

Asus Vivobook 15 2025 X1504VA-NJ3700WS Laptop (13th Gen Core i3/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11)
$526.33 • View Prices • By Asus
Asus Vivobook 15 2025 X1504VA-NJ3700WS Laptop (13th Gen Core i3/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11) price in United States starts from $526.33.
- Share
$526.33
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 13th Gen Intel Core i3 1315U
- Hexa Core (2P + 4E), 8 Threads
- 8 GB DDR4 RAM
- 512 GB SSD
- Intel Integrated UHD
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- Backlit Keyboard
Asus Vivobook 15 2025 X1504VA-NJ3700WS Laptop (13th Gen Core i… Specs
Group: $45,000 to $55,000
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use, Business, Performance
- Thickness: 17.9 mmSlim
- 1.7 kgHeavy
Display
- 15.6 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 141 PPIAverage
- Anti Glare
Performance
- 13th Gen Intel Core i3 1315U
- 2 x 1.2 GHz (Turbo Speed upto 4.5 GHz) Performance Cores
4 x 900 MHz (Turbo Speed upto 3.3 GHz) Efficient Cores - Hexa Core (2P + 4E), 8 Threads
- 10 MB Cache
- Intel Integrated UHD Graphics
- 8 GB DDR4 RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.3
- 1 x USB 2.0, 2 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 3 Cell Battery
Asus Vivobook 15 2025 X1504VA-NJ3700WS Laptop (13th Gen Core i… Price History
You can check the price history of Asus Vivobook 15 2025 X1504VA-NJ3700WS Laptop (13th Gen Core i3/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11) below. The current price is $49,699. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Asus Vivobook 15 2025 X1504VA-NJ3700WS Laptop (13th Gen Core i3/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Acer Aspire Lite AL15-53 Laptop (Intel Core i3 1305U / 8GB/ 512GB SSD/ Win11)
Asus Vivobook 15 2025 X1504VA-NJ3700WS Laptop (13th Gen Core i3/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Lenovo Ideapad Slim 3 82X700FXIN Laptop (13th Gen Core i3/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Asus Vivobook 15 2025 X1504VA-NJ3700WS Laptop (13th Gen Core i3/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11) vs HP 15-fd0490TU Laptop (13th Gen Core i3/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home)
HP Victus BM7B7UA#ABA Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ RTX 5060 8GB Graphics) vs Acer Nitro V 16S AI ANV16S-41-R27B Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 260/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Asus ROG Strix G17 G713PI-DS94 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 7945HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 4070) vs Asus ROG Strix G18 2025 G814PH-ES94 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 8940HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Lenovo ThinkPad L14 Gen 5 21L1001SUS Laptop (Intel Core Ultra 5 135U/ 16GB/ 256GB SSD/ Win11 Pro) vs Lenovo V14 G4 IRU 83A000PCUS Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)Asus Vivobook 15 2025 X1504VA-NJ3700WS Laptop (13th Gen Core i… Full Specs
General
| Series | Vivobook 15 (2025) with Office 2024 + M365 Basic* |
| Model | X1504VA-NJ3700WS |
| Utility | Everyday Use, Business, Performance |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Windows 11 Home |
| Dimensions | 359.7 x 232.5 x 17.9 mm |
| Weight | 1.7 kg |
| Warranty | 1 Year Onsite Warranty |
Display
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Anti Glare Screen | Yes |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | 6E (802.11ax) Dual band) 1*1 |
| Bluetooth | v5.3 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB 3.0, 1 x USB 2.0 |
| HDMI | 1 x HDMI 1.4 Port |
| Microphone In | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Backlit Chiclet Keyboard, Yes |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Built-in array microphone |
| Speakers | Built-in speaker |
| Sound | SonicMaster |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 13th Gen Intel Core i3 1315U |
| Speed | 2 x 1.2 GHz (Turbo Speed upto 4.5 GHz) Performance Cores 4 x 900 MHz (Turbo Speed upto 3.3 GHz) Efficient Cores |
| Cores | Hexa Core (2P + 4E), 8 Threads |
| Cache | 10 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i3 |
| Model | 1315U |
| Generation | 13th Gen |
| Process Node | 10nm |
Graphics
| GPU | Intel Integrated UHD |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 8 GB DDR4 |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
Battery
| Battery | 3 Cell Battery |
Extra
| Included Software | Microsoft Office Home 2024 (Lifetime Validity ) + Microsoft 365 Basic*(1-Year Validity), One-Month Membership of Adobe Creative Cloud All Apps, McAfee 1 year |
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











