


Apple MacBook Pro 16 Laptop (9th Gen Core i9/ 32GB/ 2TB SSD/ MacOS/ 4GB Graph)
$2,095.17 • Out Of Stock • By Apple
Apple MacBook Pro 16 Laptop (9th Gen Core i9/ 32GB/ 2TB SSD/ MacOS/ 4GB Graph) price in United States starts from $2,095.17.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$2,095.17
Search
Variants
i7/ 16GB/ 1TB SSD$1,796.5
i9/ 32GB/ 2TB SSD$2,095.17
Features
- 9th Gen Intel Core i9
- Octa Core
- 32 GB DDR4 RAM
- 2 TB SSD
- 4 GB Radeon Pro 5500M
- 16 inches, 3072 x 1920 pixels
- Mac Catalina OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Apple MacBook Pro 16 Laptop (9th Gen Core i9/ 32GB/ 2TB SSD/ M… Specs
Group: $175,000 to $225,000
General
- OS: Mac Catalina
- Utility: Business, Performance
- Thickness: 16.2 mmSlim
- 2 kgAverage
- 1 Year Warranty
Display
- 16 inchesAverage
- 3072 x 1920 pixelsGood
- ~ 226 PPIHigh
- Anti Glare
Performance
- 9th Gen Intel Core i9
- 8 x 2.3 GHz (Turbo Speed upto 4.8 GHz) Cores
- Octa Core
- 4 GB, Radeon Pro 5500M GraphicsSmallest
- 32 GB DDR4 RAMAverage
- 2 TB SSD
Connectivity
- Thunderbolt
- WiFi, Bluetooth v5.0
- 4 x USB Type-C
- Fingerprint Sensor, Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- Lithium‑polymer battery2 Battery
Discuss
2 Comments Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo Yoga 7i 2-in-1 83DL0002US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Lenovo IdeaPad 1i 82LX005TUS Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad 3i 82RJ005BUS Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11)
HP OmniBook 7 B5PX4UA#ABA 2-in-1 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Apple MacBook Pro 14 2024 Laptop (Apple M4/ 16GB/ 512GB SSD/ macOS)
Apple MacBook Pro 14 2021 MKGP3LL/A Laptop (Apple M1 Pro/ 16GB/ 512GB SSD/ macOS) vs Lenovo LOQ-E 83S00000US Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7735HS / 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)
MSI Cyborg 15 B2RWFKG-074US Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs MSI Cyborg 17 B2RWFKG-039US Gaming Laptop (Intel Core 5 210H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)Apple MacBook Pro 16 Laptop (9th Gen Core i9/ 32GB/ 2TB SSD/ M… Full Specs
General
| Series | 16 Inch |
| Model | MacBook Pro |
| Utility | Business, Performance |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Mac macOS Catalina |
| Dimensions | 357.9 x 245.9 x 16.2 mm |
| Weight | 2 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | Retina display with True Tone |
| Touch | No |
| Size | 16 inches |
| Resolution | 3072 x 1920 pixels |
| PPI | ~ 226 PPI |
| Anti Glare Screen | Yes |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | 802.11ac Wi‑Fi wireless networking IEEE 802.11a/b/g/n compatible |
| Bluetooth | v5 |
| USB Ports | 4 x USB Type-C |
| Thunderbolt | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | 720p FaceTime HD camera |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Force Touch trackpad for precise cursor control and pressure-sensing capabilities |
| Inbuilt Microphone | Studio‑quality three-mic array with high signal-to-noise ratio and directional beamforming |
| Speakers | High‑fidelity six‑speaker system with force‑cancelling woofers |
| Sound | Dolby Atmos playback |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 9th Gen Intel Core i9 |
| Speed | 8 x 2.3 GHz (Turbo Speed upto 4.8 GHz) Cores |
| Cores | Octa Core |
| Brand | Intel |
| Series | Core i9 |
| Generation | 9th Gen |
Graphics
| GPU | Radeon Pro 5500M |
| Dedicated Memory | GDDR6 4 GB |
| Brand | AMD |
Memory
| RAM | 32 GB DDR4 |
| RAM Bus Speed | 2666 MHz |
| Solid State Drive | 2 TB SSD |
Battery
| Battery | Lithium‑polymer battery2 Battery |
| Adapter Type | 96W USB‑C Power Adapter |
| Battery Backup | Upto 11 hours |
Extra
| Other Features | Enables Force clicks, accelerators, pressure-sensitive drawing, and Multi-Touch gestures |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












