
Asus Stix Scar 18 (G835) Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9/ 32GB/ 2TB SSD/ Win11 Home/ 16GB Graph)
$4,243.54 • Coming Soon • By Asus
Asus Stix Scar 18 (G835) Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9/ 32GB/ 2TB SSD/ Win11 Home/ 16GB Graph) price in United States starts from $4,243.54.
- Share
This is an Upcoming Laptop.
Asus Stix Scar 18 (G835) Gaming Laptop… is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Asus Stix Scar 18 (G835) Gaming Laptop… is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Features
- Intel Core Ultra 9 288V
- Octa Core (4P + 4LP-E), 8 Threads
- 32 GB RAM
- 2 TB SSD
- 16 GB NVIDIA GeForce RTX 5080
- 18 inches, 2560 x 1600 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
UPCOMING
Asus Stix Scar 18 (G835) Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9/ 32… Specs
Group: $362,500 to $437,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Gaming
- Thickness: 30.8 mmThickest
- 3.1 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 18 inchesLargest
- 2560 x 1600 pixelsAverage
- ~ 168 PPILow
- Anti Glare
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- Intel Core Ultra 9 288V
- 4 x 3.3 GHz (Turbo Speed upto 5.1 GHz) Performance Cores
4 x 3.3 GHz (Turbo Speed upto 3.7 GHz) Low Power Efficient Cores - Octa Core (4P + 4LP-E), 8 Threads
- 12 MB Cache
- 16 GB, NVIDIA GeForce RTX 5080 GraphicsAverage
- 32 GB RAMAverage
- 2 TB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI
- WiFi, Bluetooth
- 2 x USB 3.0, 2 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Samsung Galaxy Book 2 NP641BEF-KA1US Business Laptop (12th Gen Core i5/ 16GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS)
Apple MacBook Pro 14 2021 MKGP3LL/A Laptop (Apple M1 Pro/ 16GB/ 512GB SSD/ macOS) vs Lenovo LOQ-E 83S00000US Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7735HS / 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)
Dell 14 Plus 2-in-1 LDB04255-A376BLU-PUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Lenovo IdeaPad 5i 2-in-1 83KR0047US Laptop (Intel Core 5 225U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Lenovo LOQ-E 83S00000US Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7735HS / 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)
HP 17-cn2099nr Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs HP 17-cp2199nr Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Lenovo ThinkPad T14 Gen 5 21ML0089US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Asus ExpertBook B9 OLED B9403CVA-XVE75 Business Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11 Pro)Asus Stix Scar 18 (G835) Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9/ 32… Full Specs
General
| Series | ROG Strix SCAR 18 |
| Model | G835 |
| Utility | Gaming |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 399 x 294 x 30.8 mm |
| Weight | 3.1 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | Mini LED Panel |
| Touch | No |
| Size | 18 inches |
| Resolution | 2560 x 1600 pixels |
| PPI | ~ 168 PPI |
| Refresh Rate | 240 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 1100nits Brightness, ROG Nebula HDR Display |
Connectivity
| Ethernet | 10/100/1000/2500 Mbps |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 2 x USB Type-A, 2 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | 720P HD Camera |
| Keyboard | Backlit Chiclet Keyboard Per-Key RGB |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | Yes |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel Core Ultra 9 288V |
| Speed | 4 x 3.3 GHz (Turbo Speed upto 5.1 GHz) Performance Cores 4 x 3.3 GHz (Turbo Speed upto 3.7 GHz) Low Power Efficient Cores |
| Cores | Octa Core (4P + 4LP-E), 8 Threads |
| Cache | 12 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core Ultra 9 |
| Model | 288V |
| Generation | Intel Core Ultra Series 2 |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5080 |
| Dedicated Memory | GDDR6 16 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 32 GB |
| Solid State Drive | 2 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery Details | Li-ion |
Extra
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











