




Asus Vivobook 14 X1404VA-I512256 Laptop (Intel Core 5 120U/ 12GB/ 256GB SSD/ Win 11)
$349.99 • Out Of Stock • By Asus
Asus Vivobook 14 X1404VA-I512256 Laptop (Intel Core 5 120U/ 12GB/ 256GB SSD/ Win 11) is a Windows Laptop powered by Intel Core 5 Processor Series 1 120U with 12 GB DDR4 RAM and 256 GB SSD. It has a 14 inches IPS display. It uses Intel Graphics. Notable features include Anti-Glare Display, Headphone Jack, Webcam, HDMI and Wi-Fi.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$349.99
Search
Asus Vivobook 14 X1404VA-I512256 Laptop (Intel Core 5 120U/ 12GB/ 256GB SSD/ Win 11) price in United States is $349.99. The lowest price is available at Walmart.
Features
- Intel Core 5 Processor Series 1 120U
- 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads
- 12 GB DDR4 RAM
- 256 GB SSD
- Intel Integrated Graphics
- 14 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Asus Vivobook 14 X1404VA-I512256 Laptop (Intel Core 5 120U/ 12… Specs
Group: $250 to $450
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 17.9 mmAverage
- 1.36 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 14 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 157 PPIHigh
- Anti Glare
- 16:9 Aspect Ratio
Performance
- Intel Core 5 Processor Series 1 120U
- 2 x 1.4 GHz (Turbo Speed upto 5 GHz) Performance Cores
8 x 900 MHz (Turbo Speed upto 3.8 GHz) Efficient Cores - 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads
- 12 MB Cache
- Intel Integrated Graphics Graphics
- 12 GB DDR4 RAMLarge
- 256 GB SSD
Connectivity
- HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.2
- 1 x USB Type-C
- Inbuilt Microphone
Battery
- 3 Cell Battery
Asus Vivobook 14 X1404VA-I512256 Laptop (Intel Core 5 120U/ 12… Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Samsung Galaxy Book 4 Pro 360 2-in-1 NP960QGK-KG1US Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Samsung Galaxy Book 4 NP750XGK-KS2US Laptop (Intel Core 7 150U/ 16GB/ 512GB/ Win11)
Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 12 21KDSN2100 Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Lenovo ThinkPad T14 Gen 5 21ML0089US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Gigabyte Aero X16 1WH93USC64DH Copilot+ Laptop (AMD Ryzen AI 7 350/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5070) vs Asus TUF Gaming A15 FA507NUR-AS73 Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7435HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/ 6GB Graphics)
Samsung Galaxy Book 4 NP750XGK-KS2US Laptop (Intel Core 7 150U/ 16GB/ 512GB/ Win11) vs Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS)
Apple MacBook Air 15 2023 Laptop (Apple M2/ 8GB/ 256GB SSD/ 10 Core GPU/ macOS) vs Apple MacBook Air 2025 15 Laptop (Apple M4/ 16GB/ 512GB SSD/ MacOS)
Asus TUF Gaming F16 FX607VU-SS53 Gaming Laptop (Intel Core 5 210H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050) vs Asus Vivobook 15 OLED M1505YA-ES74 Laptop (AMD Ryzen 7 7730U/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11)Asus Vivobook 14 X1404VA-I512256 Laptop (Intel Core 5 120U/ 12… Full Specs
General
| Model | X1404VA-I512256 |
| Utility | Everyday Use |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 327.66 x 218.44 x 17.9 mm |
| Weight | 1.36 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | No |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 157 PPI |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 250 nits |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Wi-Fi 6(802.11ax) (Dual band) 1*1 |
| Bluetooth | v5.2 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 3 x USB Type-A |
| USB Port Details | 1 x USB 2.0 Type-A, 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-C, 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A |
| HDMI | 1 x HDMI v1.4 Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | 720p HD Camera |
| Keyboard | Chiclet Keyboard, 1.4mm Key-travel, Supports Numpad |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Built-in array Microphone |
| Speakers | Built-in Speaker |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel Core 5 Processor Series 1 120U |
| Speed | 2 x 1.4 GHz (Turbo Speed upto 5 GHz) Performance Cores 8 x 900 MHz (Turbo Speed upto 3.8 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads |
| Cache | 12 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core 5 Processor Series 1 |
| Model | 120U |
Graphics
| GPU | Intel Integrated Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 12 GB DDR4 |
| Solid State Drive | 256 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 3 Cell Battery |
| Battery Details | Li-ion |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















