



Asus ROG Zephyrus G14 GA401IV-HE182TS Gaming Laptop (AMD Ryzen 9/ 32GB/ 1TB SSD/ Win10 Home/ 6GB Graph)
$1,373.11 • Out Of Stock • By Asus
Asus ROG Zephyrus G14 GA401IV-HE182TS Gaming Laptop (AMD Ryzen 9/ 32GB/ 1TB SSD/ Win10 Home/ 6GB Graph) price in United States starts from $1,373.11.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$1,373.11
Search
Features
- 4th Gen AMD Ryzen 9 4900HS
- Octa Core, 16 Threads
- 32 GB DDR4 RAM
- 1 TB SSD
- 6 GB NVIDIA Geforce RTX 2060 with Max-Q Design
- 14 inches, 2560 x 1440 pixels
- Windows 10 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Asus ROG Zephyrus G14 GA401IV-HE182TS Gaming Laptop (AMD Ryzen… Specs
Group: $112,500 to $137,500
General
- OS: Windows 10
- Utility: Gaming, Performance
- Thickness: 19.9 mmAverage
- 1.7 kgAverage
- 1 Year Warranty
Display
- 14 inchesSmall
- 2560 x 1440 pixelsAverage
- ~ 210 PPIHigh
- Anti Glare
- 16:9 Aspect Ratio
Performance
- 4th Gen AMD Ryzen 9 4900HS
- 8 x 3 GHz (Turbo Speed upto 4.3 GHz) Cores
- Octa Core, 16 Threads
- 8 MB Cache
- 6 GB, NVIDIA Geforce RTX 2060 with Max-Q Design GraphicsAverage
- 32 GB DDR4 RAMLargest
- 1 TB SSD
Connectivity
- HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.0
- 2 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Fingerprint Sensor, Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 76 Wh, 4 Cell BatteryGood
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Asus ROG Zephyrus G14 GA401IV-HE182TS Gaming Laptop (AMD Ryzen 9/ 32GB/ 1TB SSD/ Win10 Home/ 6GB Graph) vs Acer Predator Helios Neo 16 2024 PHN16-72 Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 6GB Graph)
Asus ROG Zephyrus G14 GA401IV-HE182TS Gaming Laptop (AMD Ryzen 9/ 32GB/ 1TB SSD/ Win10 Home/ 6GB Graph) vs MSI Cyborg 15 AI A1VEK-050IN Gaming Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 6GB Graph)
Asus ROG Zephyrus G14 GA401IV-HE182TS Gaming Laptop (AMD Ryzen 9/ 32GB/ 1TB SSD/ Win10 Home/ 6GB Graph) vs Lenovo Yoga 7 82YL0099IN Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11 Home)
Apple MacBook Pro 16 Laptop (Apple M5 Max / 36GB/ 2TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 16 2024 Laptop (Apple M4 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS)
Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Asus ROG Zephyrus G14 GA403WR-XS97 Gaming Laptop (AMD Ryzen AI 9 HX 370/ 32GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 12GB RTX 5070Ti)
Acer Nitro V 15 ANV15-52-73D8 Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB RTX 5060) vs Lenovo LOQ 15IAX9E 83LK00CVUS Gaming Laptop (12th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 3050)Asus ROG Zephyrus G14 GA401IV-HE182TS Gaming Laptop (AMD Ryzen… Full Specs
General
| Series | ROG Zephyrus G14 |
| Model | GA401IV-HE182TS |
| Utility | Gaming, Performance |
| OS | Windows 10 Home (64-bit) |
| Dimensions | 324 x 220 x 19.9 mm |
| Weight | 1.7 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | LED |
| Touch | No |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 2560 x 1440 pixels |
| PPI | ~ 210 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Quad HD LED Backlit IPS Display (300 nits Brightness, 72% NTSC Color Gamut, 60 Hz Refresh Rate, 800:1 Contrast Ratio, 100% sRGB, 75.35% Adobe, 170 Degree Viewing Angle, Pantone Validated) |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | IEEE 802.11ax (Wi-Fi 6) |
| Bluetooth | v5 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x HDMI v2.0b Port |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Kensington Lock |
Input
| Camera | No |
| Keyboard | Backlit Chiclet Keyboard, Yes |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Built-in Array Microphone |
| Speakers | Built-in Dual Speakers |
| Sound | 2 x 0.7 W Tweeter, 2 x 2.5 W Speaker with Smart Amp Technology |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 4th Gen AMD Ryzen 9 4900HS |
| Speed | 8 x 3 GHz (Turbo Speed upto 4.3 GHz) Cores |
| Cores | Octa Core, 16 Threads |
| Cache | 8 MB |
| Brand | AMD |
| Series | Ryzen 9 |
| Model | 4900HS |
| Generation | 4th Gen |
Graphics
| GPU | NVIDIA Geforce RTX 2060 with Max-Q Design |
| Dedicated Memory | GDDR6 6 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 32 GB DDR4 |
| RAM Bus Speed | 3200 MHz |
| Maximum RAM Supported | Upto 24 GB |
| RAM Slots | 1 |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
Battery
| Battery | 76 Wh, 4 Cell Battery |
Extra
| Included Software | Microsoft Office Home and Student 2019, Dolby Atmos Software |
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
| Other Features | 76 WHrs Li-ion Battery, BIOS Administrator Password and User Password Protection |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













