





Asus Vivobook S14 OLED S3402ZA-KM701WS Laptop (12th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home)
$846.21 • View Prices • By Asus
Asus Vivobook S14 OLED S3402ZA-KM701WS Laptop (12th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) price in United States starts from $846.21.
- Share
$846.21
Search
- Price History
- Set Price Alert
Variants
i5/16GB/512TB SSD/Win11$658.16
i7/16GB/512TB SSD/Win11$846.21
Features
- 12th Gen Intel Core i7 12700H
- 14 Cores (6P + 8E), 20 Threads
- 16 GB DDR4 RAM
- 512 GB SSD
- Intel Iris Xe Graphics
- 14 inches, 2880 x 1800 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
Asus Vivobook S14 OLED S3402ZA-KM701WS Laptop (12th Gen Core i… Specs
Group: $72,500 to $87,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Performance
- Thickness: 18.9 mmAverage
- 1.5 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 14 inchesSmall
- 2880 x 1800 pixelsGood
- ~ 243 PPIHigh
- Anti Glare
Performance
- 12th Gen Intel Core i7 12700H
- 6 x 2.3 GHz (Turbo Speed upto 4.7 GHz) Performance Cores
8 x 1.7 GHz (Turbo Speed upto 3.5 GHz) Efficient Cores - 14 Cores (6P + 8E), 20 Threads
- 24 MB Cache
- Intel Iris Xe Graphics Graphics
- 16 GB DDR4 RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- HDMI, Thunderbolt
- WiFi, Bluetooth v5.2
- 1 x USB 2.0, 1 x USB 3.0
- Fingerprint Sensor, Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 3 Cell Battery
Asus Vivobook S14 OLED S3402ZA-KM701WS Laptop (12th Gen Core i… Price History
You can check the price history of Asus Vivobook S14 OLED S3402ZA-KM701WS Laptop (12th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) below. The current price is $80,999. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Asus Vivobook S14 OLED S3402ZA-KM701WS Laptop (12th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) vs HP Pavilion Plus 14-ey0789AU Laptop (AMD Ryzen 7 7840H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Asus Vivobook S14 OLED S3402ZA-KM701WS Laptop (12th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) vs Lenovo Yoga Slim 7 14IMH9 83CV009XIN Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home)
Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs HP OmniBook 5 16-af1865nr Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 12 21KC00A7US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 32GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Microsoft Surface Laptop 7 15 ZHQ-00001 (Snapdragon X Elite/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
MSI Cyborg 15 B2RWFKG-074US Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs MSI Cyborg 17 B2RWFKG-039US Gaming Laptop (Intel Core 5 210H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)Asus Vivobook S14 OLED S3402ZA-KM701WS Laptop (12th Gen Core i… Full Specs
General
| Series | Vivobook S14 OLED |
| Model | S3402ZA-KM701WS |
| Utility | Performance |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 316.4 x 224.5 x 18.9 mm |
| Weight | 1.5 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | OLED, 90Hz |
| Touch | No |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 2880 x 1800 pixels |
| PPI | ~ 243 PPI |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 600 Nits Peak Brightness , 100% DCI-P3 Color Gamut) |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Wi-Fi 6E(802.11ax) |
| Bluetooth | v5.2 |
| USB Ports | 1 x USB 3.0, 1 x USB 2.0 |
| Thunderbolt | Yes |
| HDMI | 1 x HDMI 2.0b Port |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Microphone In | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Backlit Chiclet Keyboard |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | Stereo Speaker |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 12th Gen Intel Core i7 12700H |
| Speed | 6 x 2.3 GHz (Turbo Speed upto 4.7 GHz) Performance Cores 8 x 1.7 GHz (Turbo Speed upto 3.5 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 14 Cores (6P + 8E), 20 Threads |
| Cache | 24 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i7 |
| Model | 12700H |
| Generation | 12th Gen |
| Process Node | 10 nm |
Graphics
| GPU | Intel Iris Xe Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 16 GB DDR4 |
| RAM Slots | 1 |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
Battery
| Battery | 3 Cell Battery |
Extra
| Sales Package | Laptop, Battery, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















