


Dell Inspiron 5440 Laptop (Intel Core 7 150U Processor/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11)
$929.69 • View Prices • By Dell
Dell Inspiron 5440 Laptop (Intel Core 7 150U Processor/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) price in United States starts from $929.69.
- Share
$929.69
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Intel Core 7 Processor Series 1 150U
- 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads
- 16 GB DDR5 RAM
- 1 TB SSD
- Intel Graphics
- 14 inches, 1920 x 1200 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
Dell Inspiron 5440 Laptop (Intel Core 7 150U Processor/ 16GB/ … Specs
Group: $80,000 to $100,000
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use, Business, Performance
- 1 Year Warranty
Display
- 14 inchesAverage
- 1920 x 1200 pixelsAverage
- ~ 162 PPIHigh
- Anti Glare
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- Intel Core 7 Processor Series 1 150U
- 2 x 1.8 GHz (Turbo Speed upto 5.4 GHz) Performance Cores
8 x 1.2 GHz (Turbo Speed upto 4 GHz) Efficient Cores - 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads
- 12 MB Cache
- Intel Graphics Graphics
- 16 GB DDR5 RAMAverage
- 1 TB SSD
Connectivity
- HDMI, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth
- 2 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Fingerprint Sensor, Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 54 Wh, 4 Cell BatteryGood
Dell Inspiron 5440 Laptop (Intel Core 7 150U Processor/ 16GB/ … Price History
You can check the price history of Dell Inspiron 5440 Laptop (Intel Core 7 150U Processor/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) below. The current price is $88,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Lenovo Yoga 7i 2-in-1 83DL0002US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Lenovo Yoga 7i 2-in-1 83DL0002US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Asus ROG Strix Scar G18 G815LP-XS97 Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 32GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5070) vs MSI Crosshair 18 HX AI A2XWGKG-012US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5070)
Lenovo Yoga Slim 7x 83ED0001US Laptop (Snapdragon X Elite X1E-78-100/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS)
HP OmniBook 7 B5PX4UA#ABA 2-in-1 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Dell 14 Plus Db14250 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11)Dell Inspiron 5440 Laptop (Intel Core 7 150U Processor/ 16GB/ … Full Specs
General
| Country of Origin | China |
| Series | Inspiron 5440 |
| Utility | Everyday Use, Business, Performance |
| Device Type | Hybrid |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | LED |
| Touch | No |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| PPI | ~ 162 PPI |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 250 nits (typical), WVA, ComfortView Plus |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB Type-A, 2 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x HDMI v1.4 Port |
| Card Reader | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | E2E Full-Sized KB |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Precision Touchpad |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | Stereo speaker |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel Core 7 Processor Series 1 150U |
| Speed | 2 x 1.8 GHz (Turbo Speed upto 5.4 GHz) Performance Cores 8 x 1.2 GHz (Turbo Speed upto 4 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads |
| Cache | 12 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core 7 Processor Series 1 |
| Model | 150U |
| Generation | Intel Core 7 Processor Series 1 |
Graphics
| GPU | Intel Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 16 GB DDR5 |
| RAM Bus Speed | 5200 MHz |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
Battery
| Battery | 54 Wh, 4 Cell Battery |
| Adapter Type | 65 Watt AC Adapter |
| Battery Backup | Upto 9 hours |
| Battery Details | Lithium-Ion |
Extra
| Included Software | Microsoft Office Home & Student 2021 |
| Sales Package | Laptop, Adaptor |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












