



Apple MacBook Pro 14 2024 Z1FE000P3 Laptop (Apple M4 Max/ 128GB/ 8TB SSD/ macOS)
$5,999 • Out Of Stock • By Apple
Apple MacBook Pro 14 2024 Z1FE000P3 Laptop (Apple M4 Max/ 128GB/ 8TB SSD/ macOS) is a Mac Ultrabook powered by Apple M4 Max with 128 GB RAM and 8 TB SSD. It has a 14.2 inches Liquid Retina XDR display with 120 Hz refresh rate. It uses 40 Core GPU. It has a 72.4 Wh with up to 18 hours of battery backup. Notable features include Backlit Keyboard, Fingerprint Sensor, Thunderbolt, Card Reader and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$5,999
Search
Apple MacBook Pro 14 2024 Z1FE000P3 Laptop (Apple M4 Max/ 128GB/ 8TB SSD/ macOS) price in United States is $5,999. The lowest price is available at Amazon.
Features
- Apple M4 Max
- 16 Cores (12P + 4E)
- 128 GB RAM
- 8 TB SSD
- 40 Core GPU
- 14.2 inches, 3024 x 1964 pixels
- Mac OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Apple MacBook Pro 14 2024 Z1FE000P3 Laptop (Apple M4 Max/ 128G… Specs
Group: $5,250 to $6,750
General
- OS: Mac
- Utility: Performance
- Thickness: 15.5 mmUltra Slim
- 1.62 kgAverage
- 1 Year Warranty
Display
- 14.2 inchesSmallest
- 3024 x 1964 pixelsBad
- ~ 254 PPIHighest
Performance
- Apple M4 Max
- 12 x Performance Cores
4 x Efficient Cores - 16 Cores (12P + 4E)
- 40 Core GPU Graphics
- 128 GB RAMLargest
- 8 TB SSD
Connectivity
- HDMI, Thunderbolt, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v5.3
- 3 x USB Type-C
- 12 MP Camera
- Fingerprint Sensor, Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 72.4 Wh BatteryGood
Apple MacBook Pro 14 2024 Z1FE000P3 Laptop (Apple M4 Max/ 128G… Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo IdeaPad Slim 3 82XQ006RUS Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win11 Home) vs Lenovo IdeaPad 1 15AM97 82VG00BJUS Laptop (AMD Ryzen 3 7320U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11)
Acer Aspire Go 15 AG15-21PT-R5GQ Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Asus Vivobook Go 15 E1504FA-AS54 Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11)
MSI Raider A18 HX A9WJG-052US Gaming Laptop (AMD Ryzen 9-9955HX3D/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090) vs MSI Raider 18 HX AI A2XWJG-069US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9-285HX/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090)
Lenovo Legion Pro 7i 83F50010US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 12GB RTX 5070Ti) vs Asus ROG Strix G16 G615LP-XS97 Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 32GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5070)
Samsung Galaxy Book Pro NP950XDB-KB1US Laptop (11th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB/ Win10) vs Lenovo ThinkPad P14s Gen 4 21HF000CUS Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Pro)
Microsoft Surface Laptop 7 15 ZHQ-00001 (Snapdragon X Elite/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)Apple MacBook Pro 14 2024 Z1FE000P3 Laptop (Apple M4 Max/ 128G… Full Specs
General
| Series | Macbook Pro |
| Model | MacBook Pro 14 Z1FE000P3 |
| Utility | Performance |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | MacOS Sequoia |
| Dimensions | 312.6 x 221.2 x 15.5 mm |
| Weight | 1.62 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | Liquid Retina XDR display |
| Touch | No |
| Size | 14.2 inches |
| Resolution | 3024 x 1964 pixels |
| PPI | ~ 254 PPI |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | 1,000,000:1 contrast ratio, XDR brightness: 1000 nits sustained full-screen, 1600 nits peak (HDR content only), SDR brightness: up to 1000 nits (outdoor), 1 billion Colours, Wide Colour (P3), True Tone technology |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Bluetooth | v5.3 |
| USB Ports | 3 x USB Type-C |
| Thunderbolt | 3 x Thunderbolt 5 (Charging, DisplayPort, 120 Gbps Data Transfer) |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Card Reader | SDXC Card Slot |
| Fingerprint Sensor | Touch ID |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | 1080p FaceTime HD camera, 12 MP |
| Keyboard | Backlit Magic Keyboard |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Force Touch Trackpad |
| Inbuilt Microphone | Studio Quality Three-mic Array with Directional Beamforming |
| Speakers | Built-in Speakers |
| Sound | High-Fidelity Six-Speaker Sound System with Force-Cancelling Woofers Wide Stereo Sound, Spatial Audio |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Apple M4 Max |
| Speed | 12 x Performance Cores 4 x Efficient Cores |
| Cores | 16 Cores (12P + 4E) |
| Brand | Apple |
| Model | M4 Max |
Graphics
| GPU | 40 Core GPU |
| Brand | Apple |
Memory
| RAM | 128 GB |
| Solid State Drive | 8 TB SSD |
Battery
| Battery | 72.4 Wh Battery |
| Adapter Type | 96W USB-C Power Adapter |
| Battery Backup | Upto 18 hours |
| Battery Details | Lithium-Polymer Battery |
Extra
| Other Features | 16-core Neural Engine, 546GB/s Memory Bandwidth, Hardware Accelerated Ray Tracing |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














