




Asus Vivobook 15 2022 X1502ZA-EJ515WS Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11)
$580.76 • View Prices • By Asus
Asus Vivobook 15 2022 X1502ZA-EJ515WS Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11) price in United States starts from $580.76.
- Share
$580.76
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 12th Gen Intel Core i5 1235U
- 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads
- 8 GB DDR4 RAM
- 512 GB SSD
- Intel Iris Xe
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
Asus Vivobook 15 2022 X1502ZA-EJ515WS Laptop (12th Gen Core i5… Specs
Group: $47,500 to $62,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Performance
- Thickness: 19.9 mmAverage
- 1.7 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesLarge
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 141 PPIAverage
- Anti Glare
- 16:09 Aspect Ratio
Performance
- 12th Gen Intel Core i5 1235U
- 2 x 1.3 GHz (Turbo Speed upto 4.4 GHz) Performance Cores
8 x 900 MHz (Turbo Speed upto 3.3 GHz) Efficient Cores - 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads
- 12 MB Cache
- Intel Iris Xe Graphics
- 8 GB DDR4 RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.0
- 1 x USB 2.0, 2 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Fingerprint Sensor, Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 3 Cell Battery
Asus Vivobook 15 2022 X1502ZA-EJ515WS Laptop (12th Gen Core i5… Price History
You can check the price history of Asus Vivobook 15 2022 X1502ZA-EJ515WS Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11) below. The current price is $54,598. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Alienware 16 Aurora Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ RTX 5060 8GB Graph) vs Lenovo Legion 5 15IAX10 83F0001QUS Gaming Laptop (Intel Ultra 7 255HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Lenovo ThinkPad E16 Gen 2 21M5001EUS Laptop (AMD Ryzen 7 7735U/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Lenovo LOQ 15AHP10 83JG007PUS Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 250/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Apple MacBook Pro 16 Laptop (Apple M5 Max / 36GB/ 2TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 16 2024 Laptop (Apple M4 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS)
Acer Nitro V 15 ANV15-52-73D8 Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB RTX 5060) vs Lenovo LOQ 15IAX9E 83LK00CVUS Gaming Laptop (12th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 3050)
Asus ROG Strix G615JHR-DS74 Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Asus ROG Strix G615JMR-AS74 Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Lenovo ThinkPad L14 Gen 5 21L1001SUS Laptop (Intel Core Ultra 5 135U/ 16GB/ 256GB SSD/ Win11 Pro) vs Lenovo V14 G4 IRU 83A000PCUS Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)Asus Vivobook 15 2022 X1502ZA-EJ515WS Laptop (12th Gen Core i5… Full Specs
General
| Series | Vivobook 15 2022 |
| Model | X1502ZA-EJ515WS |
| Utility | Performance |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 360 x 233 x 19.9 mm |
| Weight | 1.7 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | LED |
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | TUV Rheinland-Certified, Screen-to-Body Ratio: 82 % |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | 802.11ax |
| Bluetooth | v5 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB 3.0, 1 x USB 2.0 |
| HDMI | 1 x HDMI 1.4 Port |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Backlit Chiclet Keyboard |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Built-in Microphone |
| Speakers | Built-in Speaker |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 12th Gen Intel Core i5 1235U |
| Speed | 2 x 1.3 GHz (Turbo Speed upto 4.4 GHz) Performance Cores 8 x 900 MHz (Turbo Speed upto 3.3 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads |
| Cache | 12 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i5 |
| Model | 1235U |
| Generation | 12th Gen |
| Process Node | 10 nm |
Graphics
| GPU | Intel Iris Xe |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 8 GB DDR4 |
| RAM Bus Speed | 3200 MHz |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
Battery
| Battery | 3 Cell Battery |
| Adapter Type | 65W AC Adapter |
| Battery Backup | Upto 8 hours |
Extra
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, Battery, Warranty Documents, User Guide |
| Other Features | Cortana and Alexa Voice-recognition Support |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














