

Asus ROG Zephyrus Duo 16 2022 GX650RXZ-LO227WS Gaming Laptop ( AMD 9 6900HX/ 32GB/ 2TB SSD/ Win11 / 16GB Graph)
$4,172.45 • Out Of Stock • By Asus
Asus ROG Zephyrus Duo 16 2022 GX650RXZ-LO227WS Gaming Laptop ( AMD 9 6900HX/ 32GB/ 2TB SSD/ Win11 / 16GB Graph) price in United States starts from $4,172.45.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$4,172.45
Search
Features
- 6th Gen AMD Ryzen 9 6900HX
- Octa Core, 16 Threads
- 32 GB DDR5 RAM
- 2 TB SSD
- 16 GB NVIDIA GeForce RTX 3080 Ti
- 16 inches, 2560 x 1600 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Asus ROG Zephyrus Duo 16 2022 GX650RXZ-LO227WS Gaming Laptop (… Specs
Group: $362,500 to $437,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Gaming
- Thickness: 21 mmAverage
- 2.6 kgAverage
- 1 Year Warranty
Display
- 16 inchesAverage
- 2560 x 1600 pixelsAverage
- ~ 189 PPIAverage
- Anti Glare
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- 6th Gen AMD Ryzen 9 6900HX
- 8 x 3.3 GHz (Turbo Speed upto 4.9 GHz) Cores
- Octa Core, 16 Threads
- 16 MB Cache
- 16 GB, NVIDIA GeForce RTX 3080 Ti GraphicsAverage
- 32 GB DDR5 RAMAverage
- 2 TB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI, Thunderbolt
- WiFi, Bluetooth v5.2
- 2 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 90 Wh, 4 Cell BatteryGood
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

MSI Raider A18 HX A9WJG-052US Gaming Laptop (AMD Ryzen 9-9955HX3D/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090) vs MSI Raider 18 HX AI A2XWJG-069US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9-285HX/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090)
Apple MacBook Pro M5 Pro 16 2026 Laptop (Apple M5 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 16 2024 Laptop (Apple M4 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS)
Apple MacBook Pro M5 Pro 16 2026 Laptop (Apple M5 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 16 Laptop (Apple M5 Max / 36GB/ 2TB SSD/ macOS)
Dell Inspiron 14 5440 Laptop (13th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Apple MacBook Air 13 2022 Laptop (Apple M2/ 8GB/ 256GB SSD/ macOS)
Lenovo LOQ 15AHP10 83JG007PUS Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 250/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs Lenovo Legion 5 15AHP10 83M00001US Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 260/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Asus ROG Strix G615JHR-DS74 Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Asus TUF Gaming F16 FX608JHR-ES73 Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)Asus ROG Zephyrus Duo 16 2022 GX650RXZ-LO227WS Gaming Laptop (… Full Specs
General
| Series | ROG Zephyrus Duo 16 |
| Model | GX650RXZ-LO227WS |
| Utility | Gaming |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 355 x 266 x 21 mm |
| Weight | 2.6 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | QHD+ LED-Backlit LCD, |
| Touch | No |
| Size | 16 inches |
| Resolution | 2560 x 1600 pixels |
| PPI | ~ 189 PPI |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 165Hz Refresh Rate, Response Time 3ms, Touch Screen, Mini LED, Brightness 1100nits, Contrast 100, 000:1, DCI-P3 100%, Glossy display |
| Dual Display | Yes |
Connectivity
| Ethernet | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 6E(802.11ax) Dual band) 2x2 |
| Bluetooth | v5.2 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB 3.0 |
| Thunderbolt | Yes |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1 Port |
| Microphone In | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Backlit Chiclet Keyboard Per-Key RGB, Yes |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Built-in Microphone |
| Speakers | Built-in Speakers |
| Sound | Dolby Atmos Hi-Res certification |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 6th Gen AMD Ryzen 9 6900HX |
| Speed | 8 x 3.3 GHz (Turbo Speed upto 4.9 GHz) Cores |
| Cores | Octa Core, 16 Threads |
| Cache | 16 MB |
| Brand | AMD |
| Series | Ryzen 9 |
| Model | 6900HX |
| Generation | 6th Gen |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 3080 Ti |
| Dedicated Memory | GDDR6 16 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 32 GB DDR5 |
| Solid State Drive | 2 TB SSD |
Battery
| Battery | 90 Wh, 4 Cell Battery |
Extra
| Sales Package | Laptop, Battery, Adapter, Cables and User Manuals |
| Other Features | 14.1 inch Secondary Display. 90WHrs Li-ion Battery |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











