



Asus Chromebook CM14 CM1402CM2A-DS44 Laptop (MediaTek Kompanio 520/ 4GB/ 64GB eMMC/ Chrome OS)
$179.99 • View Prices • By Asus
Asus Chromebook CM14 CM1402CM2A-DS44 Laptop (MediaTek Kompanio 520/ 4GB/ 64GB eMMC/ Chrome OS) is a Chrome Laptop powered by MediaTek Kompanio Kompanio 520 with 4 GB LPDDR4X RAM and 64 GB HDD. It has a 14 inches display. It uses Arm Mali G52 MC2 2EE. It has a 42 Wh. Notable features include Anti-Glare Display, Webcam, Wi-Fi and Bluetooth.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Asus Chromebook CM14 CM1402CM2A-DS44 Laptop (MediaTek Kompanio 520/ 4GB/ 64GB eMMC/ Chrome OS) price in United States is $179.99. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- MediaTek Kompanio Kompanio 520
- Octa Core
- 4 GB LPDDR4X RAM
- 64 GB Hard Disk
- Arm Mali G52 MC2
- 14 inches, 1366 x 768 pixels
- Chrome OS
- 1 Year Warranty
Asus Chromebook CM14 CM1402CM2A-DS44 Laptop (MediaTek Kompanio… Specs
Group: $150 to $250
General
- OS: Chrome
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 18.3 mmThick
- 1.45 kgAverage
- 1 Year Warranty
Display
- 14 inchesAverage
- 1366 x 768 pixelsBad
- ~ 112 PPILowest
- Anti Glare
- 16:9 Aspect Ratio
Performance
- MediaTek Kompanio Kompanio 520
- 8 x (Turbo Speed upto 2 GHz) Cores
- Octa Core
- Arm Mali G52 MC2 Graphics
- 4 GB LPDDR4X RAMAverage
- 64 GB HDDAverage
Connectivity
- WiFi, Bluetooth v5.4
- 2 x USB Type-C
- Inbuilt Microphone
Battery
- 42 Wh, 2 Cell BatteryGood
Asus Chromebook CM14 CM1402CM2A-DS44 Laptop (MediaTek Kompanio… Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Asus Chromebook CM14 CM1402CM2A-DS44 Laptop (MediaTek Kompanio… Price History
You can check the price history of Asus Chromebook CM14 CM1402CM2A-DS44 Laptop (MediaTek Kompanio 520/ 4GB/ 64GB eMMC/ Chrome OS) below. The current price is $179.99. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Acer Nitro V 17 AI ANV17-41-R8ML Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 240/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs MSI Cyborg 17 B2RWFKG-039US Gaming Laptop (Intel Core 5 210H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Asus ROG Strix G17 G713PI-DS94 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 7945HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 4070) vs Asus ROG Strix G18 2025 G814PH-ES94 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 8940HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs MSI Cyborg 17 B2RWFKG-039US Gaming Laptop (Intel Core 5 210H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Lenovo IdeaPad Slim 5 83HY001PUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB RAM/ 512GB SSD/ Win 11) vs Apple MacBook Neo Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 512GB SSD/ MacOS)
Acer Nitro V 17 AI ANV17-41-R8ML Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 240/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph)
Samsung Galaxy Book 4 NP750XGK-KS2US Laptop (Intel Core 7 150U/ 16GB/ 512GB/ Win11) vs Lenovo IdeaPad Slim 5 83HY001HUS Laptop (AMD Ryzen AI 7 350/ 16GB RAM/ 512GB SSD/ Win 11)Asus Chromebook CM14 CM1402CM2A-DS44 Laptop (MediaTek Kompanio… Full Specs
General
| Series | Chromebook CM14 |
| Model | CM1402CM2A-DS44 |
| Utility | Everyday Use |
| OS | ChromeOS |
| Dimensions | 324.6 x 226.7 x 18.3 mm |
| Weight | 1.45 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Touch | No |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1366 x 768 pixels |
| PPI | ~ 112 PPI |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Nano Edge Display |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Wi-Fi 6(802.11ax) (Dual band) 2*2 |
| Bluetooth | v5.4 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 1 x USB Type-A |
| USB Port Details | 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-A, 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-C (DisplayPort, Power Delivery) |
| Micro SD Card Reader | Micro SD Card Reader |
| Security Lock Port | Yes |
| Other Ports | 1 x 3.5mm Combo Audio Jack |
Input
| Camera | 720p HD Camera |
| Keyboard | Chiclet Keyboard, 1.5mm Key-Travel, Spill-Resistant Keyboard |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Built-in Microphone |
| Speakers | Built-in Speaker |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | MediaTek Kompanio Kompanio 520 |
| Speed | 8 x (Turbo Speed upto 2 GHz) Cores |
| Cores | Octa Core |
| Brand | MediaTek |
| Series | Kompanio |
| Model | Kompanio 520 |
Graphics
| GPU | Arm Mali G52 MC2 |
Memory
| RAM | 4 GB LPDDR4X |
| Hard Disk Capacity | 64 GB |
| Hard Disk Interface | eMMC |
Battery
| Battery | 42 Wh, 2 Cell Battery |
| Adapter Type | 45W AC Adapter |
| Battery Details | Li-ion |
Extra
| Sales Package | Laptop, Power Cord & Adapter, User Guide |
| Other Features | Privacy Shutter, ASUS Antimicrobial Guard, 180 Degree Lay Flat Hinge |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















