







Asus ROG Strix Scar 18 G835LR-XS96 Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11/ 12GB Graphics)
$2,699 • View Prices • By Asus
Asus ROG Strix Scar 18 G835LR-XS96 Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11/ 12GB Graphics) is a Windows Gaming Laptop powered by Intel Core Ultra 9 275HX with 32 GB DDR5 RAM and 1 TB SSD. It has a 18 inches display with 240 Hz refresh rate. It is equipped with an NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti GPU with 12 GB VRAM. It has a 90 Wh. Notable features include Backlit Keyboard, Face Recognition, Thunderbolt, Anti-Glare Display and Ethernet.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Asus ROG Strix Scar 18 G835LR-XS96 Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11/ 12GB Graphics) price in United States is $2,699. The lowest price is available at Target.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Intel Core Ultra 9 275HX
- 24 Cores (8P + 16E), 24 Threads
- 32 GB DDR5 RAM
- 1 TB SSD
- 12 GB NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti
- 18 inches, 2560 x 1600 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
Asus ROG Strix Scar 18 G835LR-XS96 Gaming Laptop (Intel Core U… Specs
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use, Gaming
- Thickness: 23.5 mmThick
- 3.3 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 18 inchesLargest
- 2560 x 1600 pixelsAverage
- ~ 168 PPILow
- Anti Glare
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- Intel Core Ultra 9 275HX
- 8 x 2.7 GHz (Turbo Speed upto 5.4 GHz) Performance Cores
16 x 2.1 GHz (Turbo Speed upto 4.6 GHz) Efficient Cores - 24 Cores (8P + 16E), 24 Threads
- 36 MB Cache
- 12 GB, NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti GraphicsLargest
- 32 GB DDR5 RAMAverage
- 1 TB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI, Thunderbolt
- WiFi, Bluetooth v5.4
- 2 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 90 Wh, 4 Cell BatteryGood
Asus ROG Strix Scar 18 G835LR-XS96 Gaming Laptop (Intel Core U… Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Asus ROG Strix Scar 18 G835LR-XS96 Gaming Laptop (Intel Core U… Price History
You can check the price history of Asus ROG Strix Scar 18 G835LR-XS96 Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11/ 12GB Graphics) below. The current price is $2,699. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Asus Vivobook 14 X1407QA-V14.X116512 Laptop (Qualcomm Snapdragon X X1-26-100/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Neo Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 512GB SSD/ MacOS)
Lenovo IdeaPad Slim 5 83HY001PUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB RAM/ 512GB SSD/ Win 11) vs Asus Vivobook 16 X1607QA-DS54 Laptop (Qualcomm Snapdragon X X1-26-100/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Samsung Galaxy Book 4 Pro NP940XGK-KG2US Laptop (Intel Core 5 Ultra 125H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS)
Samsung Galaxy Book 4 NP750XGK-KS2US Laptop (Intel Core 7 150U/ 16GB/ 512GB/ Win11) vs Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS)
Lenovo Legion Pro Rollable Gaming Laptop (Intel Core Ultra Series 3/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11Home/ RTX5090) vs Lenovo LOQ-E 83S00000US Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7735HS / 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)
Apple MacBook Air 13 2025 Laptop (Apple M4/ 24GB/ 512GB SSD/ MacOS/ 10-Core GPU) vs Samsung Galaxy Book 4 NP750XGK-KS2US Laptop (Intel Core 7 150U/ 16GB/ 512GB/ Win11)Asus ROG Strix Scar 18 G835LR-XS96 Gaming Laptop (Intel Core U… Full Specs
General
| Series | ROG Strix Scar 18 |
| Model | G835LR-XS96 |
| Utility | Everyday Use, Gaming |
| OS | Windows 11 Pro (64-bit) |
| Dimensions | 399 x 298 x 23.5 mm |
| Weight | 3.3 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Touch | No |
| Size | 18 inches |
| Resolution | 2560 x 1600 pixels |
| PPI | ~ 168 PPI |
| Refresh Rate | 240 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 100% DCI-P3, Pantone Validated, Supports Dolby Vision HDR |
Connectivity
| Ethernet | 1 x 2.5G LAN Port |
| WiFi | Wi-Fi 7(802.11be) (Triple band) 2*2 |
| Bluetooth | v5.4 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 3 x USB Type-A |
| USB Port Details | 3 x USB 3.2 Gen 2 Type-A |
| Thunderbolt | 2 x Thunderbolt 5 (DisplayPort, Power Delivery, G-Sync, 120 Gbps) |
| HDMI | 1 x HDMI v2.1 Port |
| Other Ports | 1 x 3.5mm Combo Audio Jack |
Input
| Camera | 1080P FHD IR Camera |
| Keyboard | Backlit Chiclet Keyboard Per-Key RGB |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Support NumberPad |
| Inbuilt Microphone | Built-in array microphone |
| Speakers | 4-Speaker System |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel Core Ultra 9 275HX |
| Speed | 8 x 2.7 GHz (Turbo Speed upto 5.4 GHz) Performance Cores 16 x 2.1 GHz (Turbo Speed upto 4.6 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 24 Cores (8P + 16E), 24 Threads |
| Cache | 36 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core Ultra 9 |
| Model | 275HX |
| Generation | Intel Core Ultra Series 2 |
| Process Node | TSMC N3B |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti |
| Dedicated Memory | GDDR7 12 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 32 GB DDR5 |
| RAM Bus Speed | 5600 MHz |
| Maximum RAM Supported | Upto 64 GB |
| RAM Slots | 2 |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 90 Wh, 4 Cell Battery |
| Adapter Type | 380W AC Adapter |
| Battery Details | 4S1P, 4-cell Li-ion |
Extra
| Other Features | Aura Sync Support |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.




















