





Asus Chromebook C523NA-A20071 Laptop (Intel Celeron N3350/ 8GB/ 64GB eMMC/ ChromeOS)
$259 • Out Of Stock • By Asus
Asus Chromebook C523NA-A20071 Laptop (Intel Celeron N3350/ 8GB/ 64GB eMMC/ ChromeOS) is a Chrome Laptop powered by Intel Celeron Dual Core N3350 with 8 GB RAM and 64 GB HDD. It has a 15.6 inches display. It uses Intel HD Graphics 500. Notable features include Touchscreen, Anti-Glare Display, Webcam, Wi-Fi and Bluetooth.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$259
Search
Asus Chromebook C523NA-A20071 Laptop (Intel Celeron N3350/ 8GB/ 64GB eMMC/ ChromeOS) price in United States is $259. The lowest price is available at Amazon.
Features
- Intel Celeron Dual Core N3350
- Dual Core, 2 Threads
- 8 GB RAM
- 64 GB Hard Disk
- Intel HD Graphics 500
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels, Touch Screen
- Chrome OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Asus Chromebook C523NA-A20071 Laptop (Intel Celeron N3350/ 8GB… Specs
Group: $200 to $300
General
- OS: Chrome
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 15.49 mmSlim
- 1.4 kgAverage
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesLargest
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 141 PPIAverage
- Touch Screen
- Anti Glare
- 16:9 Aspect Ratio
Performance
- Intel Celeron Dual Core N3350
- 2 x 1.1 GHz (Turbo Speed upto 2.4 GHz) Cores
- Dual Core, 2 Threads
- 2 MB Cache
- Intel HD Graphics 500 Graphics
- 8 GB RAMLargest
- 64 GB HDDAverage
Connectivity
- WiFi, Bluetooth v4.2
- 2 x USB Type-C
- Inbuilt Microphone
Battery
- 2 Cell Battery
Asus Chromebook C523NA-A20071 Laptop (Intel Celeron N3350/ 8GB… Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo IdeaPad 1 14IJL7 82LV0075US Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad 3i 82RJ005BUS Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11)
Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS) vs Samsung Galaxy Book 4 Pro NP964XGK-KG3US Laptop (Intel Core 5 Ultra 125H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Gigabyte Aero X16 1WH93USC64DH Copilot+ Laptop (AMD Ryzen AI 7 350/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5070) vs Asus TUF Gaming A15 FA507NUR-AS73 Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7435HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/ 6GB Graphics)
Lenovo ThinkPad P14s Gen 5 21G20022US Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Pro/ 4GB Graphics) vs HP Victus BM7B7UA#ABA Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ RTX 5060 8GB Graphics)
Microsoft Surface Laptop 7th Edition ZGM-00026 (Snapdragon X Plus/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)Asus Chromebook C523NA-A20071 Laptop (Intel Celeron N3350/ 8GB… Full Specs
General
| Model | C523NA-A20071 |
| Utility | Everyday Use |
| OS | ChromeOS |
| Dimensions | 358.14 x 248.92 x 15.49 mm |
| Weight | 1.4 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Touch | Yes |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Nano Edge Display |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Wi-Fi 5 |
| Bluetooth | v4.2 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 2 x USB Type-A |
| USB Port Details | 2 x USB 3.1 Gen 1 Type-C, 2 x USB 3.1 Gen 1 Type-A |
| Micro SD Card Reader | Yes |
| Other Ports | 1 x 3.5 mm Combo Audio Jack |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Full Size Ergonomic keyboard, 1.4mm key Travel |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | Stereo Speakers |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel Celeron Dual Core N3350 |
| Speed | 2 x 1.1 GHz (Turbo Speed upto 2.4 GHz) Cores |
| Cores | Dual Core, 2 Threads |
| Cache | 2 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Celeron Dual Core |
| Model | N3350 |
Graphics
| GPU | Intel HD Graphics 500 |
| GPU Clock Speed | Upto 650 MHz |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 8 GB |
| Hard Disk Capacity | 64 GB |
| Hard Disk Interface | eMMC |
Battery
| Battery | 2 Cell Battery |
Extra
| Sales Package | C523NA Chromebook Laptop, Power Adapter & Cord, Warranty Card, User Guide |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















