





Asus TUF Gaming A17 FA706NF-RS51 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 2050)
$799.99 • View Prices • By Asus
Asus TUF Gaming A17 FA706NF-RS51 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 2050) is a Windows Gaming Laptop powered by 7th Gen AMD Ryzen 5 7535HS with 8 GB DDR5 RAM and 512 GB SSD. It has a 17.3 inches IPS display with 144 Hz refresh rate. It is equipped with an NVIDIA GeForce RTX 2050 GPU with 4 GB VRAM. It has a 48 Wh. Notable features include Backlit Keyboard, Anti-Glare Display, Ethernet, Headphone Jack and Webcam.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Asus TUF Gaming A17 FA706NF-RS51 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 2050) price in United States is $799.99. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 7th Gen AMD Ryzen 5 7535HS
- Hexa Core, 12 Threads
- 8 GB DDR5 RAM
- 512 GB SSD
- 4 GB NVIDIA GeForce RTX 2050
- 17.3 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
Asus TUF Gaming A17 FA706NF-RS51 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 75… Specs
Group: $650 to $950
General
- OS: Windows 11
- Utility: Gaming, Everyday Use
- Thickness: 24.8 mmThickest
- 2.6 kgHeaviest
- 1 Year Warranty
Display
- 17.3 inchesLargest
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 127 PPILow
- Anti Glare
- 16:9 Aspect Ratio
Performance
- 7th Gen AMD Ryzen 5 7535HS
- 6 x 3.3 GHz (Turbo Speed upto 4.55 GHz) Cores
- Hexa Core, 12 Threads
- 16 MB Cache
- 4 GB, NVIDIA GeForce RTX 2050 GraphicsSmallest
- 8 GB DDR5 RAMSmallest
- 512 GB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.3
- 1 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 48 Wh, 3 Cell BatteryGood
Asus TUF Gaming A17 FA706NF-RS51 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 75… Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Asus TUF Gaming A17 FA706NF-RS51 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 75… Price History
You can check the price history of Asus TUF Gaming A17 FA706NF-RS51 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 2050) below. The current price is $799.99. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Dell 14 Plus Db14250 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 512GB SSD/ MacOS)
MSI Raider A18 HX A9WJG-052US Gaming Laptop (AMD Ryzen 9-9955HX3D/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090) vs MSI Raider 18 HX AI A2XWJG-069US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9-285HX/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090)
Asus TUF Gaming F16 FX608JHR-DS74 Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Lenovo Legion 5 16IRX9 83DG00A9US Laptop (14th Gen Core i7/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph)
Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Dell 14 Plus DB14250 Laptop (Intel Core Ultra 9-288V/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11)
Apple MacBook Pro 16 Z1FT000CV 2024 Laptop (Apple M4 Pro/ 24GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 16 Z1FT000G1 2024 Laptop (Apple M4 Pro/ 24GB/ 1TB SSD/ macOS)
Apple MacBook Pro 14 2025 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 512GB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Air 13 2024 Laptop (Apple M3/ 8GB/ 256GB SSD/ macOS)Asus TUF Gaming A17 FA706NF-RS51 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 75… Full Specs
General
| Series | TUF Gaming A17 |
| Model | FA706NF-RS51 |
| Utility | Gaming, Everyday Use |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 399 x 269 x 24.8 mm |
| Weight | 2.6 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | No |
| Size | 17.3 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 127 PPI |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 62.5% sRGB, 47.34% Adobe RGB, Adaptive-Sync, 250 nits |
Connectivity
| Ethernet | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 6(802.11ax) (Dual band) 2*2 |
| Bluetooth | v5.3 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 3 x USB Type-A |
| USB Port Details | 3 x USB 3.2 Gen 2 Type-A, 1 x USB 3.2 Gen 2 Type-C |
| HDMI | 1 x HDMI v2.1 Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Yes |
Input
| Camera | 720P HD Camera |
| Keyboard | 1 RGB zone, ASUS Overstroke technology, Marked WASD, 20 million clicks |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Built-in array Microphone |
| Speakers | Dual Speakers |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 7th Gen AMD Ryzen 5 7535HS |
| Speed | 6 x 3.3 GHz (Turbo Speed upto 4.55 GHz) Cores |
| Cores | Hexa Core, 12 Threads |
| Cache | 16 MB |
| Brand | AMD |
| Series | Ryzen 5 |
| Model | 7535HS |
| Generation | 7th Gen |
| Process Node | TSMC 6nm FinFET |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 2050 |
| Dedicated Memory | GDDR6 4 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 8 GB DDR5 |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 48 Wh, 3 Cell Battery |
| Adapter Type | 150W AC Adapter |
Extra
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















