
Asus Vivobook 14X OLED 2023 K3405VCB-KM542WS Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/4 GB Graphics)
$830.8 • Out Of Stock • By Asus
Asus Vivobook 14X OLED 2023 K3405VCB-KM542WS Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/4 GB Graphics) price in United States starts from $830.8.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$830.8
Search
Features
- 13th Gen Intel Core i5 13500H
- 12 Cores (4P + 8E), 16 Threads
- 16 GB DDR4 RAM
- 512 GB SSD
- 4 GB NVIDIA Geforce RTX 3050
- 14 inches, 2880 x 1800 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Asus Vivobook 14X OLED 2023 K3405VCB-KM542WS Laptop (13th Gen … Specs
Group: $72,500 to $87,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Performance
- Thickness: 18.9 mmAverage
- 1.4 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 14 inchesSmall
- 2880 x 1800 pixelsGood
- ~ 243 PPIHigh
- Anti Glare
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- 13th Gen Intel Core i5 13500H
- 4 x (Turbo Speed upto 4.7 GHz) Performance Cores
8 x (Turbo Speed upto 3.5 GHz) Efficient Cores - 12 Cores (4P + 8E), 16 Threads
- 18 MB Cache
- 4 GB, NVIDIA Geforce RTX 3050 GraphicsAverage
- 16 GB DDR4 RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.3
- 2 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Fingerprint Sensor, Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 63 Wh, 3 Cell BatteryGood
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs HP OmniBook 5 16-af1865nr Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS) vs Samsung Galaxy Book 4 Pro NP964XGK-KG3US Laptop (Intel Core 5 Ultra 125H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Lenovo IdeaPad 1 14IJL7 82LV0075US Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad 3i 82RJ005BUS Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11)
Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Dell 14 Plus DB14250 Laptop (Intel Core Ultra 9-288V/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11)
Acer Predator Helios Neo 16 AI PHN16-73-934N Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11/ 12GB RTX 5070Ti) vs MSI Vector A16 HX A8WHG-004US Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 8940HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 12GB RTX 5070Ti)
Apple MacBook Air 13 2025 Laptop (Apple M4/ 24GB/ 512GB SSD/ MacOS/ 10-Core GPU) vs Dell 16 Plus DB16250 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11)Asus Vivobook 14X OLED 2023 K3405VCB-KM542WS Laptop (13th Gen … Full Specs
General
| Series | Vivobook 14X OLED (2023) |
| Model | K3405VCB-KM542WS |
| Utility | Performance |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 317.1 x 222.5 x 18.9 mm |
| Weight | 1.4 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | OLED |
| Touch | No |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 2880 x 1800 pixels |
| PPI | ~ 243 PPI |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 400nits, 600nits HDR peak brightness, 100% DCI-P3 color gamut, 1, 000, 000:1, VESA CERTIFIED Display HDR True Black 600, 1.07 billion colors, PANTONE Validated, Glossy display |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Wi-Fi 6E(802.11ax) (Dual band) 2*2 |
| Bluetooth | v5.3 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1 Port |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | 720p HD camera With privacy shutter |
| Keyboard | Backlit Chiclet Keyboard, Yes |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Built-in array microphone |
| Speakers | Built-in Speakers |
| Sound | SonicMaster |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 13th Gen Intel Core i5 13500H |
| Speed | 4 x (Turbo Speed upto 4.7 GHz) Performance Cores 8 x (Turbo Speed upto 3.5 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 12 Cores (4P + 8E), 16 Threads |
| Cache | 18 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i5 |
| Model | 13500H |
| Generation | 13th Gen |
Graphics
| GPU | NVIDIA Geforce RTX 3050 |
| Dedicated Memory | GDDR6 4 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 16 GB DDR4 |
| Maximum RAM Supported | Upto 24 GB |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 63 Wh, 3 Cell Battery |
| Adapter Type | 90W AC Adapter |
| Battery Details | 63WHrs |
Extra
| Sales Package | Laptop, battery, power adapter, user guide |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.










