





Dell Inspiron 15 5593 Laptop (10th Gen Core i7/ 8GB/ 1TB 512GB SSD/ Win10/ 4GB Graph)
$887.74 • Out Of Stock • By Dell
Dell Inspiron 15 5593 Laptop (10th Gen Core i7/ 8GB/ 1TB 512GB SSD/ Win10/ 4GB Graph) price in United States starts from $887.74.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$887.74
Search
Features
- 10th Gen Intel Core i7 1065G7
- Quad Core, 8 Threads
- 8 GB RAM
- 1 TB Hard Disk
- 512 GB SSD
- 4 GB MX230 GDDR5
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 10 OS
OUT OF STOCK
Dell Inspiron 15 5593 Laptop (10th Gen Core i7/ 8GB/ 1TB 512GB… Specs
Group: $77,500 to $92,500
General
- OS: Windows 10
- Utility: Business
- 1.83 kgAverage
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesLarge
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 141 PPIAverage
- Anti Glare
Performance
- 10th Gen Intel Core i7 1065G7
- 4 x 1.3 GHz (Turbo Speed upto 3.9 GHz) Cores
- Quad Core, 8 Threads
- 8 MB Cache
- 4 GB, MX230 GDDR5 GraphicsAverage
- 8 GB RAMSmallest
- 1 TB HDD, 512 GB SSDSmallest
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v5.0
- 1 x USB 2.0, 2 x USB 3.0
- Fingerprint Sensor, Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Discuss
2 Comments Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Dell 14 Plus Db14250 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 512GB SSD/ MacOS)
MSI Raider A18 HX A9WJG-052US Gaming Laptop (AMD Ryzen 9-9955HX3D/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090) vs MSI Raider 18 HX AI A2XWJG-069US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9-285HX/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090)
Apple MacBook Pro 14 2025 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 512GB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Air 13 2024 Laptop (Apple M3/ 8GB/ 256GB SSD/ macOS)
Apple MacBook Pro M5 Pro 16 2026 Laptop (Apple M5 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS)
Asus TUF Gaming A15 FA506NC-DS53 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 3050) vs HP Victus 15- FB2082WM A14MNUA#ABA Gamign Laptop (AMD Ryzen 5 8645HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)
Gigabyte Gaming A16 CTHI3US894SH Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB Graphics) vs Lenovo LOQ 15AHP10 83JG007PUS Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 250/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)Dell Inspiron 15 5593 Laptop (10th Gen Core i7/ 8GB/ 1TB 512GB… Full Specs
General
| Series | Inspiron 5000 |
| Model | Inspiron 15 5593 |
| Utility | Business |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Windows 10 (64-bit) |
| Weight | 1.83 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | FHD |
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Anti Glare Screen | Yes |
Connectivity
| Ethernet | Yes |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | v5 |
| USB Ports | 2 x USB 3.0, 1 x USB 2.0 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Card Reader | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 10th Gen Intel Core i7 1065G7 |
| Speed | 4 x 1.3 GHz (Turbo Speed upto 3.9 GHz) Cores |
| Cores | Quad Core, 8 Threads |
| Cache | 8 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i7 |
| Model | 1065G7 |
| Generation | 10th Gen |
Graphics
| GPU | MX230 GDDR5 |
| Dedicated Memory | 4 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 8 GB |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| Hard Disk Capacity | 1 TB |
| Hard Disk Interface | HDD |
Battery
| Battery Backup | Upto 5.5 hours |
Extra
| Sales Package | Laptop, Adapter, Warranty, User Manual |
| Other Features | Backlit Keyboard |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















