


Apple MacBook Pro 16 2026 Z1MZ0002C Laptop (Apple M5 Pro-18 Core/ 24GB/ 2TB SSD/ macOS/ 20 Core GPU)
$3,099 • View Prices • By Apple
Apple MacBook Pro 16 2026 Z1MZ0002C Laptop (Apple M5 Pro-18 Core/ 24GB/ 2TB SSD/ macOS/ 20 Core GPU) is a Mac Ultrabook powered by Apple M5 Pro with 24 GB RAM and 2 TB SSD. It has a 16.2 inches Liquid Retina XDR display with 120 Hz refresh rate. It uses Apple 20 Core GPU. It has a 100 Wh with up to 1 day of battery backup. Notable features include Backlit Keyboard, Fingerprint Sensor, Thunderbolt, Card Reader and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Apple MacBook Pro 16 2026 Z1MZ0002C Laptop (Apple M5 Pro-18 Core/ 24GB/ 2TB SSD/ macOS/ 20 Core GPU) price in United States is $3,099. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Apple M5 Pro
- 18 Cores (12P + 6E)
- 24 GB RAM
- 2 TB SSD
- Apple 20 Core GPU
- 16.2 inches, 3456 x 2234 pixels
- Mac OS
- 1 Year Warranty
Apple MacBook Pro 16 2026 Z1MZ0002C Laptop (Apple M5 Pro-18 Co… Specs
Group: $2,500 to $3,500
General
- OS: Mac
- Utility: Performance
- Thickness: 16.8 mmAverage
- 2.14 kgAverage
- 1 Year Warranty
Display
- 16.2 inchesAverage
- 3456 x 2234 pixelsBest
- ~ 254 PPIAverage
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- Apple M5 Pro
- 12 x Performance Cores
6 x Efficient Cores - 18 Cores (12P + 6E)
- Apple 20 Core GPU Graphics
- 24 GB RAMSmall
- 2 TB SSD
Connectivity
- HDMI, Thunderbolt, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v6.0
- 3 x USB Type-C
- 12 MP Camera
- Fingerprint Sensor, Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 100 Wh BatteryGood
Apple MacBook Pro 16 2026 Z1MZ0002C Laptop (Apple M5 Pro-18 Co… Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Apple MacBook Pro 16 2026 Z1MZ0002C Laptop (Apple M5 Pro-18 Co… Price History
You can check the price history of Apple MacBook Pro 16 2026 Z1MZ0002C Laptop (Apple M5 Pro-18 Core/ 24GB/ 2TB SSD/ macOS/ 20 Core GPU) below. The current price is $3,099. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Dell 14 Plus Db14250 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 512GB SSD/ MacOS)
MSI Raider A18 HX A9WJG-052US Gaming Laptop (AMD Ryzen 9-9955HX3D/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090) vs MSI Raider 18 HX AI A2XWJG-069US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9-285HX/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090)
Asus TUF Gaming A14 FA401UU-MS73 Gaming Laptop (AMD Ryzen AI 7 8845HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050) vs MSI Cyborg A17 AI B2HWEKG-013CA Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 260/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS)
Samsung Galaxy Book 5 Pro 360 NP960QHA-KG1US Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Pro 14 2024 MX2E3LL/A Laptop (Apple M4 Pro-12 Core/ 24GB/ 512GB SSD/ 16 Core GPU/ macOS)
Asus TUF Gaming F16 FX607VU-SS53 Gaming Laptop (Intel Core 5 210H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050) vs Asus Vivobook 15 OLED M1505YA-ES74 Laptop (AMD Ryzen 7 7730U/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11)Apple MacBook Pro 16 2026 Z1MZ0002C Laptop (Apple M5 Pro-18 Co… Full Specs
General
| Series | Macbook Pro 16 2026 |
| Model | Z1MZ0002C |
| Utility | Performance |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Mac macOS |
| Dimensions | 355.9 x 248.1 x 16.8 mm |
| Weight | 2.14 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | Liquid Retina XDR display |
| Touch | No |
| Size | 16.2 inches |
| Resolution | 3456 x 2234 pixels |
| PPI | ~ 254 PPI |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | 10,00,000:1 Contrast Ratio, XDR Brightness: 1000 nits Sustained Full-Screen, 1600 nits Peak 2 (HDR content only), SDR Brightness: 600 nits, 1 billion Colours, Wide Colour (P3), True Tone technology, HDR with Dolby Vision, HDR10+/HDR10 and HLG |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Wi-Fi 7 |
| Bluetooth | v6 |
| USB Ports | 3 x USB Type-C |
| Thunderbolt | 3 x Thunderbolt 5 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Card Reader | SDXC Card Slot |
| Fingerprint Sensor | Touch ID |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | 1080p FaceTime HD camera, 12 MP |
| Keyboard | Backlit Magic Keyboard |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Force Touch Trackpad |
| Inbuilt Microphone | Studio Quality Three-mic Array with Directional Beamforming |
| Speakers | Built-in Speakers |
| Sound | Dolby Atmos |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Apple M5 Pro |
| Speed | 12 x Performance Cores 6 x Efficient Cores |
| Cores | 18 Cores (12P + 6E) |
| Brand | Apple |
| Model | M5 Pro |
| Generation | Apple M5 |
Graphics
| GPU | Apple 20 Core GPU |
| Brand | Apple |
Memory
| RAM | 24 GB |
| Solid State Drive | 2 TB SSD |
Battery
| Battery | 100 Wh Battery |
| Adapter Type | 140W USB-C Power Adapter |
| Battery Backup | Upto 24 hours |
| Battery Details | Lithium-Polymer Battery |
Extra
| Sales Package | 16″ MacBook Pro, 140W USB-C Power Adapter, USB-C to MagSafe 3 Cable (2 m) |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














