



Asus Zenbook S14 2026 UX5406AA-SU361WS Laptop (Intel Core Ultra 7 355/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home)
$1,866.53 • View Prices • By Asus
Asus Zenbook S14 2026 UX5406AA-SU361WS Laptop (Intel Core Ultra 7 355/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) price in United States starts from $1,866.53.
- Share
$1,866.53
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Intel Core Ultra 7 355
- Octa Core (4P + 4LP-E), 8 Threads
- 16 GB LPDDR5X RAM
- 512 GB SSD
- Intel Arc Graphics
- 14 inches, 2880 x 1800 pixels, Touch Screen
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
Asus Zenbook S14 2026 UX5406AA-SU361WS Laptop (Intel Core Ultr… Specs
Group: $150,000 to $200,000
General
- OS: Windows 11
- Utility: Performance
- Thickness: 11.9 mmSlim
- 1.2 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 14 inchesSmall
- 2880 x 1800 pixelsGood
- ~ 243 PPIHigh
- Touch Screen
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- Intel Core Ultra 7 355
- 4 x 2.3 GHz (Turbo Speed upto 4.7 GHz) Performance Cores
4 x 1.7 GHz (Turbo Speed upto 3.5 GHz) Low Power Efficient Cores - Octa Core (4P + 4LP-E), 8 Threads
- 12 MB Cache
- Intel Arc Graphics Graphics
- 16 GB LPDDR5X RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- HDMI, Thunderbolt
- WiFi, Bluetooth v5.4
- 1 x USB 3.0, 2 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 77 Wh, 4 Cell BatteryGood
Asus Zenbook S14 2026 UX5406AA-SU361WS Laptop (Intel Core Ultr… Price History
You can check the price history of Asus Zenbook S14 2026 UX5406AA-SU361WS Laptop (Intel Core Ultra 7 355/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) below. The current price is $179,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo IdeaPad 5 2-in-1 83KT002QUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell 14 Plus 2-in-1 LDB04255-A376BLU-PUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Asus Vivobook 14 X1404VAP-V14.C58256 Laptop (Intel Core 5 120U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Asus TUF Gaming A17 FA706NF-RS51 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 2050)
Asus TUF Gaming A15 FA506NCR-WH71 Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7435HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 3050) vs Lenovo LOQ-E 83S00000US Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7735HS / 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)
Lenovo Legion 5i 83LY0007US Gaming Laptop (14th Gen Core i9/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5070) vs MSI Vector A16 HX A8WHG-004US Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 8940HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 12GB RTX 5070Ti)
Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs MSI Cyborg 15 B2RWFKG-074US Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Lenovo Yoga 7i 2-in-1 83DL0002US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11)Asus Zenbook S14 2026 UX5406AA-SU361WS Laptop (Intel Core Ultr… Full Specs
General
| Series | Zenbook S14 |
| Model | UX5406AA-SU361WS |
| Utility | Performance |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 310.3 x 214.7 x 11.9 mm |
| Weight | 1.2 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | OLED |
| Touch | Yes |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 2880 x 1800 pixels |
| PPI | ~ 243 PPI |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | 1100nits HDR peak brightness, 90% Screen-to-body ratio |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Wi-Fi 7(802.11be) (Triple band) 2*2 |
| Bluetooth | v5.4 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 1 x USB 3.0 |
| USB Port Details | 1x USB 3.2 Gen 2 Type-A (data speed up to 10Gbps) || 2x Thunderbolt 4 with support for display / power delivery (data speed up to 40Gbps) |
| Thunderbolt | 2x Thunderbolt 4 |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1 Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Backlit Chiclet Keyboard |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Built-in Array Microphone |
| Speakers | Built-in Speaker |
| Sound | harman/kardon (Premium) |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel Core Ultra 7 355 |
| Speed | 4 x 2.3 GHz (Turbo Speed upto 4.7 GHz) Performance Cores 4 x 1.7 GHz (Turbo Speed upto 3.5 GHz) Low Power Efficient Cores |
| Cores | Octa Core (4P + 4LP-E), 8 Threads |
| Cache | 12 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core Ultra 7 |
| Model | 355 |
| Generation | Intel Core Ultra Series 3 |
Graphics
| GPU | Intel Arc Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 16 GB LPDDR5X |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 77 Wh, 4 Cell Battery |
| Adapter Type | 68W AC Adapter |
Extra
| Included Software | Office Home 2024, ASUS Recovery || StoryCube || MyASUS || ScreenXpert || GlideX |
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
| Other Features | Intel NPU up to 50TOPS |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













