



Apple MacBook Air 2020 MGN73HN Laptop (Apple M1/ 8GB/ 512GB SSD/ MacOS)
$1,169.04 • View Prices • By Apple
Apple MacBook Air 2020 MGN73HN Laptop (Apple M1/ 8GB/ 512GB SSD/ MacOS) price in United States starts from $1,169.04.
- Share
$1,169.04
Search
- Price History
- Set Price Alert
Variants
Features
- Apple M1 Apple M1 Chip
- Octa Core (4P + 4E)
- 8 GB DDR4 RAM
- 512 GB SSD
- Apple M1 Integrated Graphics
- 13.3 inches, 2560 x 1600 pixels
- Mac OS
- 1 Year Warranty
Apple MacBook Air 2020 MGN73HN Laptop (Apple M1/ 8GB/ 512GB SS… Specs
Group: $90,000 to $112,500
General
- OS: Mac
- Utility: Performance
- Thickness: 10.9 mmSlim
- 1.29 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 13.3 inchesSmall
- 2560 x 1600 pixelsGood
- ~ 227 PPIHigh
Performance
- Apple M1 Apple M1 Chip
- 4 x (Turbo Speed upto 3.2 GHz) Performance Cores
4 x (Turbo Speed upto 2.1 GHz) Efficient Cores - Octa Core (4P + 4E)
- Apple M1 Integrated Graphics Graphics
- 8 GB DDR4 RAMSmallest
- 512 GB SSD
Connectivity
- WiFi, Bluetooth v5.0
- 2 x USB 3.0, 2 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 49.9 Wh BatteryGood
Apple MacBook Air 2020 MGN73HN Laptop (Apple M1/ 8GB/ 512GB SS… Price History
You can check the price history of Apple MacBook Air 2020 MGN73HN Laptop (Apple M1/ 8GB/ 512GB SSD/ MacOS) below. The current price is $110,900. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
1 Comment Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Apple MacBook Air 2020 MGN73HN Laptop (Apple M1/ 8GB/ 512GB SSD/ MacOS) vs Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 512GB SSD/ MacOS)
Apple MacBook Pro M5 Pro 16 2026 Laptop (Apple M5 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 16 Laptop (Apple M5 Max / 36GB/ 2TB SSD/ macOS)
Dell 14 Plus Db14250 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 512GB SSD/ MacOS)
Apple MacBook Pro 16 Laptop (Apple M5 Max / 36GB/ 2TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 16 2024 Laptop (Apple M4 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS)
Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Lenovo V14 G4 IRU 83A000PCUS Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Apple MacBook Air 15 2023 Laptop (Apple M2/ 8GB/ 256GB SSD/ 10 Core GPU/ macOS) vs Apple MacBook Air 2025 15 Laptop (Apple M4/ 16GB/ 512GB SSD/ MacOS)Apple MacBook Air 2020 MGN73HN Laptop (Apple M1/ 8GB/ 512GB SS… Full Specs
General
| Series | MacBook Air |
| Model | MGN73HN/A |
| Utility | Performance |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Mac OS Big Sur |
| Dimensions | 304.1 x 212.4 x 10.9 mm |
| Weight | 1.29 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | LED |
| Touch | No |
| Size | 13.3 inches |
| Resolution | 2560 x 1600 pixels |
| PPI | ~ 227 PPI |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | Quad LED Backlit IPS Display, Wide Colour (P3), True Tone Technology |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | IEEE 802.11ax (Wi-Fi 6) |
| Bluetooth | v5 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 2 x USB 3.0 |
| Microphone In | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Backlit Magic Keyboard |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Force Touch Trackpad |
| Inbuilt Microphone | Three-mic Array with Directional Beamforming |
| Speakers | Built-in Speakers |
| Sound | Stereo Speakers, Wide Stereo Sound, Support for Dolby Atmos Playback |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Apple M1 Apple M1 Chip |
| Speed | 4 x (Turbo Speed upto 3.2 GHz) Performance Cores 4 x (Turbo Speed upto 2.1 GHz) Efficient Cores |
| Cores | Octa Core (4P + 4E) |
| Brand | Apple |
| Series | M1 |
| Model | Apple M1 Chip |
Graphics
| GPU | Apple M1 Integrated Graphics |
| Brand | Apple |
Memory
| RAM | 8 GB DDR4 |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
Battery
| Battery | 49.9 Wh Battery |
| Battery Backup | Upto 15 hours |
Extra
| Included Software | Built-in Apps: iMovie, Siri, GarageBand, Pages, Numbers, Photos, Keynote, Safari, Mail, FaceTime, Messages, Maps, Stocks, Home, Voice Memos, Notes, Calendar, Contacts, Reminders, Photo Booth, Preview, Books, App Store, Time Machine, TV, Music, Podcasts, Find My, QuickTime Player |
| Sales Package | MacBook Air, 30 W USB-C Power Adapter, USB-C Charge Cable (2m), User Guide, Warranty Documents |
| Other Features | 49.9 WHr Li-polymer Battery |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













