



Asus TUF Gaming F15 FX506HC-HN362WS Gaming Laptop (11th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/ 4GB Graph)
$874.05 • View Prices • By Asus
Asus TUF Gaming F15 FX506HC-HN362WS Gaming Laptop (11th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/ 4GB Graph) price in United States starts from $874.05.
- Share
$874.05
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 11th Gen Intel Core i5 11400H
- Hexa Core, 12 Threads
- 16 GB DDR4 RAM
- 512 GB SSD
- 4 GB NVIDIA GeForce RTX 3050
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
Asus TUF Gaming F15 FX506HC-HN362WS Gaming Laptop (11th Gen Co… Specs
Group: $72,500 to $87,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Gaming, Performance
- Thickness: 24.5 mmThick
- 2.3 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesLarge
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 141 PPIAverage
- Anti Glare
Performance
- 11th Gen Intel Core i5 11400H
- 6 x 2.2 GHz (Turbo Speed upto 4.5 GHz) Cores
- Hexa Core, 12 Threads
- 12 MB Cache
- 4 GB, NVIDIA GeForce RTX 3050 GraphicsAverage
- 16 GB DDR4 RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI, Thunderbolt
- WiFi, Bluetooth v5.2
- 3 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 4 Cell Battery
Asus TUF Gaming F15 FX506HC-HN362WS Gaming Laptop (11th Gen Co… Price History
You can check the price history of Asus TUF Gaming F15 FX506HC-HN362WS Gaming Laptop (11th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/ 4GB Graph) below. The current price is $81,501. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Asus TUF Gaming F15 FX506HC-HN362WS Gaming Laptop (11th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/ 4GB Graph) vs MSI Thin A15 AI B7UCX-068IN Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/ 4GB Graph)
Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS) vs Samsung Galaxy Book 4 Edge NP750XQA-KB2US Laptop (Snapdragon X Plus X1P-42-100/ 16GB/ 512GB eUFS/ Win 11)
Lenovo ThinkPad E16 Gen 2 21M5001EUS Laptop (AMD Ryzen 7 7735U/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Lenovo LOQ 15AHP10 83JG007PUS Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 250/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Asus ROG Zephyrus G14 GA403WR-XS97 Gaming Laptop (AMD Ryzen AI 9 HX 370/ 32GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 12GB RTX 5070Ti)
MSI Vector 18 HX AI A2XWHG-029US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11/ 12GB Graphics) vs MSI Titan 18 HX AI A2XWJG-640CA Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9-285HX/ 64GB/ 6TB SSD/ Win 11/ 24GB RTX 5090)
MSI Cyborg A15 AI B2HWGKG-096US Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 270/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5070) vs Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS)Asus TUF Gaming F15 FX506HC-HN362WS Gaming Laptop (11th Gen Co… Full Specs
General
| Series | TUF Gaming F15 |
| Model | FX506HC-HN362WS |
| Utility | Gaming, Performance |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 359 x 256 x 24.5 mm |
| Weight | 2.3 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | LED |
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Full HD LED Backlit, IPS, Adaptive-Sync Display (144Hz Refresh Rate, 250 nits Brightness, 1000:1 Contrast, 45% NTSC Color Gamut, 62.5% SRGB) |
Connectivity
| Ethernet | 10/100/1000 Mbps |
| WiFi | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth | v5.2 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 3 x USB 3.0 |
| Thunderbolt | Yes |
| HDMI | 1 x HDMI v2.0b Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Kensington Lock Slot |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | RGB Chiclet Keyboard |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Built-In Array Microphone |
| Speakers | Built-In Dual Speakers |
| Sound | 2 x 2W Speaker with DTS Software |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 11th Gen Intel Core i5 11400H |
| Speed | 6 x 2.2 GHz (Turbo Speed upto 4.5 GHz) Cores |
| Cores | Hexa Core, 12 Threads |
| Cache | 12 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i5 |
| Model | 11400H |
| Generation | 11th Gen |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 3050 |
| Dedicated Memory | GDDR6 4 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 16 GB DDR4 |
| RAM Bus Speed | 3200 MHz |
| Maximum RAM Supported | Upto 32 GB |
| RAM Slots | 2 |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
Battery
| Battery | 4 Cell Battery |
Extra
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













