







Asus TUF Gaming A16 2024 FA608WI-AB96 Gaming Laptop (AMD Ryzen AI 9 HX 370/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graphics)
$1,699.99 • Out Of Stock • By Asus
Asus TUF Gaming A16 2024 FA608WI-AB96 Gaming Laptop (AMD Ryzen AI 9 HX 370/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graphics) is a Windows Gaming Laptop powered by AMD Ryzen AI 9 HX 370 with 32 GB LPDDR5X RAM and 1 TB SSD. It has a 16 inches IPS display with 165 Hz refresh rate. It is equipped with an NVIDIA GeForce RTX 4070 GPU with 8 GB VRAM. It has a 90 Wh. Notable features include Backlit Keyboard, Face Recognition, Anti-Glare Display, Ethernet and Webcam.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$1,699.99
Search
Asus TUF Gaming A16 2024 FA608WI-AB96 Gaming Laptop (AMD Ryzen AI 9 HX 370/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graphics) price in United States is $1,699.99. The lowest price is available at Amazon.
Features
- AMD Ryzen AI 9 HX 370
- 12 Cores (4P + 8E), 24 Threads
- 32 GB LPDDR5X RAM
- 1 TB SSD
- 8 GB NVIDIA GeForce RTX 4070
- 16 inches, 2560 x 1600 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Asus TUF Gaming A16 2024 FA608WI-AB96 Gaming Laptop (AMD Ryzen… Specs
Group: $1,250 to $1,750
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use, Gaming
- Thickness: 17.9 mmAverage
- 2.2 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 16 inchesAverage
- 2560 x 1600 pixelsAverage
- ~ 189 PPIAverage
- Anti Glare
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- AMD Ryzen AI 9 HX 370
- 4 x (Turbo Speed upto 5.1 GHz) Performance Cores
8 x 2 GHz (Turbo Speed upto 3.3 GHz) Efficient Cores - 12 Cores (4P + 8E), 24 Threads
- 24 MB Cache
- 8 GB, NVIDIA GeForce RTX 4070 GraphicsAverage
- 32 GB LPDDR5X RAMLargest
- 1 TB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.3
- 2 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 90 Wh, 4 Cell BatteryGood
Asus TUF Gaming A16 2024 FA608WI-AB96 Gaming Laptop (AMD Ryzen… Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Asus Vivobook 14 X1404VAP-V14.C58256 Laptop (Intel Core 5 120U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Acer Chromebook Plus 514 CB514-3H-R6G5 (AMD Ryzen 3 7320C/ 8GB/ 128GB SSD/ ChromeOS)
Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Apple MacBook Neo Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 512GB SSD/ MacOS)
Lenovo IdeaPad Slim 3 82XQ006RUS Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win11 Home) vs Acer Aspire Go 15 AG15-21PT-R5GQ Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Lenovo Legion 5 15AHP10 83M0004AUS Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 260/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs Lenovo LOQ 15 B0FVLHL87M Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 32GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Asus TUF Gaming F16 FX608JHR-ES73 Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Lenovo Legion 5i 83LY000LUS Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Lenovo ThinkPad T14 Gen 5 21ML0089US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Dell 16 Plus DB16250 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11)Asus TUF Gaming A16 2024 FA608WI-AB96 Gaming Laptop (AMD Ryzen… Full Specs
General
| Series | TUF Gaming A16 2024 |
| Model | FA608WI-AB96 |
| Utility | Everyday Use, Gaming |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 354 x 269 x 17.9 mm |
| Weight | 2.2 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | No |
| Size | 16 inches |
| Resolution | 2560 x 1600 pixels |
| PPI | ~ 189 PPI |
| Refresh Rate | 165 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 100% sRGB, G-Sync, MUX Switch + NVIDIA Advanced Optimus |
Connectivity
| Ethernet | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 6E(802.11ax) (Triple band) 2*2 |
| Bluetooth | v5.3 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 2 x USB Type-A |
| USB Port Details | 2 x USB 3.2 Gen 2 Type-A (10 Gbps), 1 x USB 3.2 Gen 2 Type-C (DisplayPort, Power Delivery, G-SYNC, 10 Gbps), 1 x USB 4 Type-C (DisplayPort, 40 Gbps) |
| HDMI | 1 x HDMI v2.1 Port |
| Other Ports | 1 x 3.5mm Combo Audio Jack |
Input
| Camera | 1080P FHD IR Camera |
| Keyboard | Backlit Chiclet Keyboard 1-Zone RGB |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Built-in array Microphone |
| Speakers | 2-speaker system |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | AMD Ryzen AI 9 HX 370 |
| Speed | 4 x (Turbo Speed upto 5.1 GHz) Performance Cores 8 x 2 GHz (Turbo Speed upto 3.3 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 12 Cores (4P + 8E), 24 Threads |
| Cache | 24 MB |
| Brand | AMD |
| Series | Ryzen AI 9 |
| Model | HX 370 |
| Process Node | TSMC 4nm FinFET |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 4070 |
| Dedicated Memory | GDDR6 8 GB |
| GPU Clock Speed | Upto 2.23 GHz |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 32 GB LPDDR5X |
| RAM Bus Speed | 7500 MHz |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 90 Wh, 4 Cell Battery |
| Adapter Type | 240W AC Adapter |
| Battery Details | 4S1P, 4-cell Li-ion |
Extra
| Other Features | AI noise-canceling technology, Hi-Res certification |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.


















