


Apple MacBook Pro 14 inch MKGQ3HN Laptop (M1 Pro 10-core CPU/ 16GB/ 1TB SSD/ Mac OS Monterey/ 16-core GPU)
$2,360.23 • View Prices • By Apple
Apple MacBook Pro 14 inch MKGQ3HN Laptop (M1 Pro 10-core CPU/ 16GB/ 1TB SSD/ Mac OS Monterey/ 16-core GPU) price in United States starts from $2,360.23.
- Share
$2,360.23
Search
- Price History
- Set Price Alert
Variants
Features
- Apple M1 Pro M1 Pro
- 10 Cores (8P + 2E)
- 16 GB Unified Memory RAM
- 1 TB SSD
- 16-core GPU
- 14.2 inches, 3024 x 1964 pixels
- Mac OS
- 1 Year Warranty
Apple MacBook Pro 14 inch MKGQ3HN Laptop (M1 Pro 10-core CPU/ … Specs
Group: $200,000 to $250,000
General
- OS: Mac
- Utility: Performance
- Thickness: 15.5 mmSlim
- 1.6 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 14.2 inchesSmall
- 3024 x 1964 pixelsGood
- ~ 254 PPIHigh
Performance
- Apple M1 Pro M1 Pro
- 8 x (Turbo Speed upto 3.2 GHz) Performance Cores
2 x (Turbo Speed upto 2.1 GHz) Efficient Cores - 10 Cores (8P + 2E)
- 16-core GPU Graphics
- 16 GB Unified Memory RAMSmallest
- 1 TB SSD
Connectivity
- HDMI, Thunderbolt
- WiFi, Bluetooth v5.0
- 3 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 70 Wh BatteryGood
Apple MacBook Pro 14 inch MKGQ3HN Laptop (M1 Pro 10-core CPU/ … Price History
You can check the price history of Apple MacBook Pro 14 inch MKGQ3HN Laptop (M1 Pro 10-core CPU/ 16GB/ 1TB SSD/ Mac OS Monterey/ 16-core GPU) below. The current price is $226,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Lenovo Yoga 7i 2-in-1 83DL0002US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs HP OmniBook 5 16-af1865nr Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Lenovo LOQ 15IAX9E 83LK00CVUS Gaming Laptop (12th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 3050) vs Lenovo LOQ-E 83S00000US Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7735HS / 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)
Apple MacBook Air 13 2025 Laptop (Apple M4/ 24GB/ 512GB SSD/ MacOS/ 10-Core GPU) vs Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS)
HP Victus 15- FB2082WM A14MNUA#ABA Gamign Laptop (AMD Ryzen 5 8645HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050) vs Asus TUF Gaming A14 FA401UU-MS73 Gaming Laptop (AMD Ryzen AI 7 8845HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)Apple MacBook Pro 14 inch MKGQ3HN Laptop (M1 Pro 10-core CPU/ … Full Specs
General
| Series | Macbook Pro M1 Pro Chip (10-core CPU and 16-core GPU) |
| Model | MKGQ3HN/A, MKGQ3HN/A |
| Utility | Performance |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Mac OS Monterey, Mac OS |
| Dimensions | 312.6 x 221.2 x 15.5 mm |
| Weight | 1.6 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | Liquid Retina XDR Display |
| Touch | No |
| Size | 14.2 inches |
| Resolution | 3024 x 1964 pixels |
| PPI | ~ 254 PPI |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | Native Resolution, Up to 1, 000 nits Sustained Brightness, 1, 600 nits Peak Brightness, 10, 00, 000:1 Contrast Ratio |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Wi-Fi 6(802.11ax) |
| Bluetooth | v5 |
| USB Ports | 3 x USB Type-C |
| Thunderbolt | Yes |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Backlit Magic Keyboard, Yes |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Studio Quality Three-mic Array with High Signal-to-noise Ratio and Directional Beamforming |
| Speakers | Built-in Speakers |
| Sound | High-fidelity six-speaker sound system with force-cancelling woofers, Wide stereo sound, Support for spatial audio when playing music or video with Dolby Atmos on built-in speakers |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Apple M1 Pro M1 Pro |
| Speed | 8 x (Turbo Speed upto 3.2 GHz) Performance Cores 2 x (Turbo Speed upto 2.1 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 10 Cores (8P + 2E) |
| Brand | Apple |
| Series | M1 Pro |
| Model | M1 Pro |
| Chipset | Apple M1 Pro chip |
Graphics
| GPU | 16-core GPU |
| Brand | Apple |
Memory
| RAM | 16 GB Unified Memory |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
Battery
| Battery | 70 Wh Battery |
| Battery Backup | Upto 17 hours |
Extra
| Included Software | iMovie, Siri, GarageBand, Pages, Numbers, Photos, Keynote, Safari, Mail, FaceTime, Messages, Maps, Stocks, Home, Voice Memos, Notes, Calendar, Contacts, Reminders, Photo Booth, Preview, Books, App Store, Time Machine, TV, Music, Podcasts, Find My, QuickTime Player |
| Sales Package | 14 inch MacBook Pro, USB-C Power Adapter, USB-C to MagSafe 3 Cable (2 m) |
| Other Features | 70 watt-hour lithium-polymer battery |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












