






Asus Vivobook 16 F1605ZA-AS56 Laptop (12th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
$699.99 • Out Of Stock • By Asus
Asus Vivobook 16 F1605ZA-AS56 Laptop (12th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) is a Windows Laptop powered by 12th Gen Intel Core i5 1235U with 16 GB RAM and 512 GB SSD. It has a 16 inches IPS display. It uses Intel Iris Xe Graphics. It has a 42 Wh. Notable features include Anti-Glare Display, Headphone Jack, Webcam, HDMI and Wi-Fi.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$699.99
Search
Asus Vivobook 16 F1605ZA-AS56 Laptop (12th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) price in United States is $699.99. The lowest price is available at Walmart.
Features
- 12th Gen Intel Core i5 1235U
- 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads
- 16 GB RAM
- 512 GB SSD
- Intel Iris Xe Graphics
- 16 inches, 1920 x 1200 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Asus Vivobook 16 F1605ZA-AS56 Laptop (12th Gen Core i5/ 16GB/ … Specs
Group: $550 to $850
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 19.9 mmAverage
- 1.88 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 16 inchesLarge
- 1920 x 1200 pixelsGood
- ~ 142 PPIAverage
- Anti Glare
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- 12th Gen Intel Core i5 1235U
- 2 x 1.3 GHz (Turbo Speed upto 4.4 GHz) Performance Cores
8 x 900 MHz (Turbo Speed upto 3.3 GHz) Efficient Cores - 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads
- 12 MB Cache
- Intel Iris Xe Graphics Graphics
- 16 GB RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.1
- 1 x USB Type-C
- Inbuilt Microphone
Battery
- 42 Wh, 3 Cell BatteryGood
Asus Vivobook 16 F1605ZA-AS56 Laptop (12th Gen Core i5/ 16GB/ … Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo IdeaPad 5 2-in-1 83KT002QUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell 14 Plus 2-in-1 LDB04255-A376BLU-PUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS) vs Samsung Galaxy Book 4 Pro NP964XGK-KG3US Laptop (Intel Core 5 Ultra 125H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Asus TUF Gaming A15 FA506NCR-WH71 Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7435HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 3050) vs Lenovo LOQ-E 83S00000US Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7735HS / 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)
Apple MacBook Air 13 2025 Laptop (Apple M4/ 24GB/ 512GB SSD/ MacOS/ 10-Core GPU) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Apple MacBook Air 13 2025 Z1CT000RS Laptop (Apple M4/ 16GB/ 256GB SSD/ MacOS/ 10-Core GPU) vs Apple MacBook Pro 14 2023 MRX63LL/A Laptop (Apple M3 Pro/ 18GB/ 512GB SSD/ macOS)
Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)Asus Vivobook 16 F1605ZA-AS56 Laptop (12th Gen Core i5/ 16GB/ … Full Specs
General
| Series | Vivobook 16 |
| Model | F1605ZA-AS56 |
| Utility | Everyday Use |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 358.7 x 249.5 x 19.9 mm |
| Weight | 1.88 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | No |
| Size | 16 inches |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| PPI | ~ 142 PPI |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 45% NTSC |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Wi-Fi 5(802.11ac) (Dual band) 1*1 |
| Bluetooth | v5.1 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 3 x USB Type-A |
| USB Port Details | 1 x USB 2.0 Type-A, 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-C, 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A |
| HDMI | 1 x HDMI v1.4 Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | 720p HD camera |
| Keyboard | Chiclet Keyboard with Num-key |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Built-in speaker |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 12th Gen Intel Core i5 1235U |
| Speed | 2 x 1.3 GHz (Turbo Speed upto 4.4 GHz) Performance Cores 8 x 900 MHz (Turbo Speed upto 3.3 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads |
| Cache | 12 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i5 |
| Model | 1235U |
| Generation | 12th Gen |
| Process Node | 10 nm |
Graphics
| GPU | Intel Iris Xe Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 16 GB |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen3 |
Battery
| Battery | 42 Wh, 3 Cell Battery |
| Adapter Type | 45W AC Adapter |
| Battery Details | 3S1P, 3-cell Li-ion |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.



















