





Dell 14 Plus 2-in-1 LDB04255-A376BLU-PUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
$769 • View Prices • By Dell
Dell 14 Plus 2-in-1 LDB04255-A376BLU-PUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) is a Windows Business 2 In 1 Laptop powered by AMD Ryzen AI 300 Series 340 with 16 GB LPDDR5X RAM and 512 GB SSD. It has a 14 inches WVA display. It uses AMD Radeon 840M Graphics. It has a 64 Wh. Notable features include Backlit Keyboard, Fingerprint Sensor, Touchscreen, Thunderbolt and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Dell 14 Plus 2-in-1 LDB04255-A376BLU-PUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) price in United States is $769. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- AMD Ryzen AI 300 Series 340
- Hexa Core, 12 Threads
- 16 GB LPDDR5X RAM
- 512 GB SSD
- AMD Radeon 840M Graphics
- 14 inches, 1920 x 1200 pixels, Touch Screen
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
Dell 14 Plus 2-in-1 LDB04255-A376BLU-PUS Laptop (AMD Ryzen AI… Specs
Group: $600 to $900
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use, Business
- Thickness: 16.39 mmSlim
- 1.62 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 14 inchesSmall
- 1920 x 1200 pixelsGood
- ~ 162 PPIHigh
- Touch Screen
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- AMD Ryzen AI 300 Series 340
- 6 x 2 GHz (Turbo Speed upto 4.8 GHz) Cores
- Hexa Core, 12 Threads
- 16 MB Cache
- AMD Radeon 840M Graphics Graphics
- 16 GB LPDDR5X RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- HDMI, Thunderbolt
- WiFi, Bluetooth v5.3
- 2 x USB Type-C
- 2 MP Camera
- Fingerprint Sensor, Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 64 Wh, 4 Cell BatteryGood
Dell 14 Plus 2-in-1 LDB04255-A376BLU-PUS Laptop (AMD Ryzen AI… Prices
7% (price increased by $53 in one month)
Dell 14 Plus 2-in-1 LDB04255-A376BLU-PUS Laptop (AMD Ryzen AI… Price History
You can check the price history of Dell 14 Plus 2-in-1 LDB04255-A376BLU-PUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) below. The current price is $769. Over the past month, there has been a increase of $53 in the price.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Lenovo Yoga 7i 2-in-1 83DL0002US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11)
HP OmniBook 5 16-af1865nr Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Acer Nitro V 17 AI ANV17-41-R8ML Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 240/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs MSI Cyborg 15 B2RWFKG-074US Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Lenovo IdeaPad 1 14IJL7 82LV0075US Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad 1i 82LX005TUS Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11)
Asus ROG Strix G17 G713PI-DS94 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 7945HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 4070) vs Asus ROG Strix G18 2025 G814PH-ES94 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 8940HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Lenovo IdeaPad 1 14IJL7 82LV0075US Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad 3i 82RJ005BUS Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11)Dell 14 Plus 2-in-1 LDB04255-A376BLU-PUS Laptop (AMD Ryzen AI… Full Specs
General
| Series | 14 Plus |
| Model | LDB04255-A376BLU-PUS |
| Utility | Everyday Use, Business |
| Device Type | 2 In 1 |
| OS | Windows 11 Pro (64-bit) |
| Dimensions | 314 x 226.15 x 16.39 mm |
| Weight | 1.62 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | WVA |
| Touch | Yes |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| PPI | ~ 162 PPI |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | 300 nits, 45% NTSC |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | MediaTek Wi-Fi 7 (2x2) |
| Bluetooth | v5.3 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 1 x USB Type-A |
| USB Port Details | 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-A, 2 x USB 3.2 Gen 2 Type-C |
| Thunderbolt | Yes |
| HDMI | 1 x HDMI v2.1 Port |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | 1080p FHD camera, 2 MP |
| Keyboard | Backlit Key Keyboard |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Precision Touchpad |
| Inbuilt Microphone | Dual Array Digital Microphones |
| Speakers | Stereo Speakers |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | AMD Ryzen AI 300 Series 340 |
| Speed | 6 x 2 GHz (Turbo Speed upto 4.8 GHz) Cores |
| Cores | Hexa Core, 12 Threads |
| Cache | 16 MB |
| Brand | AMD |
| Series | Ryzen AI 300 Series |
| Model | 340 |
Graphics
| GPU | AMD Radeon 840M Graphics |
| Brand | AMD |
Memory
| RAM | 16 GB LPDDR5X |
| RAM Bus Speed | 7500 MHz |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
Battery
| Battery | 64 Wh, 4 Cell Battery |
| Adapter Type | 65W USB Type-C Adapter |
| Battery Details | Li-ion |
Extra
| Other Features | Live Captions, Recall, Cocreator, Windows Studio Effects |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















