSD. It has a 15.3 inches IPS display. It uses Apple 10 Core GPU. It has a 66.5 Wh. Notable features include Backlit Keyboard, Fingerprint Sensor, Thunderbolt, Headphone Jack and Webcam.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) price in United States is $1,519.36. The lowest price is available at Walmart.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Apple M5
- 10 Cores (4P + 6E)
- 16 GB RAM
- 1 TB SSD
- Apple 10 Core GPU
- 15.3 inches, 2880 x 1864 pixels
- Mac OS
- 1 Year Warranty
Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ Mac… Specs
Group: $1,250 to $1,750
General
- OS: Mac
- Utility: Performance, Everyday Use
- Thickness: 11.5 mmSlim
- 1.51 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 15.3 inchesAverage
- 2880 x 1864 pixelsGood
- ~ 224 PPIHigh
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- Apple M5
- 4 x Performance Cores
6 x Efficient Cores - 10 Cores (4P + 6E)
- Apple 10 Core GPU Graphics
- 16 GB RAMAverage
- 1 TB SSD
Connectivity
- Thunderbolt
- WiFi, Bluetooth v6.0
- 2 x USB Type-C
- 12 MP Camera
- Fingerprint Sensor, Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 66.5 Wh BatteryGood
Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ Mac… Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ Mac… Price History
You can check the price history of Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) below. The current price is $1,519.36. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Apple MacBook Neo Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 512GB SSD/ MacOS)
Lenovo IdeaPad Slim 1 82VG009MIN Laptop (AMD Ryzen 3 7320U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) vs Acer Swift Go 14 SFG14-41 NX.KG3SI.006 Laptop (AMD Ryzen 5 7430U / 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Pro)
Lenovo ThinkPad T14 Gen 5 21ML0089US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Asus ExpertBook B9 OLED B9403CVA-XVE75 Business Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11 Pro)
Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 12 21KDSN2100 Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Lenovo ThinkPad T14 Gen 5 21ML0089US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Asus Vivobook 14 X1404VAP-V14.C58256 Laptop (Intel Core 5 120U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Lenovo ThinkBook 14 G7 ARP 21MV0009US Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Asus ROG Strix G16 G615LP-XS97 Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 32GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5070) vs MSI Crosshair 18 HX AI A2XWGKG-012US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5070)Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ Mac… Full Specs
General
| Series | MacBook Air 15 2026 |
| Utility | Performance, Everyday Use |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Mac OS |
| Dimensions | 340.4 x 237.6 x 11.5 mm |
| Weight | 1.51 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | No |
| Size | 15.3 inches |
| Resolution | 2880 x 1864 pixels |
| PPI | ~ 224 PPI |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | 500 nits Brightness |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Wi-Fi 7 |
| Bluetooth | v6 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C |
| Thunderbolt | 2 x Thunderbolt 4 |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Center Stage Camera with Support for Desk View, 12 MP |
| Keyboard | Built-In Chiclet-Style Keyboard with Backlight |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Force Touch Trackpad |
| Inbuilt Microphone | Three-mic Array with Directional Beamforming |
| Speakers | 6 Speaker Sound System |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Apple M5 |
| Speed | 4 x Performance Cores 6 x Efficient Cores |
| Cores | 10 Cores (4P + 6E) |
| Brand | Apple |
| Model | M5 |
| Generation | Apple M5 |
Graphics
| GPU | Apple 10 Core GPU |
| Brand | Apple |
Memory
| RAM | 16 GB |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
Battery
| Battery | 66.5 Wh Battery |
| Battery Details | Lithium Polymer |
Extra
| Sales Package | 15″ MacBook Air, 35W Dynamic Power Adapter, USB-C to MagSafe 3 Cable (2 m) |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














