



Asus Vivobook 14 X1407QA-V14.X116512 Laptop (Qualcomm Snapdragon X X1-26-100/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
$499.99 • Out Of Stock • By Asus
Asus Vivobook 14 X1407QA-V14.X116512 Laptop (Qualcomm Snapdragon X X1-26-100/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) is a Windows Ultrabook powered by Qualcomm Snapdragon X X1-26-100 with 16 GB LPDDR5X RAM and 512 GB SSD. It has a 14 inches IPS display. It uses Qualcomm Adreno GPU. It has a 50 Wh. Notable features include Anti-Glare Display, Headphone Jack, Webcam, HDMI and Wi-Fi.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$499.99
Search
Asus Vivobook 14 X1407QA-V14.X116512 Laptop (Qualcomm Snapdragon X X1-26-100/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) price in United States is $499.99. The lowest price is available at Target.
Features
- Qualcomm Snapdragon X X1-26-100
- Octa Core, 8 Threads
- 16 GB LPDDR5X RAM
- 512 GB SSD
- Qualcomm Adreno GPU
- 14 inches, 1920 x 1200 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Asus Vivobook 14 X1407QA-V14.X116512 Laptop (Qualcomm Snapdrag… Specs
Group: $400 to $600
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 17.9 mmAverage
- 1.49 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 14 inchesAverage
- 1920 x 1200 pixelsGood
- ~ 162 PPIHigh
- Anti Glare
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- Qualcomm Snapdragon X X1-26-100
- 8 x 2.97 GHz Cores
- Octa Core, 8 Threads
- 30 MB Cache
- Qualcomm Adreno GPU Graphics
- 16 GB LPDDR5X RAMLargest
- 512 GB SSD
Connectivity
- HDMI
- WiFi, Bluetooth
- 2 x USB Type-C
- Inbuilt Microphone
Battery
- 50 Wh, 3 Cell BatteryGood
Asus Vivobook 14 X1407QA-V14.X116512 Laptop (Qualcomm Snapdrag… Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Asus Vivobook Go 15 E1504FA-AS54 Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad 1 15AM97 82VG00BJUS Laptop (AMD Ryzen 3 7320U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11)
MSI Raider A18 HX A9WJG-052US Gaming Laptop (AMD Ryzen 9-9955HX3D/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090) vs MSI Raider 18 HX AI A2XWJG-069US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9-285HX/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090)
Acer Aspire Go 15 AG15-21PT-R5GQ Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad 1 15AM97 82VG00BJUS Laptop (AMD Ryzen 3 7320U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11)
Lenovo V15 G4 83CC002EUS Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512 GB SSD/ Win 11) vs Lenovo V15 G4 IRU 83CC0053IN Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Microsoft Surface Laptop 7 15 ZHQ-00001 (Snapdragon X Elite/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Apple MacBook Pro 14 2025 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 512GB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Air 13 2024 Laptop (Apple M3/ 8GB/ 256GB SSD/ macOS)Asus Vivobook 14 X1407QA-V14.X116512 Laptop (Qualcomm Snapdrag… Full Specs
General
| Series | Vivobook 14 |
| Model | X1407QA-V14.X116512 |
| Utility | Everyday Use |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 315.2 x 223.4 x 17.9 mm |
| Weight | 1.49 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | No |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| PPI | ~ 162 PPI |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 300 nits Brightness |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Wi-Fi 6E(802.11ax) (Triple band) 2*2 |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 2 x USB Type-A |
| USB Port Details | 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A, 2 x USB Type-C |
| HDMI | 1 x HDMI v2.1 Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | 1080p FHD Camera |
| Keyboard | Backlit Chiclet Keyboard, 1.7mm Key-Travel |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Built-in Array Microphone |
| Speakers | Built-in Speaker |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Qualcomm Snapdragon X X1-26-100 |
| Speed | 8 x 2.97 GHz Cores |
| Cores | Octa Core, 8 Threads |
| Cache | 30 MB |
| Brand | Qualcomm |
| Series | Snapdragon X |
| Model | X1-26-100 |
Graphics
| GPU | Qualcomm Adreno GPU |
| Brand | Qualcomm |
Memory
| RAM | 16 GB LPDDR5X |
| RAM Bus Speed | 8488 MHz |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 50 Wh, 3 Cell Battery |
| Adapter Type | 65W USB-C Power Adapter |
| Battery Details | 3S1P, 3-cell Li-ion |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














