





Asus ROG Zephyrus M GU502GU-XB74 Gaming Laptop (9th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win10/ 6GB Graphics)
$1,799 • Out Of Stock • By Asus
Asus ROG Zephyrus M GU502GU-XB74 Gaming Laptop (9th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win10/ 6GB Graphics) is a Windows Gaming Laptop powered by 9th Gen Intel Core i7 9750H with 16 GB DDR4 RAM and 512 GB SSD. It has a 15.6 inches LED display with 144 Hz refresh rate. It is equipped with an NVIDIA GeForce GTX 1660 Ti GPU with 6 GB VRAM. It has a 76 Wh. Notable features include Backlit Keyboard, Ethernet, Headphone Jack, Webcam and HDMI.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$1,799
Search
Asus ROG Zephyrus M GU502GU-XB74 Gaming Laptop (9th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win10/ 6GB Graphics) price in United States is $1,799. The lowest price is available at Amazon.
Features
- 9th Gen Intel Core i7 9750H
- Hexa Core, 12 Threads
- 16 GB DDR4 RAM
- 512 GB SSD
- 6 GB NVIDIA GeForce GTX 1660 Ti
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 10 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Asus ROG Zephyrus M GU502GU-XB74 Gaming Laptop (9th Gen Core i… Specs
Group: $1,500 to $2,500
General
- OS: Windows 10
- Utility: Everyday Use, Gaming
- Thickness: 18.9 mmAverage
- 1.9 kgAverage
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixelsBad
- ~ 141 PPILow
- 16:9 Aspect Ratio
Performance
- 9th Gen Intel Core i7 9750H
- 6 x 2.6 GHz (Turbo Speed upto 4.5 GHz) Cores
- Hexa Core, 12 Threads
- 12 MB Cache
- 6 GB, NVIDIA GeForce GTX 1660 Ti GraphicsSmall
- 16 GB DDR4 RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.0
- 1 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 76 Wh, 4 Cell BatteryGood
Asus ROG Zephyrus M GU502GU-XB74 Gaming Laptop (9th Gen Core i… Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 12 21KDSN2100 Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Lenovo ThinkPad T14 Gen 5 21ML0089US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Lenovo ThinkPad T14 Gen 5 21ML0089US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Dell 14 Plus Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11)
Asus TUF Gaming F16 FX607VU-SS53 Gaming Laptop (Intel Core 5 210H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050) vs Alienware 16 Aurora Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ RTX 5060 8GB Graph)
Lenovo LOQ 15IAX9E 83LK00CVUS Gaming Laptop (12th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 3050) vs Asus Vivobook 15 F1504VA-AB56-PK Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Lenovo Legion 5i 83DG004JUS Gaming Laptop (14th Gen Core i9/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 4060) vs Apple MacBook Neo Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 512GB SSD/ MacOS)Asus ROG Zephyrus M GU502GU-XB74 Gaming Laptop (9th Gen Core i… Full Specs
General
| Series | ROG Zephyrus M |
| Model | GU502GU-XB74 |
| Utility | Everyday Use, Gaming |
| OS | Windows 10 Pro (64-bit) |
| Dimensions | 360 x 252 x 18.9 mm |
| Weight | 1.9 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | LED |
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | 100% sRGB, 3 ms Response Time |
Connectivity
| Ethernet | 10,100,1000 Mbit/s |
| WiFi | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth | v5 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 3 x USB Type-A |
| USB Port Details | 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A, 1 x USB 3.2 Gen 2 Type-A, 1 x USB 3.2 Gen 2 Type-C |
| HDMI | 1 x HDMI v2.0b Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Chiclet-Style Keyboard with Backlight |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | 2 Speaker System |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 9th Gen Intel Core i7 9750H |
| Speed | 6 x 2.6 GHz (Turbo Speed upto 4.5 GHz) Cores |
| Cores | Hexa Core, 12 Threads |
| Cache | 12 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i7 |
| Model | 9750H |
| Generation | 9th Gen |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce GTX 1660 Ti |
| Dedicated Memory | GDDR6 6 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 16 GB DDR4 |
| RAM Bus Speed | 2666 MHz |
| Maximum RAM Supported | Upto 32 GB |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
Battery
| Battery | 76 Wh, 4 Cell Battery |
| Adapter Type | 230W AC Adapter |
| Battery Details | Li-ion |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















