




Asus Zenbook A14 UX3407QA-X1P512 Laptop (Snapdragon X1P-42-100/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11)
$859.99 • Out Of Stock • By Asus
Asus Zenbook A14 UX3407QA-X1P512 Laptop (Snapdragon X1P-42-100/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) is a Windows Ultrabook powered by Qualcomm Snapdragon X Plus X1P-42-100 with 16 GB LPDDR5X RAM and 1 TB SSD. It has a 14 inches OLED display. It uses Adreno GPU. It has a 70 Wh. Notable features include Backlit Keyboard, Face Recognition, Headphone Jack, Webcam and HDMI.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$859.99
Search
Asus Zenbook A14 UX3407QA-X1P512 Laptop (Snapdragon X1P-42-100/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) price in United States is $859.99. The lowest price is available at Amazon.
Features
- Qualcomm Snapdragon X Plus X1P-42-100
- Octa Core, 8 Threads
- 16 GB LPDDR5X RAM
- 1 TB SSD
- Adreno GPU
- 14 inches, 1920 x 1200 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Asus Zenbook A14 UX3407QA-X1P512 Laptop (Snapdragon X1P-42-100… Specs
Group: $700 to $1,000
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 13.4 mmSlim
- 1.09 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 14 inchesSmall
- 1920 x 1200 pixelsAverage
- ~ 162 PPIHigh
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- Qualcomm Snapdragon X Plus X1P-42-100
- 8 x 3200 GHz (Turbo Speed upto 3400 GHz) Cores
- Octa Core, 8 Threads
- Adreno GPU Graphics
- 16 GB LPDDR5X RAMAverage
- 1 TB SSD
Connectivity
- HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.3
- 2 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 70 Wh, 3 Cell BatteryGood
Asus Zenbook A14 UX3407QA-X1P512 Laptop (Snapdragon X1P-42-100… Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Lenovo Yoga 7i 2-in-1 83DL0002US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Lenovo Yoga 7i 2-in-1 83DL0002US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Apple MacBook Air 13 MRXU3LL/A 2024 Laptop (Apple M3/ 8GB/ 512GB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Air 13 2022 Laptop (Apple M2/ 8GB/ 512GB SSD/ macOS)
Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs MSI Cyborg 15 B2RWFKG-074US Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Apple MacBook Pro 14 2025 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 512GB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Air 13 2024 Laptop (Apple M3/ 8GB/ 256GB SSD/ macOS)Asus Zenbook A14 UX3407QA-X1P512 Laptop (Snapdragon X1P-42-100… Full Specs
General
| Series | Zenbook A14 |
| Model | UX3407QA-X1P512 |
| Utility | Everyday Use |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Windows 11 (64-bit) |
| Dimensions | 310.7 x 213.9 x 13.4 mm |
| Weight | 1.09 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | OLED |
| Touch | No |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| PPI | ~ 162 PPI |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | 600 nits Brightness, 100% DCI-P3 |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Wi-Fi 6E |
| Bluetooth | v5.3 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 1 x USB Type-A |
| USB Port Details | 1 x USB 3.2 Gen 2 Type-A, 2 x USB 4 Gen 3 Type-C (40Gbps, DisplayPort, and Power Delivery) |
| HDMI | 1 x HDMI v2.1 Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | 1080p IR Webcam |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | Built in Speakers |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Qualcomm Snapdragon X Plus X1P-42-100 |
| Speed | 8 x 3200 GHz (Turbo Speed upto 3400 GHz) Cores |
| Cores | Octa Core, 8 Threads |
| Brand | Qualcomm |
| Series | Snapdragon X Plus |
| Model | X1P-42-100 |
Graphics
| GPU | Adreno GPU |
| Brand | Qualcomm |
Memory
| RAM | 16 GB LPDDR5X |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 70 Wh, 3 Cell Battery |
| Adapter Type | 65W USB-C Adapter |
| Battery Details | 70WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















