


Acer Aspire 3 14 A324-45 Laptop (Intel Core Celeron N4500/ 8GB/ 256GB SSD/ Win11)
$175.94 • View Prices • By Acer
Acer Aspire 3 14 A324-45 Laptop (Intel Core Celeron N4500/ 8GB/ 256GB SSD/ Win11) price in United States starts from $175.94.
- Share
$175.94
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Intel Celeron N4500
- Dual Core, 2 Threads
- 8 GB LPDDR4X RAM
- 256 GB SSD
- Intel Integrated UHD
- 14 inches, 1366 x 768 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
Acer Aspire 3 14 A324-45 Laptop (Intel Core Celeron N4500/ 8GB… Specs
Group: $12,500 to $17,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Performance
- Thickness: 17.7 mmSlim
- 1.3 kgHeaviest
- 1 Year Warranty
Display
- 14 inchesAverage
- 1366 x 768 pixelsAverage
- ~ 112 PPIAverage
Performance
- Intel Celeron N4500
- 2 x 1.1 GHz (Turbo Speed upto 2.8 GHz) Cores
- Dual Core, 2 Threads
- 4 MB Cache
- Intel Integrated UHD Graphics
- 8 GB LPDDR4X RAMLarge
- 256 GB SSD
Connectivity
- HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.0
- 3 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Inbuilt Microphone
Battery
- 2 Cell Battery
Acer Aspire 3 14 A324-45 Laptop (Intel Core Celeron N4500/ 8GB… Price History
You can check the price history of Acer Aspire 3 14 A324-45 Laptop (Intel Core Celeron N4500/ 8GB/ 256GB SSD/ Win11) below. The current price is $16,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Acer Aspire 3 14 A324-45 Laptop (Intel Core Celeron N4500/ 8GB/ 256GB SSD/ Win11) vs Acer Aspire 3 A324-53 UN.34RSI.002 Laptop (13th Gen Core i3/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11)
Acer Aspire 3 14 A324-45 Laptop (Intel Core Celeron N4500/ 8GB/ 256GB SSD/ Win11) vs Ultimus Apex Bold N NU14U9INC54LS Laptop (Celeron N4020/ 8GB/ 256GB SSD/ Win11 Home)
Acer Aspire 3 14 A324-45 Laptop (Intel Core Celeron N4500/ 8GB/ 256GB SSD/ Win11) vs HP 15s-eq2144au Laptop (Ryzen 5 5500U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home)
Acer Aspire 3 14 A324-45 Laptop (Intel Core Celeron N4500/ 8GB/ 256GB SSD/ Win11) vs Thomson Neo 15 IN-N15I312-8GR512 Laptop (12th Gen Core i3/ 8GB/ 512GB SSD/Win11 Home)
Acer Aspire 3 14 A324-45 Laptop (Intel Core Celeron N4500/ 8GB/ 256GB SSD/ Win11) vs Acer Aspire 3 A311-45 UN.354SI.004 Laptop (Intel Celeron N4500/ 8GB/ 256GB SSD/ Win11)
Acer Aspire 3 14 A324-45 Laptop (Intel Core Celeron N4500/ 8GB/ 256GB SSD/ Win11) vs Asus VivoBook 15 2021 X515JA-EJ362WS Laptop (10th Gen Core i3/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home)Acer Aspire 3 14 A324-45 Laptop (Intel Core Celeron N4500/ 8GB… Full Specs
General
| Series | Aspire 3 |
| Model | A324-45 |
| Utility | Performance |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 357.4 x 228 x 17.7 mm |
| Weight | 1.3 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | HD |
| Touch | No |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1366 x 768 pixels |
| PPI | ~ 112 PPI |
| Anti Glare Screen | No |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | 5 |
| Bluetooth | v5 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 3 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Micro SD Card Reader | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | 84key Acer keyboard layout with international language support including indicators of CapsLock and F2/Microphone mute |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Microphones |
| Speakers | Yes |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel Celeron N4500 |
| Speed | 2 x 1.1 GHz (Turbo Speed upto 2.8 GHz) Cores |
| Cores | Dual Core, 2 Threads |
| Cache | 4 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Celeron |
| Model | N4500 |
| Process Node | 10 nm |
Graphics
| GPU | Intel Integrated UHD |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 8 GB LPDDR4X |
| Solid State Drive | 256 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
Battery
| Battery | 2 Cell Battery |
Extra
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












