







Asus TUF Gaming A15 FA506NCR-WH71 Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7435HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 3050)
$755.9 • Out Of Stock • By Asus
Asus TUF Gaming A15 FA506NCR-WH71 Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7435HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 3050) is a Windows Gaming Laptop powered by 7th Gen AMD Ryzen 7 7435HS with 8 GB DDR5 RAM and 512 GB SSD. It has a 15.6 inches IPS display with 144 Hz refresh rate. It is equipped with an NVIDIA GeForce RTX 3050 GPU with 4 GB VRAM. It has a 48 Wh. Notable features include Backlit Keyboard, Anti-Glare Display, Ethernet, Headphone Jack and Webcam.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$755.9
Search
Asus TUF Gaming A15 FA506NCR-WH71 Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7435HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 3050) price in United States is $755.9. The lowest price is available at Walmart.
Features
- 7th Gen AMD Ryzen 7 7435HS
- Octa Core, 16 Threads
- 8 GB DDR5 RAM
- 512 GB SSD
- 4 GB NVIDIA GeForce RTX 3050
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Asus TUF Gaming A15 FA506NCR-WH71 Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7… Specs
Group: $600 to $900
General
- OS: Windows 11
- Utility: Gaming
- Thickness: 24.5 mmThick
- 2.3 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 141 PPIAverage
- Anti Glare
- 16:9 Aspect Ratio
Performance
- 7th Gen AMD Ryzen 7 7435HS
- 8 x 3.1 GHz (Turbo Speed upto 4.5 GHz) Cores
- Octa Core, 16 Threads
- 16 MB Cache
- 4 GB, NVIDIA GeForce RTX 3050 GraphicsSmallest
- 8 GB DDR5 RAMSmallest
- 512 GB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.3
- 1 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 48 Wh, 3 Cell BatteryGood
Asus TUF Gaming A15 FA506NCR-WH71 Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7… Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

MSI Cyborg 15 B2RWFKG-074US Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs MSI Cyborg 17 B2RWFKG-039US Gaming Laptop (Intel Core 5 210H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
HP Victus BM7B7UA#ABA Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ RTX 5060 8GB Graphics) vs Acer Nitro V 16S AI ANV16S-41-R27B Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 260/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs MSI Cyborg 15 B2RWFKG-074US Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Asus ROG Strix G16 G614JV-AS74 Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graphics) vs Asus TUF Gaming F16 FX607VU-ES51 Gaming Laptop (Intel Core 5 210H/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)
Lenovo ThinkPad T14 Gen 5 21ML0089US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Asus ExpertBook B9 OLED B9403CVA-XVE75 Business Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11 Pro)
Asus ROG Strix G615JH-DS54 Gaming Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Lenovo LOQ 15AHP10 83JG000FUS Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 250/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)Asus TUF Gaming A15 FA506NCR-WH71 Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7… Full Specs
General
| Series | TUF Gaming A15 |
| Model | FA506NCR-WH71 |
| Utility | Gaming |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 359 x 256 x 24.5 mm |
| Weight | 2.3 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 250 nits Brightness |
Connectivity
| Ethernet | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 6(802.11ax) (Dual band) 2*2 |
| Bluetooth | v5.3 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 3 x USB Type-A |
| USB Port Details | 1 x USB 3.2 Gen 2 Type-C, 3 x USB 3.2 Gen 1 Type-A |
| HDMI | 1 x HDMI v2.1 Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | 720P HD Camera |
| Keyboard | Backlit Chiclet Keyboard 1-Zone RGB |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | 2-Speaker System |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 7th Gen AMD Ryzen 7 7435HS |
| Speed | 8 x 3.1 GHz (Turbo Speed upto 4.5 GHz) Cores |
| Cores | Octa Core, 16 Threads |
| Cache | 16 MB |
| Brand | AMD |
| Series | Ryzen 7 |
| Model | 7435HS |
| Generation | 7th Gen |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 3050 |
| Dedicated Memory | GDDR6 4 GB |
| GPU Clock Speed | Upto 1.68 GHz |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 8 GB DDR5 |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 48 Wh, 3 Cell Battery |
| Adapter Type | 180W AC Adapter |
| Battery Details | 48WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.


















