


Apple MacBook Pro 2024 16 Laptop (Apple M4 Max/ 48GB/ 1TB SSD/macOS Sequoia)
$4,026.7 • Out Of Stock • By Apple
Apple MacBook Pro 2024 16 Laptop (Apple M4 Max/ 48GB/ 1TB SSD/macOS Sequoia) price in United States starts from $4,026.7.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$4,026.7
Search
Features
- Apple M4 Max
- 16 Cores (12P + 4E)
- 48 GB RAM
- 1 TB SSD
- 40 Core GPU
- 16.2 inches, 3456 x 2234 pixels
- Mac OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Apple MacBook Pro 2024 16 Laptop (Apple M4 Max/ 48GB/ 1TB SSD/… Specs
Group: $337,500 to $412,500
General
- OS: Mac
- Utility: Performance
- Thickness: 16.8 mmSlim
- 2.16 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 16.2 inchesAverage
- 3456 x 2234 pixelsGood
- ~ 254 PPIHigh
Performance
- Apple M4 Max
- 12 x Performance Cores
4 x Efficient Cores - 16 Cores (12P + 4E)
- 40 Core GPU Graphics
- 48 GB RAMLarge
- 1 TB SSD
Connectivity
- HDMI, Thunderbolt, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v5.3
- 3 x USB Type-C
- 12 MP Camera
- Fingerprint Sensor, Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 100 Wh BatteryGood
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Apple MacBook Pro 2024 16 Laptop (Apple M4 Max/ 48GB/ 1TB SSD/macOS Sequoia) vs Samsung Galaxy Book 6 Pro Laptop (Intel Core Ultra 7 356H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Apple MacBook Pro 2024 16 Laptop (Apple M4 Max/ 48GB/ 1TB SSD/macOS Sequoia) vs Huawei MateBook Fold Laptop (32GB/ 2TB SSD/ HarmonyOS 5)
Apple MacBook Pro 2024 16 Laptop (Apple M4 Max/ 48GB/ 1TB SSD/macOS Sequoia) vs Alienware Area-51 Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 64GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 24GB RTX5090)
Apple MacBook Pro 16 Laptop (Apple M5 Max / 36GB/ 2TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 16 2024 Laptop (Apple M4 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS)
Apple MacBook Pro M5 Pro 16 2026 Laptop (Apple M5 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 16 Laptop (Apple M5 Max / 36GB/ 2TB SSD/ macOS)
Apple MacBook Pro 14 2024 Laptop (Apple M4 Pro/ 24GB/ 1TB SSD/ 20 Core GPU/ macOS) vs Apple MacBook Air 13 2024 Laptop (Apple M3/ 8GB/ 256GB SSD/ macOS)Apple MacBook Pro 2024 16 Laptop (Apple M4 Max/ 48GB/ 1TB SSD/… Full Specs
General
| Series | Macbook Pro |
| Model | MacBook Pro 16 |
| Utility | Performance |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Mac macOS Sonoma |
| Dimensions | 355.7 x 248.1 x 16.8 mm |
| Weight | 2.16 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | Liquid Retina XDR display |
| Touch | No |
| Size | 16.2 inches |
| Resolution | 3456 x 2234 pixels |
| PPI | ~ 254 PPI |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | 10,00,000:1 Contrast Ratio, XDR Brightness: 1000 nits Sustained Full-Screen, XDR brightness: 1,000 nits sustained full-screen; 1,600 nits peak3 (HDR content only) SDR brightness: up to 1,000 nits (outdoor), 1 billion Colours, Wide Colour (P3), True Tone technology |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Bluetooth | v5.3 |
| USB Ports | 3 x USB Type-C |
| Thunderbolt | Thunderbolt 5 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Card Reader | SDXC Card Slot |
| Fingerprint Sensor | Touch ID |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | 1080p FaceTime HD camera, 12 MP |
| Keyboard | Backlit Magic Keyboard |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Force Touch Trackpad |
| Inbuilt Microphone | Studio Quality Three-mic Array with Directional Beamforming |
| Speakers | Built-in Speakers |
| Sound | High-Fidelity Six-Speaker Sound System with Force-Cancelling Woofers Wide Stereo Sound, Spatial Audio |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Apple M4 Max |
| Speed | 12 x Performance Cores 4 x Efficient Cores |
| Cores | 16 Cores (12P + 4E) |
| Brand | Apple |
| Model | M4 Max |
Graphics
| GPU | 40 Core GPU |
Memory
| RAM | 48 GB |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
Battery
| Battery | 100 Wh Battery |
| Adapter Type | 140W USB-C Power Adapter |
| Battery Backup | Upto 21 hours |
| Battery Details | Lithium-Polymer Battery |
Extra
| Other Features | 16-core Neural Engine, 546GB/s Memory Bandwidth, Hardware Accelerated Ray Tracing |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












