



Asus Vivobook 14 OLED UX3402ZA-KM731WS Laptop (12th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home)
$949.45 • View Prices • By Asus
Asus Vivobook 14 OLED UX3402ZA-KM731WS Laptop (12th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) price in United States starts from $949.45.
- Share
$949.45
Search
- Price History
- Set Price Alert
Variants
i5/16GB/512TB SSD/Win11$949.44
i7/16GB/512TB SSD/Win11$949.45
Features
- 12th Gen Intel Core i7 1260P
- 12 Cores (4P + 8E), 16 Threads
- 16 GB LPDDR5 RAM
- 512 GB SSD
- Intel Iris Xe Graphics
- 14 inches, 2880 x 1800 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
Asus Vivobook 14 OLED UX3402ZA-KM731WS Laptop (12th Gen Core i… Specs
Group: $80,000 to $100,000
General
- OS: Windows 11
- Utility: Performance
- Thickness: 16.9 mmSlim
- 1.39 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 14 inchesAverage
- 2880 x 1800 pixelsGood
- ~ 243 PPIHigh
- Anti Glare
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- 12th Gen Intel Core i7 1260P
- 4 x 2.1 GHz (Turbo Speed upto 4.7 GHz) Performance Cores
8 x 1.5 GHz (Turbo Speed upto 3.4 GHz) Efficient Cores - 12 Cores (4P + 8E), 16 Threads
- 18 MB Cache
- Intel Iris Xe Graphics Graphics
- 16 GB LPDDR5 RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- HDMI, Thunderbolt, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v5.2
- 1 x USB 3.0
- Fingerprint Sensor, Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 4 Cell Battery
Asus Vivobook 14 OLED UX3402ZA-KM731WS Laptop (12th Gen Core i… Price History
You can check the price history of Asus Vivobook 14 OLED UX3402ZA-KM731WS Laptop (12th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) below. The current price is $89,991. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Apple MacBook Pro 16 Laptop (Apple M5 Max / 36GB/ 2TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 16 2024 Laptop (Apple M4 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS)
MSI Raider A18 HX A9WJG-052US Gaming Laptop (AMD Ryzen 9-9955HX3D/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090) vs MSI Raider 18 HX AI A2XWJG-069US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9-285HX/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090)
Apple MacBook Pro M5 Pro 16 2026 Laptop (Apple M5 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 16 Laptop (Apple M5 Max / 36GB/ 2TB SSD/ macOS)
Asus TUF Gaming A16 2025 FA607NU-WS53 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050) vs Lenovo LOQ 15AHP10 83JG007PUS Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 250/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Acer Chromebook 315 CB315-4H-C0BR (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 64GB eMMC/ ChromeOS) vs Lenovo Legion Pro Rollable Gaming Laptop (Intel Core Ultra Series 3/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11Home/ RTX5090)
Apple MacBook Pro 16 2024 Z1FT000DA Laptop (Apple M4 Max/ 128GB/ 4TB SSD/ macOS) vs Dell Alienware M18 R2 Gaming Laptop (14th Gen Core i9/ 64GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 16GB Graphics)Asus Vivobook 14 OLED UX3402ZA-KM731WS Laptop (12th Gen Core i… Full Specs
General
| Series | Zenbook 14 OLED (2022) |
| Model | UX3402ZA-KM731WS |
| Utility | Performance |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 313.6 x 220.6 x 16.9 mm |
| Weight | 1.39 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | OLED, 90 Hz |
| Touch | No |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 2880 x 1800 pixels |
| PPI | ~ 243 PPI |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 600nits Peak Brightness, 100% DCI-P3 Color Gamut, Contrast Ratio: 1000000:1 |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Wi-Fi 6E (802.11 ax) |
| Bluetooth | v5.2 |
| USB Ports | 1 x USB 3.0 |
| Thunderbolt | Yes |
| HDMI | 1 x HDMI 2.0b Port |
| Card Reader | 1 x MicroSD Card Reader |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Security Lock Port | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Backlit Chiclet Keyboard |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | Built-in Speaker |
| Sound | Smart Amp Technology, Harman/Kardon (Premium) |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 12th Gen Intel Core i7 1260P |
| Speed | 4 x 2.1 GHz (Turbo Speed upto 4.7 GHz) Performance Cores 8 x 1.5 GHz (Turbo Speed upto 3.4 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 12 Cores (4P + 8E), 16 Threads |
| Cache | 18 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i7 |
| Model | 1260P |
| Generation | 12th Gen |
| Process Node | 10 nm |
Graphics
| GPU | Intel Iris Xe Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 16 GB LPDDR5 |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
Battery
| Battery | 4 Cell Battery |
Extra
| Included Software | Microsoft Office Home & Student 2021 |
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, Battery, Warranty Documents, User Guide |
| Other Features | Cortana and Alexa Voice Recognition Support |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













