
Apple MacBook Pro 14 2026 Laptop (Apple M5 Pro/ 24GB/ 1TB SSD/ macOS/ 18‑core CPU/ 20‑core GPU)
$2,399 • View Prices • By Apple
Apple MacBook Pro 14 2026 Laptop (Apple M5 Pro/ 24GB/ 1TB SSD/ macOS/ 18‑core CPU/ 20‑core GPU) is a Mac Ultrabook powered by Apple M5 Pro with 24 GB RAM and 1 TB SSD. It has a 14.2 inches Liquid Retina XDR display with 120 Hz refresh rate. It uses 20 Core GPU. It has a 72.4 Wh with up to 22 hours of battery backup. Notable features include Backlit Keyboard, Fingerprint Sensor, Thunderbolt, Card Reader and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Apple MacBook Pro 14 2026 Laptop (Apple M5 Pro/ 24GB/ 1TB SSD/ macOS/ 18‑core CPU/ 20‑core GPU) price in United States is $2,399. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Variants
Features
- Apple M5 Pro
- 18 Cores (12P + 6E)
- 24 GB RAM
- 1 TB SSD
- 20 Core GPU
- 14.2 inches, 3024 x 1964 pixels
- Mac OS
- 1 Year Warranty
Apple MacBook Pro 14 2026 Laptop (Apple M5 Pro/ 24GB/ 1TB SSD/… Specs
Group: $2,000 to $3,000
General
- OS: Mac
- Utility: Performance
- Thickness: 15.5 mmAverage
- 1.6 kgAverage
- 1 Year Warranty
Display
- 14.2 inchesAverage
- 3024 x 1964 pixelsAverage
- ~ 254 PPIAverage
Performance
- Apple M5 Pro
- 12 x Performance Cores
6 x Efficient Cores - 18 Cores (12P + 6E)
- 20 Core GPU Graphics
- 24 GB RAMAverage
- 1 TB SSD
Connectivity
- HDMI, Thunderbolt, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v6.0
- 3 x USB Type-C
- 12 MP Camera
- Fingerprint Sensor, Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 72.4 Wh BatteryGood
Apple MacBook Pro 14 2026 Laptop (Apple M5 Pro/ 24GB/ 1TB SSD/… Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Apple MacBook Pro 14 2026 Laptop (Apple M5 Pro/ 24GB/ 1TB SSD/… Price History
You can check the price history of Apple MacBook Pro 14 2026 Laptop (Apple M5 Pro/ 24GB/ 1TB SSD/ macOS/ 18‑core CPU/ 20‑core GPU) below. The current price is $2,399. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Apple MacBook Air 13 2025 Laptop (Apple M4/ 24GB/ 512GB SSD/ MacOS/ 10-Core GPU) vs Microsoft Surface Laptop 7 15 ZYU-00001 (Snapdragon X Elite/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11)
Apple MacBook Neo Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 512GB SSD/ MacOS) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Asus Vivobook 14 X1404VAP-V14.C58256 Laptop (Intel Core 5 120U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Acer Chromebook Plus 514 CB514-3H-R6G5 (AMD Ryzen 3 7320C/ 8GB/ 128GB SSD/ ChromeOS)
Apple MacBook Air 13 2025 Laptop (Apple M4/ 24GB/ 512GB SSD/ MacOS/ 10-Core GPU) vs Lenovo ThinkPad T14 Gen 5 21ML0089US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Microsoft Surface Laptop 7 15 ZHQ-00001 (Snapdragon X Elite/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Dell Vostro 3520 Laptop (12th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Microsoft Surface Laptop 7th Edition ZGM-00026 (Snapdragon X Plus/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)Apple MacBook Pro 14 2026 Laptop (Apple M5 Pro/ 24GB/ 1TB SSD/… Full Specs
General
| Series | Macbook Pro |
| Model | MacBook Pro 14 |
| Utility | Performance |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | MacOS |
| Dimensions | 312.6 x 221.2 x 15.5 mm |
| Weight | 1.6 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | Liquid Retina XDR display |
| Touch | No |
| Size | 14.2 inches |
| Resolution | 3024 x 1964 pixels |
| PPI | ~ 254 PPI |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | 10,00,000:1 Contrast Ratio, XDR Brightness: 1000 nits Sustained Full-Screen, 1600 nits Peak 2 (HDR content only), SDR Brightness: 600 nits, 1 billion Colours, Wide Colour (P3), True Tone technology, HDR with Dolby Vision |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth | v6 |
| USB Ports | 3 x USB Type-C |
| USB Port Details | Three Thunderbolt 5 (USB-C) ports with support for: Thunderbolt 5 (up to 120 Gbps) USB 4 (up to 120 Gbps) |
| Thunderbolt | Thunderbolt 5 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Card Reader | SDXC Card Slot |
| Fingerprint Sensor | Touch ID |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Other Ports | Charging, DisplayPort |
Input
| Camera | 1080p FaceTime HD camera, 12 MP |
| Keyboard | Backlit Magic Keyboard |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Force Touch Trackpad |
| Inbuilt Microphone | Studio Quality Three-mic Array with Directional Beamforming |
| Speakers | Built-in Speakers |
| Sound | High-Fidelity Six-Speaker Sound System, Wide Stereo Sound, Spatial Audio, Dolby Atmos |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Apple M5 Pro |
| Speed | 12 x Performance Cores 6 x Efficient Cores |
| Cores | 18 Cores (12P + 6E) |
| Brand | Apple |
| Model | M5 Pro |
| Generation | Apple M5 |
Graphics
| GPU | 20 Core GPU |
Memory
| RAM | 24 GB |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
Battery
| Battery | 72.4 Wh Battery |
| Adapter Type | 96W USB-C Power Adapter |
| Battery Backup | Upto 22 hours |
| Battery Details | Lithium-Polymer Battery |
Extra
| Included Software | App Store, Books, Calendar, Contacts, FaceTime, Find My, Freeform , Games, GarageBand, Home, iMovie, iPhone Mirroring, Journal, Keynote, Mail, Maps, Messages, Music, Notes, Numbers, Pages, Passwords, Phone, Photo Booth, Photos, Podcasts, Preview, QuickTime Player , Reminders, Safari, Shortcuts, Stocks, Time Machine, Tips, TV, Voice Memos, Weather |
| Sales Package | 14″ MacBook Pro, 70W USB-C Power Adapter, USB-C to MagSafe 3 Cable (2 m) |
| Other Features | 16-core Neural Engine, 307GB/s Memory Bandwidth, Hardware Accelerated Ray Tracing, Apple N1 Wireless Networking Chip, Thread networking technology, Supported formats include AAC, MP3, Apple Lossless, FLAC, Dolby Digital, Dolby Digital Plus and Dolby Atmos, Video Playback Supported formats include HEVC, H.264, AV1 and ProRes HDR with Dolby Vision, HDR10+/HDR10 and HLG |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












