




Asus VivoBook 15 2021 X515JA-BQ302W Laptop (10th Gen Core i3/ 8GB/ 1TB HDD/ Win11 Home)
$478.2 • Out Of Stock • By Asus
Asus VivoBook 15 2021 X515JA-BQ302W Laptop (10th Gen Core i3/ 8GB/ 1TB HDD/ Win11 Home) price in United States starts from $478.2.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$478.2
Search
Features
- 10th Gen Intel Core i3 1005G1
- Dual Core, 4 Threads
- 8 GB DDR4 RAM
- 1 TB Hard Disk
- Intel Integrated UHD
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Asus VivoBook 15 2021 X515JA-BQ302W Laptop (10th Gen Core i3/ … Specs
Group: $40,000 to $50,000
General
- OS: Windows 11
- Utility: Performance
- Thickness: 19.9 mmThick
- 1.8 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 141 PPIAverage
- Anti Glare
Performance
- 10th Gen Intel Core i3 1005G1
- 2 x 1.2 GHz (Turbo Speed upto 3.4 GHz) Cores
- Dual Core, 4 Threads
- 4 MB Cache
- Intel Integrated UHD Graphics
- 8 GB DDR4 RAMAverage
- 1 TB HDDLargest
Connectivity
- HDMI
- WiFi, Bluetooth v4.1
- 2 x USB 2.0, 1 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Fingerprint Sensor, Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 37 Wh, 2 Cell BatteryGood
Discuss
1 Comment Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Asus VivoBook 15 2021 X515JA-BQ302W Laptop (10th Gen Core i3/ 8GB/ 1TB HDD/ Win11 Home) vs Asus Vivobook 15 2025 X1504VA-D5321WS Laptop (13th Gen Core i3/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11)
Lenovo IdeaPad 1 14IJL7 82LV0075US Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad 1i 82LX005TUS Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11)
Lenovo IdeaPad 1 14IJL7 82LV0075US Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad 3i 82RJ005BUS Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11)
Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Lenovo Yoga 7i 2-in-1 83DL0002US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Asus Vivobook 14 X1404VAP-V14.C58256 Laptop (Intel Core 5 120U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11)
Asus ROG Strix G615JMR-AS74 Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs Asus TUF Gaming F16 FX608JHR-ES73 Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)Asus VivoBook 15 2021 X515JA-BQ302W Laptop (10th Gen Core i3/ … Full Specs
General
| Series | VivoBook 15 (2021) |
| Model | X515JA-BQ302W |
| Utility | Performance |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 360.2 x 234.9 x 19.9 mm |
| Weight | 1.8 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | Full HD LED Backlit |
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | IPS-level Panel, 250nits, 45% NTSC color gamut |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Wi-Fi 5(802.11ac) |
| Bluetooth | v4.1 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 1 x USB 3.0, 2 x USB 2.0 |
| HDMI | 1 x HDMI 1.4 Port |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Chiclet Keyboard with Num-key |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Built-in Microphone |
| Speakers | Built-in Speaker |
| Sound | SonicMaster Audio by ICEpower |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 10th Gen Intel Core i3 1005G1 |
| Speed | 2 x 1.2 GHz (Turbo Speed upto 3.4 GHz) Cores |
| Cores | Dual Core, 4 Threads |
| Cache | 4 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i3 |
| Model | 1005G1 |
| Generation | 10th Gen |
Graphics
| GPU | Intel Integrated UHD |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 8 GB DDR4 |
| Hard Disk Capacity | 1 TB |
Battery
| Battery | 37 Wh, 2 Cell Battery |
Extra
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
| Other Features | 37 WHrs Li-ion Battery |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














