
Apple MacBook Pro 2018 13-inch Touch Bar Laptop (Core i7/ 8GB/ 512GB SSD/ MacOS High Sierra)
$2,076.44 • Out Of Stock • By Apple
Apple MacBook Pro 2018 13-inch Touch Bar Laptop (Core i7/ 8GB/ 512GB SSD/ MacOS High Sierra) price in United States starts from $2,076.44.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$2,076.44
Search
Features
- Core i7
- Quad Core
- 8 GB DDR3 RAM
- 512 GB SSD
- Intel Iris Plus Graphics 655
- 13.3 inches, 1600 x 2560 pixels
- Mac High Sierra OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Apple MacBook Pro 2018 13-inch Touch Bar Laptop (Core i7/ 8GB/… Specs
Group: $175,000 to $225,000
General
- OS: Mac High Sierra
- Thickness: 14.9 mmSlim
- 1.37 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 13.3 inchesSmall
- 1600 x 2560 pixelsAverage
- ~ 227 PPIHigh
Performance
- Core i7
- 4 x (Turbo Speed upto 4.5 GHz) Cores
- Quad Core
- Intel Iris Plus Graphics 655 Graphics
- 8 GB DDR3 RAMSmallest
- 512 GB SSD
Connectivity
- HDMI, VGA, Thunderbolt
- WiFi, Bluetooth
- 2 x USB 3.0
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Discuss
1 Comment Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs MSI Cyborg 15 B2RWFKG-074US Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs HP OmniBook 5 16-af1865nr Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Lenovo Yoga 7i 2-in-1 83DL0002US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Dell Inspiron 15 3535 i3535-5131BLK-PUS Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Dell Inspiron 3520 i3520-5117BLK-PUS Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Dell 14 Plus Db14250 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 512GB SSD/ MacOS)
Asus ROG Strix G615JMR-AS74 Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs Asus TUF Gaming F16 FX608JHR-ES73 Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)Apple MacBook Pro 2018 13-inch Touch Bar Laptop (Core i7/ 8GB/… Full Specs
General
| Series | MacBook Pro |
| Model | 2018 |
| OS | Mac High Sierra |
| Dimensions | 304.1 x 212.4 x 14.9 mm |
| Weight | 1.37 kg |
| Warranty | 1 Year |
Display
| Type | LED |
| Touch | No |
| Size | 13.3 inches |
| Resolution | 1600 x 2560 pixels |
| PPI | ~ 227 PPI |
| Anti Glare Screen | No |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 2 x USB 3.0 |
| Thunderbolt | Yes |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| VGA | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | Stereo speakers |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Core i7 |
| Speed | 4 x (Turbo Speed upto 4.5 GHz) Cores |
| Cores | Quad Core |
| Brand | Intel |
Graphics
| GPU | Intel Iris Plus Graphics 655 |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 8 GB DDR3 |
| RAM Bus Speed | 2133 MHz |
| Maximum RAM Supported | Upto 16 GB |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
Battery
| Battery Backup | Upto null hours |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.










