



Asus ROG Zephyrus G14 GA401IHR-K2066TS Laptop (Ryzen 7 4800HS/ 8GB/ 1TB SSD/ Win10 Home/ 4GB Graph)
$778.95 • Out Of Stock • By Asus
Asus ROG Zephyrus G14 GA401IHR-K2066TS Laptop (Ryzen 7 4800HS/ 8GB/ 1TB SSD/ Win10 Home/ 4GB Graph) price in United States starts from $778.95.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$778.95
Search
Features
- 4th Gen AMD Ryzen 7 4800HS
- Octa Core, 16 Threads
- 8 GB LPDDR4X RAM
- 1 TB SSD
- 4 GB NVIDIA GeForce GTX 1650
- 14 inches, 2560 x 1440 pixels
- Windows 10 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Asus ROG Zephyrus G14 GA401IHR-K2066TS Laptop (Ryzen 7 4800HS/… Specs
Group: $67,500 to $82,500
General
- OS: Windows 10
- Utility: Performance
- Thickness: 17.9 mmAverage
- 1.6 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 14 inchesSmall
- 2560 x 1440 pixelsGood
- ~ 210 PPIHigh
- Anti Glare
Performance
- 4th Gen AMD Ryzen 7 4800HS
- 8 x 2.9 GHz (Turbo Speed upto 4.2 GHz) Cores
- Octa Core, 16 Threads
- 8 MB Cache
- 4 GB, NVIDIA GeForce GTX 1650 GraphicsAverage
- 8 GB LPDDR4X RAMSmallest
- 1 TB SSD
Connectivity
- HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.0
- 2 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 4 Cell Battery
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Asus ROG Zephyrus G14 GA401IHR-K2066TS Laptop (Ryzen 7 4800HS/ 8GB/ 1TB SSD/ Win10 Home/ 4GB Graph) vs HP Victus 15-fb3009AX Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 8645HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/ 6GB Graph)
Asus ROG Zephyrus G14 GA401IHR-K2066TS Laptop (Ryzen 7 4800HS/ 8GB/ 1TB SSD/ Win10 Home/ 4GB Graph) vs Acer Nitro V 15 ANV15-41 (AMD Ryzen 5 6600H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)
Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs MSI Cyborg 17 B2RWFKG-039US Gaming Laptop (Intel Core 5 210H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Asus ExpertBook B1 B1503CVA-XS54 Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Asus ExpertBook B2 B2502C B2502CVA-XVE54 Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Acer Chromebook 315 CB315-4H-C0BR (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 64GB eMMC/ ChromeOS) vs Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS)Asus ROG Zephyrus G14 GA401IHR-K2066TS Laptop (Ryzen 7 4800HS/… Full Specs
General
| Series | ROG Zephyrus G14 |
| Model | GA401IHR-K2066TS |
| Utility | Performance |
| OS | Windows 10 Home (64-bit) |
| Dimensions | 324 x 222 x 17.9 mm |
| Weight | 1.6 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | WQHD Display |
| Touch | No |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 2560 x 1440 pixels |
| PPI | ~ 210 PPI |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 170/170 Viewing Angle, IPS-level Panel, 300 nits Brightness, 1000:1, Adaptive-Sync, 120 Hz Refresh Rate |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Wi-Fi 6 (802.11ax) Dual Band (2*2) |
| Bluetooth | v5 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x HDMI 2.0b Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Kensington Lock |
Input
| Keyboard | Backlit Chiclet Keyboard, Yes |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Built-in Array Microphone |
| Speakers | 2 x 0.7W Tweeter, 2 x 2.5W Speaker with Smart Amp Technology |
| Sound | Audio by Dolby Atmos, Smart Amp Technology, AI Mic Noise-canceling |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 4th Gen AMD Ryzen 7 4800HS |
| Speed | 8 x 2.9 GHz (Turbo Speed upto 4.2 GHz) Cores |
| Cores | Octa Core, 16 Threads |
| Cache | 8 MB |
| Brand | AMD |
| Series | Ryzen 7 |
| Model | 4800HS |
| Generation | 4th Gen |
| Chipset | NA |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce GTX 1650 |
| Dedicated Memory | GDDR6 4 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 8 GB LPDDR4X |
| RAM Bus Speed | 1515 MHz |
| RAM Slots | 1 |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
Battery
| Battery | 4 Cell Battery |
| Adapter Type | 150W AC Adapter |
Extra
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
| Other Features | BIOS Administrator Password and User Password Protection, Li-ion Battery, ø6.0, 150W AC Adapter, Output: 20V DC, 7.5A, 150W, Input: 100~240V AC, 50/60Hz Universal |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













