


Asus Vivobook 14X 2023 K3405VF-LY541WS Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/4 GB Graphics)
$765.86 • View Prices • By Asus
Asus Vivobook 14X 2023 K3405VF-LY541WS Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/4 GB Graphics) price in United States starts from $765.86.
- Share
$765.86
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 13th Gen Intel Core i5 13500H
- 12 Cores (4P + 8E), 16 Threads
- 16 GB DDR4 RAM
- 512 GB SSD
- 4 GB NVIDIA GeForce RTX 2050
- 14 inches, 1920 x 1200 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
Asus Vivobook 14X 2023 K3405VF-LY541WS Laptop (13th Gen Core i… Specs
Group: $62,500 to $77,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Performance
- Thickness: 18.9 mmAverage
- 1.4 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 14 inchesSmall
- 1920 x 1200 pixelsGood
- ~ 162 PPIHigh
- Anti Glare
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- 13th Gen Intel Core i5 13500H
- 4 x (Turbo Speed upto 4.7 GHz) Performance Cores
8 x (Turbo Speed upto 3.5 GHz) Efficient Cores - 12 Cores (4P + 8E), 16 Threads
- 18 MB Cache
- 4 GB, NVIDIA GeForce RTX 2050 GraphicsAverage
- 16 GB DDR4 RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.3
- 2 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Fingerprint Sensor, Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 50 Wh, 3 Cell BatteryGood
Asus Vivobook 14X 2023 K3405VF-LY541WS Laptop (13th Gen Core i… Price History
You can check the price history of Asus Vivobook 14X 2023 K3405VF-LY541WS Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/4 GB Graphics) below. The current price is $71,999. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Asus Vivobook 14X 2023 K3405VF-LY541WS Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/4 GB Graphics) vs Asus Vivobook 14X OLED 2023 K3405VFB-KM541WS Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/4 GB Graphics)
Apple MacBook Pro 16 Laptop (Apple M5 Max / 36GB/ 2TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 16 2024 Laptop (Apple M4 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS)
Apple MacBook Pro M5 Pro 16 2026 Laptop (Apple M5 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 16 2024 Laptop (Apple M4 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS)
Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Asus ROG Zephyrus G14 GA403WR-XS97 Gaming Laptop (AMD Ryzen AI 9 HX 370/ 32GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 12GB RTX 5070Ti)
Microsoft Surface Laptop 7 15 ZHQ-00001 (Snapdragon X Elite/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Dell Vostro 3520 Laptop (12th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS) vs Samsung Galaxy Book 4 Edge NP750XQA-KB2US Laptop (Snapdragon X Plus X1P-42-100/ 16GB/ 512GB eUFS/ Win 11)Asus Vivobook 14X 2023 K3405VF-LY541WS Laptop (13th Gen Core i… Full Specs
General
| Series | Vivobook 14X (2023) |
| Model | K3405VF-LY541WS |
| Utility | Performance |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 317.1 x 222.5 x 18.9 mm |
| Weight | 1.4 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | LED |
| Touch | No |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| PPI | ~ 162 PPI |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 300 nits Brightness |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Wi-Fi 6E(802.11ax) (Dual band) 2*2 |
| Bluetooth | v5.3 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1 Port |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | 720p HD camera With privacy shutter |
| Keyboard | Backlit Chiclet Keyboard, Yes |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Built-in array microphone |
| Speakers | Built-in Speakers |
| Sound | SonicMaster |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 13th Gen Intel Core i5 13500H |
| Speed | 4 x (Turbo Speed upto 4.7 GHz) Performance Cores 8 x (Turbo Speed upto 3.5 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 12 Cores (4P + 8E), 16 Threads |
| Cache | 18 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i5 |
| Model | 13500H |
| Generation | 13th Gen |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 2050 |
| Dedicated Memory | GDDR6 4 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 16 GB DDR4 |
| Maximum RAM Supported | Upto 24 GB |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 50 Wh, 3 Cell Battery |
| Adapter Type | 90W AC Adapter |
| Battery Details | 50WHrs |
Extra
| Sales Package | Laptop, battery, power adapter, user guide |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












