




Asus Chromebook Plus CX34 CX3402CBA-DH388-WH (12th Gen Core i3/ 8GB/ 128GB UFS/ ChromeOS)
$325 • Out Of Stock • By Asus
Asus Chromebook Plus CX34 CX3402CBA-DH388-WH (12th Gen Core i3/ 8GB/ 128GB UFS/ ChromeOS) is a Chrome Laptop powered by 12th Gen Intel Core i3 1215U with 8 GB LPDDR5 RAM and 128 GB SSD. It has a 14 inches display. It uses Intel UHD Graphics. It has a 50 Wh. Notable features include Anti-Glare Display, Headphone Jack, Webcam, HDMI and Wi-Fi.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$325
Search
Asus Chromebook Plus CX34 CX3402CBA-DH388-WH (12th Gen Core i3/ 8GB/ 128GB UFS/ ChromeOS) price in United States is $325. The lowest price is available at Amazon.
Features
- 12th Gen Intel Core i3 1215U
- Hexa Core (2P + 4E), 8 Threads
- 8 GB LPDDR5 RAM
- 128 GB SSD
- Intel UHD Graphics
- 14 inches, 1920 x 1080 pixels
- Chrome OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Asus Chromebook Plus CX34 CX3402CBA-DH388-WH (12th Gen Core i3… Specs
Group: $250 to $450
General
- OS: Chrome
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 18.7 mmThick
- 1.44 kgAverage
- 1 Year Warranty
Display
- 14 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 157 PPIHigh
- Anti Glare
- 16:9 Aspect Ratio
Performance
- 12th Gen Intel Core i3 1215U
- 2 x 1.2 GHz (Turbo Speed upto 4.4 GHz) Performance Cores
4 x 900 MHz (Turbo Speed upto 3.3 GHz) Efficient Cores - Hexa Core (2P + 4E), 8 Threads
- 10 MB Cache
- Intel UHD Graphics Graphics
- 8 GB LPDDR5 RAMLargest
- 128 GB SSD
Connectivity
- HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.4
- 2 x USB Type-C
- Inbuilt Microphone
Battery
- 50 Wh, 3 Cell BatteryGood
Asus Chromebook Plus CX34 CX3402CBA-DH388-WH (12th Gen Core i3… Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Lenovo IdeaPad 1i 82LX005TUS Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad 3i 82RJ005BUS Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11)
Acer Nitro V 17 AI ANV17-41-R8ML Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 240/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs MSI Cyborg 17 B2RWFKG-039US Gaming Laptop (Intel Core 5 210H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS)
Acer Nitro V 17 AI ANV17-41-R8ML Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 240/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs MSI Cyborg 15 B2RWFKG-074US Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 12 21KC00A7US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 32GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Microsoft Surface Laptop 7 15 ZHQ-00001 (Snapdragon X Elite/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)Asus Chromebook Plus CX34 CX3402CBA-DH388-WH (12th Gen Core i3… Full Specs
General
| Series | Chromebook Plus CX34 |
| Model | CX3402CBA-DH388-WH |
| Utility | Everyday Use |
| OS | Chrome OS |
| Dimensions | 326.4 x 214.3 x 18.7 mm |
| Weight | 1.44 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Touch | No |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 157 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 250 nits, 45% NTSC |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Wi-Fi 6(802.11ax) (Dual band) 2*2 |
| Bluetooth | v5.4 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 2 x USB Type-A |
| USB Port Details | 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A, 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-C |
| HDMI | 1 x HDMI v1.4 Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | 1080p FHD Camera |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Built-in Array Microphone |
| Speakers | Yes |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 12th Gen Intel Core i3 1215U |
| Speed | 2 x 1.2 GHz (Turbo Speed upto 4.4 GHz) Performance Cores 4 x 900 MHz (Turbo Speed upto 3.3 GHz) Efficient Cores |
| Cores | Hexa Core (2P + 4E), 8 Threads |
| Cache | 10 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i3 |
| Model | 1215U |
| Generation | 12th Gen |
| Process Node | 10 nm |
Graphics
| GPU | Intel UHD Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 8 GB LPDDR5 |
| Solid State Drive | 128 GB SSD |
| SSD Interface | UFS |
Battery
| Battery | 50 Wh, 3 Cell Battery |
| Adapter Type | 45W AC Adapter |
| Battery Details | Lithium-ion |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















