



Apple MacBook Pro 14 2023 MPHG3LL/A Laptop (Apple M2 Max/ 32GB/ 1TB SSD/ macOS/ 30 Core GPU)
$3,052.44 • Out Of Stock • By Apple
Apple MacBook Pro 14 2023 MPHG3LL/A Laptop (Apple M2 Max/ 32GB/ 1TB SSD/ macOS/ 30 Core GPU) is a Mac Business Ultrabook powered by Apple M2 Max with 32 GB RAM and 1 TB SSD. It has a 14.2 inches Mini-LED Backlit Display, Liquid Retina XDR display with 120 Hz refresh rate. It uses Apple 30 Core GPU. It has a 70 Wh. Notable features include Backlit Keyboard, Fingerprint Sensor, Thunderbolt, Card Reader and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$3,052.44
Search
Apple MacBook Pro 14 2023 MPHG3LL/A Laptop (Apple M2 Max/ 32GB/ 1TB SSD/ macOS/ 30 Core GPU) price in United States is $3,052.44. The lowest price is available at Amazon.
Features
- Apple M2 Max
- 12 Cores (8P + 4E)
- 32 GB RAM
- 1 TB SSD
- Apple 30 Core GPU
- 14.2 inches, 3024 x 1964 pixels
- Mac OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Apple MacBook Pro 14 2023 MPHG3LL/A Laptop (Apple M2 Max/ 32G… Specs
Group: $2,500 to $3,500
General
- OS: Mac
- Utility: Everyday Use, Performance, Business
- Thickness: 15 mmSlim
- 1.6 kgAverage
- 1 Year Warranty
Display
- 14.2 inchesSmall
- 3024 x 1964 pixelsAverage
- ~ 254 PPIAverage
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- Apple M2 Max
- 8 x Performance Cores
4 x Efficient Cores - 12 Cores (8P + 4E)
- Apple 30 Core GPU Graphics
- 32 GB RAMAverage
- 1 TB SSD
Connectivity
- HDMI, Thunderbolt, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v5.3
- 3 x USB Type-C
- Fingerprint Sensor, Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 70 Wh BatteryGood
Apple MacBook Pro 14 2023 MPHG3LL/A Laptop (Apple M2 Max/ 32G… Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo ThinkPad P16 Gen 2 21FA0052US Laptop (14th Gen Core i7/ 64GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 12GB RTX 3500) vs Dell Latitude 5440 Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Asus ROG Strix G17 G713PI-DS94 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 7945HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 4070) vs Asus ROG Strix G18 2025 G814PH-ES94 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 8940HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Dell 14 Plus Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Air 15 2025 Z1DG000QV Laptop (Apple M4/ 24GB/ 1TB SSD/ MacOS/ 10 Core GPU)
Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS) vs Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 512GB SSD/ MacOS)
Asus TUF Gaming A16 2025 FA607NU-WS53 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050) vs HP Victus 15-fa0033dx Gaming Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 3050)
Asus TUF Gaming F16 FX608JHR-DS74 Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Alienware 16 Aurora Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ RTX 5060 8GB Graph)Apple MacBook Pro 14 2023 MPHG3LL/A Laptop (Apple M2 Max/ 32G… Full Specs
General
| Series | MacBook Pro 14 2023 |
| Model | MPHG3LL/A |
| Utility | Everyday Use, Performance, Business |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | MacOS |
| Dimensions | 312.7 x 221.2 x 15 mm |
| Weight | 1.6 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | Mini-LED Backlit Display, Liquid Retina XDR Display |
| Touch | No |
| Size | 14.2 inches |
| Resolution | 3024 x 1964 pixels |
| PPI | ~ 254 PPI |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | XDR brightness: 1,000 nits sustained full-screen, 1,600 nits peak (HDR content only), SDR brightness: 500 nits max, Wide colour (P3), True Tone Technology |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Bluetooth | v5.3 |
| USB Ports | 3 x USB Type-C |
| Thunderbolt | 3 x Thunderbolt 4 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Card Reader | SDXC Card Slot |
| Fingerprint Sensor | Touch ID |
| Headphone Jack | Yes |
| Other Ports | Magsafe Charging Port |
Input
| Camera | 1080p FaceTime HD Camera |
| Keyboard | Backlit Magic Keyboard |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Force Touch Trackpad |
| Inbuilt Microphone | Studio-quality three-mic array with high signal-to-noise ratio and directional beamforming |
| Speakers | Six-speaker Sound System |
| Sound | High-fidelity six-speaker sound system with force-cancelling woofers, Wide stereo sound, Spatial Audio |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Apple M2 Max |
| Speed | 8 x Performance Cores 4 x Efficient Cores |
| Cores | 12 Cores (8P + 4E) |
| Brand | Apple |
| Model | M2 Max |
| Generation | Apple M2 |
Graphics
| GPU | Apple 30 Core GPU |
| Brand | Apple |
Memory
| RAM | 32 GB |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
Battery
| Battery | 70 Wh Battery |
| Battery Details | Lithium-Polymer Battery |
Extra
| Sales Package | 16-inch MacBook Pro, USB-C to MagSafe 3 Cable (2 m), 140W USB-C Power Adapter |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














