





Asus VivoBook 14 X1404VA-NK804WS Laptop (13th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home)
$639.78 • View Prices • By Asus
Asus VivoBook 14 X1404VA-NK804WS Laptop (13th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) price in United States starts from $639.78.
- Share
$639.78
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 13th Gen Intel Core i5 1334U
- 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads
- 8 GB DDR4 RAM
- 512 GB SSD
- Intel Graphics
- 14 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
Asus VivoBook 14 X1404VA-NK804WS Laptop (13th Gen Core i5/ 8GB… Specs
Group: $52,500 to $67,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Performance
- 1.4 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 14 inchesSmall
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 157 PPIHigh
- Anti Glare
- 16:9 Aspect Ratio
Performance
- 13th Gen Intel Core i5 1334U
- 2 x (Turbo Speed upto 4.6 GHz) Performance Cores
8 x (Turbo Speed upto 3.4 GHz) Efficient Cores - 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads
- 12 MB Cache
- Intel Graphics Graphics
- 8 GB DDR4 RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.3
- 1 x USB 2.0, 2 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Fingerprint Sensor, Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 3 Cell Battery
Asus VivoBook 14 X1404VA-NK804WS Laptop (13th Gen Core i5/ 8GB… Price History
You can check the price history of Asus VivoBook 14 X1404VA-NK804WS Laptop (13th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) below. The current price is $61,400. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Asus VivoBook 14 X1404VA-NK804WS Laptop (13th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) vs Dell Inspiron 3530 Laptop (13th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home)
Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs HP OmniBook 5 16-af1865nr Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11)
MSI Cyborg 15 B2RWFKG-074US Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs MSI Cyborg 17 B2RWFKG-039US Gaming Laptop (Intel Core 5 210H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs MSI Cyborg 17 B2RWFKG-039US Gaming Laptop (Intel Core 5 210H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs Asus ROG Strix G17 G713PI-DS94 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 7945HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 4070)
Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Dell 14 Plus DB14250 Laptop (Intel Core Ultra 9-288V/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11)Asus VivoBook 14 X1404VA-NK804WS Laptop (13th Gen Core i5/ 8GB… Full Specs
General
| Series | Vivobook 14 |
| Model | X1404VA-NK804WS |
| Utility | Performance |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Weight | 1.4 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | LED Backlit |
| Touch | No |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 157 PPI |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 250nits, 45% NTSC color gamut, display |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Wi-Fi 6E(802.11ax) (Dual band) 1*1 |
| Bluetooth | v5.3 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB 3.0, 1 x USB 2.0 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | 720p HD camera With privacy shutter |
| Keyboard | Chiclet Keyboard |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | Built-in Speakers |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 13th Gen Intel Core i5 1334U |
| Speed | 2 x (Turbo Speed upto 4.6 GHz) Performance Cores 8 x (Turbo Speed upto 3.4 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads |
| Cache | 12 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i5 |
| Model | 1334U |
| Generation | 13th Gen |
Graphics
| GPU | Intel Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 8 GB DDR4 |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
Battery
| Battery | 3 Cell Battery |
Extra
| Included Software | Office Home 2024 |
| Sales Package | Laptop, battery, power adapter, user guide |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















