






Asus ROG Zephyrus G16 OLED 2024 GU605MZ-CO931WS Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 185H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11 Home/ 12GB Graph)
$2,887.71 • View Prices • By Asus
Asus ROG Zephyrus G16 OLED 2024 GU605MZ-CO931WS Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 185H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11 Home/ 12GB Graph) price in United States starts from $2,887.71.
- Share
$2,887.71
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Intel Core Ultra 9 185H
- 16 Cores (6P + 8E + 2LP-E), 22 Threads
- 32 GB LPDDR5X RAM
- 1 TB SSD
- 12 GB NVIDIA GeForce RTX 4080
- 16 inches, 2560 x 1600 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
Asus ROG Zephyrus G16 OLED 2024 GU605MZ-CO931WS Gaming Laptop … Specs
Group: $250,000 to $300,000
General
- OS: Windows 11
- Utility: Performance
- Thickness: 14.9 mmSlim
- 1.95 kgAverage
- 1 Year Warranty
Display
- 16 inchesAverage
- 2560 x 1600 pixelsAverage
- ~ 189 PPIAverage
Performance
- Intel Core Ultra 9 185H
- 6 x 2.3 GHz (Turbo Speed upto 5.1 GHz) Performance Cores
8 x 1.8 GHz (Turbo Speed upto 3.8 GHz) Efficient Cores
2 x (Turbo Speed upto 2.5 GHz) Low Power Efficient Cores - 16 Cores (6P + 8E + 2LP-E), 22 Threads
- 24 MB Cache
- 12 GB, NVIDIA GeForce RTX 4080 GraphicsAverage
- 32 GB LPDDR5X RAMAverage
- 1 TB SSD
Connectivity
- HDMI, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v5.3
- 2 x USB 3.0, 2 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 4 Cell Battery
Asus ROG Zephyrus G16 OLED 2024 GU605MZ-CO931WS Gaming Laptop … Price History
You can check the price history of Asus ROG Zephyrus G16 OLED 2024 GU605MZ-CO931WS Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 185H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11 Home/ 12GB Graph) below. The current price is $276,411. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Asus ROG Zephyrus G16 OLED 2024 GU605MZ-CO931WS Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 185H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11 Home/ 12GB Graph) vs Lenovo Legion Pro 7 2025 16IAX10H 83F500D7IN AI Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX / 32GB/ 1TB SSD/ Win11/ 12GB RTX5070Ti)
Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS) vs Samsung Galaxy Book 4 Pro NP964XGK-KG3US Laptop (Intel Core 5 Ultra 125H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Asus Vivobook 14 X1404VAP-V14.C58256 Laptop (Intel Core 5 120U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Asus TUF Gaming A17 FA706NF-RS51 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 2050)
Samsung Galaxy Book 4 NP750XGK-KS2US Laptop (Intel Core 7 150U/ 16GB/ 512GB/ Win11) vs Apple MacBook Neo Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 512GB SSD/ MacOS)
Asus ROG Strix G615JH-DS54 Gaming Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Lenovo LOQ 15AHP10 83JG000FUS Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 250/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)Asus ROG Zephyrus G16 OLED 2024 GU605MZ-CO931WS Gaming Laptop … Full Specs
General
| Series | ROG Zephyrus G16 OLED |
| Model | GU605MZ-CO931WS |
| Utility | Performance |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 354 x 246 x 14.9 mm |
| Weight | 1.95 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Touch | No |
| Size | 16 inches |
| Resolution | 2560 x 1600 pixels |
| PPI | ~ 189 PPI |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | 2.5K, WQXGA, 0.2ms, 240Hz, 89/89/89/89, OLED, 1,000,000:1, 500nits, 100%, Glossy Display |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | 6E(802.11ax) Triple band) 2*2 |
| Bluetooth | v5.3 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 2 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1 Port |
| Card Reader | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Backlit Chiclet Keyboard 1-Zone RGB |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | Yes |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel Core Ultra 9 185H |
| Speed | 6 x 2.3 GHz (Turbo Speed upto 5.1 GHz) Performance Cores 8 x 1.8 GHz (Turbo Speed upto 3.8 GHz) Efficient Cores 2 x (Turbo Speed upto 2.5 GHz) Low Power Efficient Cores |
| Cores | 16 Cores (6P + 8E + 2LP-E), 22 Threads |
| Cache | 24 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core Ultra 9 |
| Model | 185H |
| Generation | Intel Core Ultra Series 1 |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 4080 |
| Dedicated Memory | GDDR6 12 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 32 GB LPDDR5X |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
Battery
| Battery | 4 Cell Battery |
Extra
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















