



Asus Vivobook 16X 2023 K3605ZC-MBN741WS Laptop (12th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home/ 4GB Graph)
$970.4 • View Prices • By Asus
Asus Vivobook 16X 2023 K3605ZC-MBN741WS Laptop (12th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home/ 4GB Graph) price in United States starts from $970.4.
- Share
$970.4
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 12th Gen Intel Core i7 12650H
- 10 Cores (6P + 4E), 16 Threads
- 16 GB DDR4 RAM
- 512 GB SSD
- 4 GB NVIDIA GeForce RTX 3050
- 16 inches, 1920 x 1200 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
Asus Vivobook 16X 2023 K3605ZC-MBN741WS Laptop (12th Gen Core … Specs
Group: $85,000 to $112,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Performance
- Thickness: 18.9 mmAverage
- 1.8 kgAverage
- 1 Year Warranty
Display
- 16 inchesLarge
- 1920 x 1200 pixelsAverage
- ~ 142 PPIAverage
- Anti Glare
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- 12th Gen Intel Core i7 12650H
- 6 x 2.3 GHz (Turbo Speed upto 4.7 GHz) Performance Cores
4 x 1.7 GHz (Turbo Speed upto 3.5 GHz) Efficient Cores - 10 Cores (6P + 4E), 16 Threads
- 24 MB Cache
- 4 GB, NVIDIA GeForce RTX 3050 GraphicsSmall
- 16 GB DDR4 RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- HDMI, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v5.3
- 2 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Fingerprint Sensor, Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 50 Wh, 3 Cell BatteryGood
Asus Vivobook 16X 2023 K3605ZC-MBN741WS Laptop (12th Gen Core … Price History
You can check the price history of Asus Vivobook 16X 2023 K3605ZC-MBN741WS Laptop (12th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home/ 4GB Graph) below. The current price is $92,886. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Lenovo Yoga 7i 2-in-1 83DL0002US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Lenovo IdeaPad 1 14IJL7 82LV0075US Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad 3i 82RJ005BUS Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11)
Lenovo IdeaPad 1 14IJL7 82LV0075US Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad 1i 82LX005TUS Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11)
Lenovo ThinkPad T14 Gen 5 21ML0089US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Dell 14 Plus Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11)
Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Asus Vivobook 14 X1404VAP-V14.C58256 Laptop (Intel Core 5 120U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11)
HP OmniBook 7 B5PX4UA#ABA 2-in-1 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Dell 14 Plus Db14250 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11)Asus Vivobook 16X 2023 K3605ZC-MBN741WS Laptop (12th Gen Core … Full Specs
General
| Series | Vivobook 16X (2023) |
| Model | K3605ZC-MB541WS |
| Utility | Performance |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 358.6 x 249.1 x 18.9 mm |
| Weight | 1.8 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | LED Backlit, IPS-level Panel |
| Touch | No |
| Size | 16 inches |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| PPI | ~ 142 PPI |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 300nits, 45% NTSC color gamut, display |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Dual |
| Bluetooth | v5.3 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1 Port |
| Card Reader | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Other Ports | 1x DC-in |
Input
| Camera | 720p HD camera |
| Keyboard | Backlit Chiclet Keyboard with Num-key, Yes |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Built-in array microphone |
| Speakers | Built-in Speakers |
| Sound | SonicMaster |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 12th Gen Intel Core i7 12650H |
| Speed | 6 x 2.3 GHz (Turbo Speed upto 4.7 GHz) Performance Cores 4 x 1.7 GHz (Turbo Speed upto 3.5 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 10 Cores (6P + 4E), 16 Threads |
| Cache | 24 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i7 |
| Model | 12650H |
| Generation | 12th Gen |
| Process Node | 10 nm |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 3050 |
| Dedicated Memory | GDDR6 4 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 16 GB DDR4 |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 50 Wh, 3 Cell Battery |
| Adapter Type | 120W AC Adapter |
Extra
| Included Software | Microsoft Office Home & Student 2021 |
| Sales Package | Laptop, battery, power adapter, user guide |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













