






Asus TUF Gaming A16 2024 FA607PI-AS94 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 7940HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph)
$1,409.97 • Out Of Stock • By Asus
Asus TUF Gaming A16 2024 FA607PI-AS94 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 7940HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) is a Windows Gaming Laptop powered by 7th Gen AMD Ryzen 9 7940HX with 16 GB LPDDR5X RAM and 1 TB SSD. It has a 16 inches LED display with 165 Hz refresh rate. It is equipped with an NVIDIA GeForce RTX 4070 GPU with 8 GB VRAM. It has a 90 Wh. Notable features include Backlit Keyboard, Anti-Glare Display, Ethernet, Headphone Jack and Webcam.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$1,409.97
Search
Asus TUF Gaming A16 2024 FA607PI-AS94 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 7940HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) price in United States is $1,409.97. The lowest price is available at Amazon.
Features
- 7th Gen AMD Ryzen 9 7940HX
- 16 Cores, 32 Threads
- 16 GB LPDDR5X RAM
- 1 TB SSD
- 8 GB NVIDIA GeForce RTX 4070
- 16 inches, 2560 x 1600 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Asus TUF Gaming A16 2024 FA607PI-AS94 Gaming Laptop (AMD Ryzen… Specs
Group: $1,250 to $1,750
General
- OS: Windows 11
- Utility: Gaming
- Thickness: 2.21 ~ 2.82 cm
- 2.27 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 16 inchesAverage
- 2560 x 1600 pixelsAverage
- ~ 189 PPIAverage
- Anti Glare
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- 7th Gen AMD Ryzen 9 7940HX
- 16 x 2.4 GHz (Turbo Speed upto 5.2 GHz) Cores
- 16 Cores, 32 Threads
- 64 MB Cache
- 8 GB, NVIDIA GeForce RTX 4070 GraphicsAverage
- 16 GB LPDDR5X RAMAverage
- 1 TB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.3
- 2 x USB 3.0, 2 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 90 Wh, 4 Cell BatteryGood
Asus TUF Gaming A16 2024 FA607PI-AS94 Gaming Laptop (AMD Ryzen… Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Dell 14 Plus Db14250 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 512GB SSD/ MacOS)
MSI Raider A18 HX A9WJG-052US Gaming Laptop (AMD Ryzen 9-9955HX3D/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090) vs MSI Raider 18 HX AI A2XWJG-069US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9-285HX/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090)
HP OmniBook 7 B5PX4UA#ABA 2-in-1 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Lenovo ThinkPad P14s Gen 4 21HF000CUS Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Pro)
Lenovo IdeaPad Slim 3 82RK0017US Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Asus VivoBook 15 F1504ZA-WH52 Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 256GB SSD/ Win11)
Apple MacBook Air 13 2025 Laptop (Apple M4/ 24GB/ 512GB SSD/ MacOS/ 10-Core GPU) vs Dell 16 Plus DB16250 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11)
Lenovo LOQ 15IAX9E 83LK00CVUS Gaming Laptop (12th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 3050) vs Asus Vivobook 15 F1504VA-AB56-PK Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)Asus TUF Gaming A16 2024 FA607PI-AS94 Gaming Laptop (AMD Ryzen… Full Specs
General
| Series | TUF Gaming A16 |
| Model | FA607PI-AS94 |
| Utility | Gaming |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Weight | 2.27 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | LED |
| Touch | No |
| Size | 16 inches |
| Resolution | 2560 x 1600 pixels |
| PPI | ~ 189 PPI |
| Refresh Rate | 165 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | G-Sync, MUX Switch + NVIDIA Advanced Optimus, sRGB:100.00%, Adobe:75.35% |
Connectivity
| Ethernet | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 6(802.11ax) (Dual band) 2*2 |
| Bluetooth | v5.3 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 2 x USB 3.0 |
| USB Port Details | 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A (data speed up to 5Gbps), 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C with support for DisplayPort / power delivery / G-SYNC (data speed up to 10Gbps), 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C with support for DisplayPort / G-SYNC (data speed up to 10Gbps), |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1 Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Yes |
Input
| Camera | 720P HD Camera |
| Keyboard | Backlit Chiclet Keyboard 1-Zone RGB |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Built-in array microphone |
| Speakers | Speaker System |
| Sound | Dolby Atmos |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 7th Gen AMD Ryzen 9 7940HX |
| Speed | 16 x 2.4 GHz (Turbo Speed upto 5.2 GHz) Cores |
| Cores | 16 Cores, 32 Threads |
| Cache | 64 MB |
| Brand | AMD |
| Series | Ryzen 9 |
| Model | 7940HX |
| Generation | 7th Gen |
| Process Node | TSMC 5nm FinFET |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 4070 |
| Dedicated Memory | GDDR6 8 GB |
| GPU Clock Speed | Upto 2.23 GHz |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 16 GB LPDDR5X |
| RAM Bus Speed | 5200 MHz |
| RAM Slots | 64 |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 90 Wh, 4 Cell Battery |
| Adapter Type | 280W AC Adapter |
Extra
| Other Features | Trusted Platform Module (Firmware TPM), AI Noise-canceling Technology |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















