


Dell 15 Latitude 3540 Laptop (12th Gen Core i3/ 8GB/ 512GB SSD/ Ubuntu)
$482.82 • View Prices • By Dell
Dell 15 Latitude 3540 Laptop (12th Gen Core i3/ 8GB/ 512GB SSD/ Ubuntu) price in United States starts from $482.82.
- Share
$482.82
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 12th Gen Intel Core i3 1215U
- Hexa Core (2P + 4E), 8 Threads
- 8 GB DDR4 RAM
- 512 GB SSD
- Intel Graphics
- 15.6 inches, 1366 x 768 pixels
- Ubuntu OS
- 1 Year Warranty
Dell 15 Latitude 3540 Laptop (12th Gen Core i3/ 8GB/ 512GB SSD… Specs
Group: $40,000 to $50,000
General
- OS: Ubuntu
- Utility: Everyday Use
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesLarge
- 1366 x 768 pixelsPoor
- ~ 99 PPILowest
- Anti Glare
- 16:9 Aspect Ratio
Performance
- 12th Gen Intel Core i3 1215U
- 2 x 1.2 GHz (Turbo Speed upto 4.4 GHz) Performance Cores
4 x 900 MHz (Turbo Speed upto 3.3 GHz) Efficient Cores - Hexa Core (2P + 4E), 8 Threads
- 10 MB Cache
- Intel Graphics Graphics
- 8 GB DDR4 RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI
- WiFi, Bluetooth
- 1 x USB Type-C
- Inbuilt Microphone
Dell 15 Latitude 3540 Laptop (12th Gen Core i3/ 8GB/ 512GB SSD… Price History
You can check the price history of Dell 15 Latitude 3540 Laptop (12th Gen Core i3/ 8GB/ 512GB SSD/ Ubuntu) below. The current price is $45,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
1 Comment Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Dell 15 Latitude 3540 Laptop (12th Gen Core i3/ 8GB/ 512GB SSD/ Ubuntu) vs Dell Vostro 3520 Laptop (13th Gen Core i3/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Dell 15 Latitude 3540 Laptop (12th Gen Core i3/ 8GB/ 512GB SSD/ Ubuntu) vs Dell Vostro 3520 Laptop (12th Gen Core i3/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11)
Dell 15 Latitude 3540 Laptop (12th Gen Core i3/ 8GB/ 512GB SSD/ Ubuntu) vs Dell Latitude 3550 INDLAT3550N0-4 Laptop (13th Gen Core i3/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11)
Asus TUF Gaming A15 FA506NCR-WH71 Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7435HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 3050) vs Lenovo LOQ-E 83S00000US Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7735HS / 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)
Asus Vivobook 14 X1404VAP-V14.C58256 Laptop (Intel Core 5 120U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Asus TUF Gaming A17 FA706NF-RS51 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 2050)
Dell 14 Plus Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Air 15 2025 Z1DG000QV Laptop (Apple M4/ 24GB/ 1TB SSD/ MacOS/ 10 Core GPU)Dell 15 Latitude 3540 Laptop (12th Gen Core i3/ 8GB/ 512GB SSD… Full Specs
General
| Series | Latitude |
| Model | Latitude 3540 (2024) |
| Utility | Everyday Use |
| OS | Ubuntu |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | LED |
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1366 x 768 pixels |
| PPI | ~ 99 PPI |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 220 nit, NTSC 45% |
Connectivity
| Ethernet | 10/100/1000 |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 3 x USB Type-A |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | Built in Speakers |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 12th Gen Intel Core i3 1215U |
| Speed | 2 x 1.2 GHz (Turbo Speed upto 4.4 GHz) Performance Cores 4 x 900 MHz (Turbo Speed upto 3.3 GHz) Efficient Cores |
| Cores | Hexa Core (2P + 4E), 8 Threads |
| Cache | 10 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i3 |
| Model | 1215U |
| Generation | 12th Gen |
| Process Node | 10 nm |
Graphics
| GPU | Intel Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 8 GB DDR4 |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
Battery
| Battery Backup | Upto 6 hours |
Extra
| Sales Package | Laptop & Adaptor |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












