
ASUS TUF Gaming A16 Advantage Edition FA617XS-N3025WS Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 7940HS / 16GB/ 1TB SSD/ Win11 Home/ 8GB Graph)
$1,364.69 • Out Of Stock • By Asus
ASUS TUF Gaming A16 Advantage Edition FA617XS-N3025WS Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 7940HS / 16GB/ 1TB SSD/ Win11 Home/ 8GB Graph) price in United States starts from $1,364.69.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$1,364.69
Search
Features
- 7th Gen AMD Ryzen 9 7940HS
- Octa Core, 16 Threads
- 16 GB DDR5 RAM
- 1 TB SSD
- 8 GB AMD Radeon RX 7600S
- 16 inches, 1920 x 1200 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
ASUS TUF Gaming A16 Advantage Edition FA617XS-N3025WS Gaming L… Specs
Group: $112,500 to $137,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Performance
- Thickness: 26.8 mmThick
- 2.2 kgAverage
- 1 Year Warranty
Display
- 16 inchesLarge
- 1920 x 1200 pixelsAverage
- ~ 142 PPIAverage
- Anti Glare
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- 7th Gen AMD Ryzen 9 7940HS
- 8 x 4 GHz (Turbo Speed upto 5.2 GHz) Cores
- Octa Core, 16 Threads
- 16 MB Cache
- 8 GB, AMD Radeon RX 7600S GraphicsAverage
- 16 GB DDR5 RAMAverage
- 1 TB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI, Thunderbolt
- WiFi, Bluetooth v5.3
- 2 x USB 3.0, 2 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 90 Wh, 4 Cell BatteryGood
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

ASUS TUF Gaming A16 Advantage Edition FA617XS-N3025WS Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 7940HS / 16GB/ 1TB SSD/ Win11 Home/ 8GB Graph) vs Lenovo LOQ 15IRX10 83JE00U6IN Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB RTX 5050)
ASUS TUF Gaming A16 Advantage Edition FA617XS-N3025WS Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 7940HS / 16GB/ 1TB SSD/ Win11 Home/ 8GB Graph) vs HP Omen 16-xd0020AX Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph)
ASUS TUF Gaming A16 Advantage Edition FA617XS-N3025WS Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 7940HS / 16GB/ 1TB SSD/ Win11 Home/ 8GB Graph) vs Asus ROG Zephyrus G14 GA403WR-QS123WS Gaming Laptop (AMD Ryzen AI 9 HX 370/ 32GB/ 2TB SSD/ Win11/ 12GB Graph)
Lenovo Legion Pro Rollable Gaming Laptop (Intel Core Ultra Series 3/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11Home/ RTX5090) vs MSI Raider GE78 HX 14VGG-254US Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ 512GB SSD/ Win11/ 8GB RTX 4070)
Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Asus ROG Zephyrus G14 GA403WR-XS97 Gaming Laptop (AMD Ryzen AI 9 HX 370/ 32GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 12GB RTX 5070Ti)
Dell Inspiron 3535 i3535-A813BLK-PUS Laptop (AMD Ryzen 7 7730U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Asus VivoBook 16 F1605VA-AB74 Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11)ASUS TUF Gaming A16 Advantage Edition FA617XS-N3025WS Gaming L… Full Specs
General
| Series | ASUS TUF Gaming A16 Advantage Edition |
| Model | FA617XS-N3025WS |
| Utility | Performance |
| OS | Windows 11 Home |
| Dimensions | 355 x 252 x 26.8 mm |
| Weight | 2.2 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | No |
| Size | 16 inches |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| PPI | ~ 142 PPI |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | Yes |
Connectivity
| Ethernet | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 6 (802.11ax) Dual band) 2 x 2 |
| Bluetooth | v5.3 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 2 x USB 3.0 |
| Thunderbolt | Yes |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1 Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Yes |
Input
| Camera | 720P |
| Keyboard | Backlit Chiclet Keyboard 4-Zone RGB, Yes |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Built-in array microphone |
| Speakers | 2-speaker system |
| Sound | AI Noise Canceling Technology, Smart Amp Technology |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 7th Gen AMD Ryzen 9 7940HS |
| Speed | 8 x 4 GHz (Turbo Speed upto 5.2 GHz) Cores |
| Cores | Octa Core, 16 Threads |
| Cache | 16 MB |
| Brand | AMD |
| Series | Ryzen 9 |
| Model | 7940HS |
| Generation | 7th Gen |
| Process Node | TSMC 4nm FinFET |
Graphics
| GPU | AMD Radeon RX 7600S |
| Dedicated Memory | GDDR6 8 GB |
| Brand | AMD |
Memory
| RAM | 16 GB DDR5 |
| RAM Bus Speed | 4800 MHz |
| Maximum RAM Supported | Upto 32 GB |
| RAM Slots | 2 |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 90 Wh, 4 Cell Battery |
| Adapter Type | 240W AC Adapter |
| Battery Details | 90WHrs, 4S1P, 4-cell Li-ion |
Extra
| Included Software | Microsoft Office Home & Student |
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, Battery, Warranty Documents, User Guide |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.










