



Asus VivoBook S 16X S5602ZA-DB51 Slim Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11)
$859.99 • View Prices • By Asus
Asus VivoBook S 16X S5602ZA-DB51 Slim Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11) is a Windows Ultrabook powered by 12th Gen Intel Core i5 12500H with 8 GB DDR4 RAM and 512 GB SSD. It has a 16 inches IPS display. It uses Intel Iris Xe Graphics. It has a 70 Wh. Notable features include Backlit Keyboard, Thunderbolt, Anti-Glare Display, Headphone Jack and Webcam.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Asus VivoBook S 16X S5602ZA-DB51 Slim Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11) price in United States is $859.99. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 12th Gen Intel Core i5 12500H
- 12 Cores (4P + 8E), 16 Threads
- 8 GB DDR4 RAM
- 512 GB SSD
- Intel Iris Xe Graphics
- 16 inches, 1920 x 1200 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
Asus VivoBook S 16X S5602ZA-DB51 Slim Laptop (12th Gen Core i5… Specs
Group: $700 to $1,000
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 17.9 mmAverage
- 1.8 kgAverage
- 1 Year Warranty
Display
- 16 inchesLarge
- 1920 x 1200 pixelsAverage
- ~ 142 PPIAverage
- Anti Glare
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- 12th Gen Intel Core i5 12500H
- 4 x 2.5 GHz (Turbo Speed upto 4.5 GHz) Performance Cores
8 x 1.8 GHz (Turbo Speed upto 3.3 GHz) Efficient Cores - 12 Cores (4P + 8E), 16 Threads
- 18 MB Cache
- Intel Iris Xe Graphics Graphics
- 8 GB DDR4 RAMSmallest
- 512 GB SSD
Connectivity
- HDMI, Thunderbolt
- WiFi, Bluetooth v5.2
- 2 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 70 Wh, 3 Cell BatteryGood
Asus VivoBook S 16X S5602ZA-DB51 Slim Laptop (12th Gen Core i5… Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Asus VivoBook S 16X S5602ZA-DB51 Slim Laptop (12th Gen Core i5… Price History
You can check the price history of Asus VivoBook S 16X S5602ZA-DB51 Slim Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11) below. The current price is $859.99. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Asus Vivobook 14 X1404VAP-V14.C58256 Laptop (Intel Core 5 120U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Asus TUF Gaming A17 FA706NF-RS51 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 2050)
Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS) vs Samsung Galaxy Book 4 Pro NP964XGK-KG3US Laptop (Intel Core 5 Ultra 125H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Lenovo IdeaPad 5 2-in-1 83KT002QUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell 14 Plus 2-in-1 LDB04255-A376BLU-PUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs Asus TUF Gaming A16 2025 FA607NU-WS53 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)
Apple MacBook Pro 14 2021 MKGP3LL/A Laptop (Apple M1 Pro/ 16GB/ 512GB SSD/ macOS) vs Lenovo LOQ-E 83S00000US Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7735HS / 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)
Apple MacBook Air 13 2025 Laptop (Apple M4/ 24GB/ 512GB SSD/ MacOS/ 10-Core GPU) vs Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS)Asus VivoBook S 16X S5602ZA-DB51 Slim Laptop (12th Gen Core i5… Full Specs
General
| Series | VivoBook S 16X |
| Model | S5602ZA-DB51 |
| Utility | Everyday Use |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 357.6 x 252.4 x 17.9 mm |
| Weight | 1.8 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | No |
| Size | 16 inches |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| PPI | ~ 142 PPI |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 45% NTSC, 85% screen-to-body ratio, 300 nits |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Wi-Fi 6E |
| Bluetooth | v5.2 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 2 x USB Type-A |
| USB Port Details | 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-A, 1 x USB 2.0 Type-A |
| Thunderbolt | 2 x Thunderbolt 4 (DisplayPort, Power Delivery) |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | 720p HD Camera |
| Keyboard | Chiclet keyboard, 1.4mm travel distance, ASUS ErgoSense |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Array Microphone |
| Speakers | Harman/kardon stereo speakers |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 12th Gen Intel Core i5 12500H |
| Speed | 4 x 2.5 GHz (Turbo Speed upto 4.5 GHz) Performance Cores 8 x 1.8 GHz (Turbo Speed upto 3.3 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 12 Cores (4P + 8E), 16 Threads |
| Cache | 18 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i5 |
| Model | 12500H |
| Generation | 12th Gen |
| Process Node | 10 nm |
Graphics
| GPU | Intel Iris Xe Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 8 GB DDR4 |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 70 Wh, 3 Cell Battery |
| Battery Details | Li-ion |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















