


Apple MacBook Pro 14 Z1ML0001R Laptop (Apple M5 Pro-15 Core/ 24GB/ 1TB SSD/ macOS/ 16‑Core GPU)
$2,349 • View Prices • By Apple
Apple MacBook Pro 14 Z1ML0001R Laptop (Apple M5 Pro-15 Core/ 24GB/ 1TB SSD/ macOS/ 16‑Core GPU) is a Mac Ultrabook powered by Apple M5 Pro with 24 GB RAM and 1 TB SSD. It has a 14.2 inches Liquid Retina XDR display with 120 Hz refresh rate. It uses Apple 16 Core GPU. It has a 72.4 Wh with up to 22 hours of battery backup. Notable features include Backlit Keyboard, Fingerprint Sensor, Thunderbolt, Anti-Glare Display and Card Reader.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Apple MacBook Pro 14 Z1ML0001R Laptop (Apple M5 Pro-15 Core/ 24GB/ 1TB SSD/ macOS/ 16‑Core GPU) price in United States is $2,349. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Apple M5 Pro
- 15 Cores (10P + 5E)
- 24 GB RAM
- 1 TB SSD
- Apple 16 Core GPU
- 14.2 inches, 3024 x 1964 pixels
- Mac OS
- 1 Year Warranty
Apple MacBook Pro 14 Z1ML0001R Laptop (Apple M5 Pro-15 Core/ 2… Specs
Group: $2,000 to $3,000
General
- OS: Mac
- Utility: Performance
- Thickness: 15.5 mmAverage
- 1.6 kgAverage
- 1 Year Warranty
Display
- 14.2 inchesSmall
- 3024 x 1964 pixelsAverage
- ~ 254 PPIAverage
- Anti Glare
Performance
- Apple M5 Pro
- 10 x Performance Cores
5 x Efficient Cores - 15 Cores (10P + 5E)
- Apple 16 Core GPU Graphics
- 24 GB RAMAverage
- 1 TB SSD
Connectivity
- HDMI, Thunderbolt, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v6.0
- 3 x USB Type-C
- 12 MP Camera
- Fingerprint Sensor, Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 72.4 Wh BatteryGood
Apple MacBook Pro 14 Z1ML0001R Laptop (Apple M5 Pro-15 Core/ 2… Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Apple MacBook Pro 14 Z1ML0001R Laptop (Apple M5 Pro-15 Core/ 2… Price History
You can check the price history of Apple MacBook Pro 14 Z1ML0001R Laptop (Apple M5 Pro-15 Core/ 24GB/ 1TB SSD/ macOS/ 16‑Core GPU) below. The current price is $2,349. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs MSI Cyborg 17 B2RWFKG-039US Gaming Laptop (Intel Core 5 210H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Asus ROG Strix G17 G713PI-DS94 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 7945HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 4070) vs Asus ROG Strix G18 2025 G814PH-ES94 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 8940HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs MSI Cyborg 15 B2RWFKG-074US Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Dell Inspiron 15 3535 i3535-5131BLK-PUS Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Dell Inspiron 3520 i3520-5117BLK-PUS Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Apple MacBook Air 13 2025 Laptop (Apple M4/ 24GB/ 512GB SSD/ MacOS/ 10-Core GPU) vs Dell 16 Plus DB16250 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11)
Samsung Galaxy Book 4 NP750XGK-KS2US Laptop (Intel Core 7 150U/ 16GB/ 512GB/ Win11) vs Apple MacBook Neo Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 512GB SSD/ MacOS)Apple MacBook Pro 14 Z1ML0001R Laptop (Apple M5 Pro-15 Core/ 2… Full Specs
General
| Series | Macbook Pro 14 |
| Model | Z1ML0001R |
| Utility | Performance |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | MacOS |
| Dimensions | 312.6 x 221.2 x 15.5 mm |
| Weight | 1.6 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | Liquid Retina XDR display |
| Touch | No |
| Size | 14.2 inches |
| Resolution | 3024 x 1964 pixels |
| PPI | ~ 254 PPI |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 10,00,000:1 Contrast Ratio, XDR Brightness: 1000 nits Sustained Full-Screen, 1600 nits Peak 2 (HDR content only), SDR Brightness: 600 nits, 1 billion Colours, Wide Colour (P3), True Tone technology, HDR with Dolby Vision |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth | v6 |
| USB Ports | 3 x USB Type-C |
| USB Port Details | Three Thunderbolt 5 (USB-C) ports with support for: Thunderbolt 5 (up to 120 Gbps) USB 4 (up to 120 Gbps) |
| Thunderbolt | Thunderbolt 5 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Card Reader | SDXC Card Slot |
| Fingerprint Sensor | Touch ID |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Other Ports | Charging, DisplayPort |
Input
| Camera | 1080p FaceTime HD camera, 12 MP |
| Keyboard | Backlit Magic Keyboard |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Force Touch Trackpad |
| Inbuilt Microphone | Studio Quality Three-mic Array with Directional Beamforming |
| Speakers | Built-in Speakers |
| Sound | High-Fidelity Six-Speaker Sound System, Wide Stereo Sound, Spatial Audio, Dolby Atmos |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Apple M5 Pro |
| Speed | 10 x Performance Cores 5 x Efficient Cores |
| Cores | 15 Cores (10P + 5E) |
| Brand | Apple |
| Model | M5 Pro |
| Generation | Apple M5 |
Graphics
| GPU | Apple 16 Core GPU |
| Brand | Apple |
Memory
| RAM | 24 GB |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
Battery
| Battery | 72.4 Wh Battery |
| Adapter Type | 70W USB-C Power Adapter |
| Battery Backup | Upto 22 hours |
| Battery Details | Lithium-Polymer Battery |
Extra
| Included Software | App Store, Books, Calendar, Contacts, FaceTime, Find My, Freeform , Games, GarageBand, Home, iMovie, iPhone Mirroring, Journal, Keynote, Mail, Maps, Messages, Music, Notes, Numbers, Pages, Passwords, Phone, Photo Booth, Photos, Podcasts, Preview, QuickTime Player , Reminders, Safari, Shortcuts, Stocks, Time Machine, Tips, TV, Voice Memos, Weather |
| Sales Package | 14″ MacBook Pro, 70W USB-C Power Adapter, USB-C to MagSafe 3 Cable (2 m) |
| Other Features | 16-core Neural Engine, 307GB/s Memory Bandwidth, Hardware Accelerated Ray Tracing, Apple N1 Wireless Networking Chip, Thread networking technology, Supported formats include AAC, MP3, Apple Lossless, FLAC, Dolby Digital, Dolby Digital Plus and Dolby Atmos, Video Playback Supported formats include HEVC, H.264, AV1 and ProRes HDR with Dolby Vision, HDR10+/HDR10 and HLG |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














