





Dell Inspiron 16 2-in-1 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11)
$1,099 • Out Of Stock • By Dell
Dell Inspiron 16 2-in-1 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) is a Windows Laptop powered by Intel Core Ultra 7 Series 1 155H with 16 GB LPDDR5X RAM and 1 TB SSD. It has a 16.5 inches IPS display. It uses Intel Arc Graphics. It has a 90 Wh with up to 15.6 hours of battery backup. Notable features include Backlit Keyboard, Touchscreen, Thunderbolt, Card Reader and Webcam.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$1,099
Search
Dell Inspiron 16 2-in-1 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) price in United States is $1,099. The lowest price is available at Walmart.
Features
- Intel Core Ultra 7 Series 1 155H
- 16 Cores (6P + 8E + 2LP-E), 22 Threads
- 16 GB LPDDR5X RAM
- 1 TB SSD
- Intel Arc Graphics
- 16.5 inches, 1920 x 1200 pixels, Touch Screen
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Dell Inspiron 16 2-in-1 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/… Specs
Group: $850 to $1,250
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 18.99 mmThick
- 2.18 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 16.5 inchesLarge
- 1920 x 1200 pixelsAverage
- ~ 137 PPILow
- Touch Screen
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- Intel Core Ultra 7 Series 1 155H
- 6 x 1.4 GHz (Turbo Speed upto 4.8 GHz) Performance Cores
8 x 900 MHz (Turbo Speed upto 3.8 GHz) Efficient Cores
2 x 700 MHz (Turbo Speed upto 2.5 GHz) Low Power Efficient Cores - 16 Cores (6P + 8E + 2LP-E), 22 Threads
- 24 MB Cache
- Intel Arc Graphics Graphics
- 16 GB LPDDR5X RAMAverage
- 1 TB SSD
Connectivity
- HDMI, Thunderbolt, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth
- 2 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 90 Wh BatteryGood
Dell Inspiron 16 2-in-1 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/… Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Dell 14 Plus Db14250 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 512GB SSD/ MacOS)
MSI Raider A18 HX A9WJG-052US Gaming Laptop (AMD Ryzen 9-9955HX3D/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090) vs MSI Raider 18 HX AI A2XWJG-069US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9-285HX/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090)
Apple MacBook Pro 14 2025 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 512GB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Air 13 2024 Laptop (Apple M3/ 8GB/ 256GB SSD/ macOS)
Lenovo ThinkPad P14s Gen 4 21HF000CUS Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Pro) vs HP OmniBook 5 Flip 14 B86Q7UA#ABA 2-in-1 Laptop (Intel Core 7 150U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Apple MacBook Pro M5 Pro 16 2026 Laptop (Apple M5 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 16 Laptop (Apple M5 Max / 36GB/ 2TB SSD/ macOS)
Asus TUF Gaming A16 2025 FA607NU-WS53 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050) vs Lenovo Legion 5 15AHP10 83M00001US Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 260/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)Dell Inspiron 16 2-in-1 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/… Full Specs
General
| Series | Inspiron 16 |
| Model | i7640-7366BLU-PUS |
| Utility | Everyday Use |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 356.78 x 250.6 x 18.99 mm |
| Weight | 2.18 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | Yes |
| Size | 16.5 inches |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| PPI | ~ 137 PPI |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | 300 nits |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Intel Wi-Fi 6E AX211, 2x2 |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 2 x USB Type-A |
| USB Port Details | 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A |
| Thunderbolt | 2 x Thunderbolt 4 |
| HDMI | 1 x HDMI v1.4 Port |
| Card Reader | Yes |
| Other Ports | 1 x 3.5 mm Combo Audio Jack |
Input
| Camera | 1080p FHD Camera |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Dual Digital Microphone Array |
| Speakers | 4 x Tuned Speakers |
| Sound | Audio processing by Dolby Atmos Core and Waves MaxxAudio Pro |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel Core Ultra 7 Series 1 155H |
| Speed | 6 x 1.4 GHz (Turbo Speed upto 4.8 GHz) Performance Cores 8 x 900 MHz (Turbo Speed upto 3.8 GHz) Efficient Cores 2 x 700 MHz (Turbo Speed upto 2.5 GHz) Low Power Efficient Cores |
| Cores | 16 Cores (6P + 8E + 2LP-E), 22 Threads |
| Cache | 24 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core Ultra 7 Series 1 |
| Model | 155H |
| Generation | Intel Core Ultra Series 1 |
Graphics
| GPU | Intel Arc Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 16 GB LPDDR5X |
| RAM Bus Speed | 6400 MHz |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
Battery
| Battery | 90 Wh Battery |
| Adapter Type | 100W USB-C Power Adapter |
| Battery Backup | Upto 15.6 hours |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















