


Dell Inspiron 14 Plus AI Laptop (Snapdragon X Plus/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11)
$1,028.73 • View Prices • By Dell
Dell Inspiron 14 Plus AI Laptop (Snapdragon X Plus/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) price in United States starts from $1,028.73.
- Share
$1,028.73
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Qualcomm Snapdragon X Plus X1P-64-100
- 10 Cores
- 16 GB LPDDR5X RAM
- 1 TB SSD
- Qualcomm Adreno GPU
- 14 inches, 2560 x 1600 pixels, Touch Screen
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
Dell Inspiron 14 Plus AI Laptop (Snapdragon X Plus/ 16GB/ 1TB … Specs
Group: $90,000 to $112,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use, Business, Performance
- 1 Year Warranty
Display
- 14 inchesAverage
- 2560 x 1600 pixelsGood
- ~ 216 PPIHigh
- Touch Screen
- Anti Glare
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- Qualcomm Snapdragon X Plus X1P-64-100
- 10 x 3.4 GHz (Turbo Speed upto 4.2 GHz) Cores
- 10 Cores
- Qualcomm Adreno GPU Graphics
- 16 GB LPDDR5X RAMAverage
- 1 TB SSD
Connectivity
- WiFi, Bluetooth
- 2 x USB Type-C
- Fingerprint Sensor, Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 54 Wh, 3 Cell BatteryGood
Dell Inspiron 14 Plus AI Laptop (Snapdragon X Plus/ 16GB/ 1TB … Price History
You can check the price history of Dell Inspiron 14 Plus AI Laptop (Snapdragon X Plus/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) below. The current price is $97,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Dell Inspiron 14 Plus AI Laptop (Snapdragon X Plus/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs HP OmniBook Ultra Flip Next Gen AI 14-fh0026TU Laptop (Intel Core Ultra 7/ 16GB RAM/ 1TB SSD/ WIn 11)
Dell Inspiron 14 Plus AI Laptop (Snapdragon X Plus/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Air 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 512GB SSD/ MacOS/ 8‑core GPU)
Asus TUF Gaming A15 FA506NCR-WH71 Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7435HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 3050) vs Lenovo LOQ-E 83S00000US Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7735HS / 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)
Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS) vs Samsung Galaxy Book 4 Pro NP964XGK-KG3US Laptop (Intel Core 5 Ultra 125H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Asus Chromebook CM14 CM1402CM2A-DS44 Laptop (MediaTek Kompanio 520/ 4GB/ 64GB eMMC/ Chrome OS) vs HP 14-dq0760dx Laptop (Intel Celeron N4120/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11)
Samsung Galaxy Book 4 NP750XGK-KS2US Laptop (Intel Core 7 150U/ 16GB/ 512GB/ Win11) vs Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS)Dell Inspiron 14 Plus AI Laptop (Snapdragon X Plus/ 16GB/ 1TB … Full Specs
General
| Series | Inspiron 14 Plus |
| Utility | Everyday Use, Business, Performance |
| Device Type | Hybrid |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS Display |
| Touch | Yes |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 2560 x 1600 pixels |
| PPI | ~ 216 PPI |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 400 nits, ComfortView Plus,Dolby Vision |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 1 x USB Type-A |
| USB Port Details | 2x USB Type-C Full Function Port (40Gbps, Power Delivery, and DisplayPort), 1x USB 3.2 Gen 1 Type-A |
| Micro SD Card Reader | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | 1080p FHD camera |
| Keyboard | E2E Full-Sized KB |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Precision Touchpad |
| Inbuilt Microphone | Dual Array Digital Microphones |
| Speakers | Stereo speaker |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Qualcomm Snapdragon X Plus X1P-64-100 |
| Speed | 10 x 3.4 GHz (Turbo Speed upto 4.2 GHz) Cores |
| Cores | 10 Cores |
| Brand | Qualcomm |
| Series | Snapdragon X Plus |
| Model | X1P-64-100 |
Graphics
| GPU | Qualcomm Adreno GPU |
| Brand | Qualcomm |
Memory
| RAM | 16 GB LPDDR5X |
| RAM Bus Speed | 8448 MHz |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
Battery
| Battery | 54 Wh, 3 Cell Battery |
| Battery Details | Lithium-Ion |
Extra
| Sales Package | Laptop, Adaptor |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












