


Asus ROG Strix SCAR 18 G834JYR-RA001WS Gaming Laptop (14th Gen Core i9/ 32GB/ 2TB SSD/ Win11 Home/ 16GB Graph)
$3,752.63 • Out Of Stock • By Asus
Asus ROG Strix SCAR 18 G834JYR-RA001WS Gaming Laptop (14th Gen Core i9/ 32GB/ 2TB SSD/ Win11 Home/ 16GB Graph) price in United States starts from $3,752.63.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$3,752.63
Search
Features
- 14th Gen Intel Core i9 14900HX
- 24 Cores (8P + 16E), 32 Threads
- 32 GB DDR5 RAM
- 2 TB SSD
- 16 GB NVIDIA GeForce RTX 4090
- 18 inches, 2560 x 1600 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Asus ROG Strix SCAR 18 G834JYR-RA001WS Gaming Laptop (14th Gen… Specs
Group: $312,500 to $387,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Gaming
- Thickness: 30.8 mmThick
- 3.1 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 18 inchesLargest
- 2560 x 1600 pixelsAverage
- ~ 168 PPILow
- Anti Glare
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- 14th Gen Intel Core i9 14900HX
- 8 x 2.2 GHz (Turbo Speed upto 5.8 GHz) Performance Cores
16 x 1.6 GHz (Turbo Speed upto 4.1 GHz) Efficient Cores - 24 Cores (8P + 16E), 32 Threads
- 36 MB Cache
- 16 GB, NVIDIA GeForce RTX 4090 GraphicsLargest
- 32 GB DDR5 RAMAverage
- 2 TB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.3
- 2 x USB 3.0, 2 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 90 Wh, 4 Cell BatteryGood
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Asus ROG Strix SCAR 18 G834JYR-RA001WS Gaming Laptop (14th Gen Core i9/ 32GB/ 2TB SSD/ Win11 Home/ 16GB Graph) vs Apple MacBook Air 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 512GB SSD/ MacOS/ 8‑core GPU)
Dell 14 Plus Db14250 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 512GB SSD/ MacOS)
MSI Raider A18 HX A9WJG-052US Gaming Laptop (AMD Ryzen 9-9955HX3D/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090) vs MSI Raider 18 HX AI A2XWJG-069US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9-285HX/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090)
Apple MacBook Pro 16 Laptop (Apple M5 Max / 36GB/ 2TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 16 2024 Laptop (Apple M4 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS)
Apple MacBook Pro M5 Pro 16 2026 Laptop (Apple M5 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS)
Acer Chromebook 315 CB315-4H-C0BR (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 64GB eMMC/ ChromeOS) vs MSI Thin 15 B13VE-3023US Gaming Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)Asus ROG Strix SCAR 18 G834JYR-RA001WS Gaming Laptop (14th Gen… Full Specs
General
| Country of Origin | China |
| Series | ROG Strix SCAR 18 |
| Model | G834JYR-RA001WS |
| Utility | Gaming |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 399 x 294 x 30.8 mm |
| Weight | 3.1 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | Mini LED Panel |
| Touch | No |
| Size | 18 inches |
| Resolution | 2560 x 1600 pixels |
| PPI | ~ 168 PPI |
| Refresh Rate | 240 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 1100nits Brightness, ROG Nebula HDR Display |
Connectivity
| Ethernet | 10/100/1000/2500 Mbps |
| WiFi | Wi-Fi 6E(802.11ax) (Triple band) 2*2 |
| Bluetooth | v5.3 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 2 x USB Type-A, 2 x USB 3.0 |
| USB Port Details | 1x Thunderbolt 4 support DisplayPort / G-SYNC, 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C support DisplayPort / Power Delivery / G-SYNC, 2x USB 3.2 Gen 2 Type-A |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1 Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | 720P HD Camera |
| Keyboard | Backlit Chiclet Keyboard Per-Key RGB |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | Yes |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 14th Gen Intel Core i9 14900HX |
| Speed | 8 x 2.2 GHz (Turbo Speed upto 5.8 GHz) Performance Cores 16 x 1.6 GHz (Turbo Speed upto 4.1 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 24 Cores (8P + 16E), 32 Threads |
| Cache | 36 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i9 |
| Model | 14900HX |
| Generation | 14th Gen |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 4090 |
| Dedicated Memory | GDDR6 16 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 32 GB DDR5 |
| RAM Bus Speed | 5600 MHz |
| Maximum RAM Supported | Upto 64 GB |
| RAM Slots | 2 |
| Solid State Drive | 2 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 90 Wh, 4 Cell Battery |
| Adapter Type | 330W AC Adapter |
| Battery Details | Li-ion |
Extra
| Included Software | Office Home and Student 2021 |
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












